Forum

Desktop Sanallaştır...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Desktop Sanallaştırma - VDI Teknolojisi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
988 Görüntüleme
(@AdnanATAS)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sunucu ve desktop sanallaştırmaya geçmeyi düşünüyoruz.Turizm sektöründe bulunmaktayız.Merkez ve 3 adet de farklı lokasyonda olmak üzere şubelerimiz bulunmaktadır.

Merkezi otelimizi diğer şubeler noktadan noktaya görmekte olup aramızdaki bağlantıyı kablosuz antenlerle sağlanmaktadır.(Aktif olarak çalışmakta olan cihaz alvarion DS-11 11 mbit)

Diğer şubelerimizde yaklaşık 60 adet client mevcut.Bu clientlerın hepsini Merkezde bulunan Stroage üzerinde VDI (Desktop Sanallaştırma) platformuna taşımayı  düşünüyoruz.

Şu anda Şubedeki clientlar Uzak masaüstünü kullanarak Merkezdeki Terminal server a ulaşıp otel ve muhasebe programlarını sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalıştırmaktadırlar.

Bütün sunucular (PDC Server ,ADC Server ,Exchange Server ,SQL Server,Application Server,Firewall,İnternet) merkezde olup şubelerde sadece clientlar mevcuttur.

1. Şu anda çalıştığım performansta VDI teknolojisinde de aynı performansı yakayabilmem için aradaki bağlantı hızının ne olması gerekir?

2. Sunucu Sanallaştırma,Desktop Sanallaştırma ve Thin Client da kullanacağım sanallaştırmada platformum ve client marka tercihim ne olmalıdır.  ?

Yardımlarınız için şimdi den teşşekür ederim.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 10/08/2011 15:34

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Biz uzak subelerde  CITRIX XenApp ve XenDesktop kullaniyoruz.Lisan konusunda biraz pahali ama gercekten yonetim olsun,stability olsun gercekten cok basarili.Eger terminal serverda calistirdigin uygulamanin hizindan memnunsan,citrix uzerindende sorun cikmaz. merkez ve sube arasindaki su an kullandigin baglanti sizi idare eder.Citrix uzerinde su anda kullandiginiz pc, yada Thin client ile yeni bir cihaz almaksizin kullanabilirsiniz. Hatta Ipad olsun android tabletler olsun onlar uzerinde hem uygulama hem desktop sanallastirma islemlerini yapabilirsiniz. Ipad uzerinde otel programlari kulaga hos geliyor.

Istersen XenApp uygulamasini web sitemden kontrol edin.

http://ferhatindi.com/2011/07/how-to-get-an-evaluation-license-for-xenapp-6/

http://ferhatindi.com/2011/07/how-to-install-xenapp-6/

http://ferhatindi.com/2011/07/how-to-publish-application-on-xenapp-6/

Eger Demo istiyorsan

Citrixin demo cloud sitesine kaydol

http://citrixcloud.net/

Daha sonra 

Burda Citrix Receiver  (Citrix Online plug-in - Admin)   indirin.

Democlouddaki olusturdugunuz sifre ve server name ile citrix keyfini yasayin.

Iyi Calismalar

Gönderildi : 10/08/2011 19:24

(@AdnanATAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ferhat bey,

Öncelikle çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Mevcut hattımın bile 60 adet Desktop Clinet için mümkün olacağını söylemişsiniz.Bende nette bir takım araştırmalar yaparken aşağıdaki linkteki bilgileri buldum.Bunun için ne diyorsunuz.

Sizin merkezle şubeleriniz arasındaki bağlantı özellikleri nedir? Hız nedir acaba?

Bu arada  MyCitrix  üye oldum.  " CitrixOnlinePluginFull.exe" kurdum fakat login olamıyorum.Bilgisayarımda sağ alt köşede citrix icon tıklıyorum Username ,password giriyorum domain kısmına citrixcloud yazıyorum yinede kabul etmiyor 🙁

http://communities.vmware.com/message/1482459

Re: view4 and citrix xendesktop comparison paper on bandwidth usage

Yes you need at least 10Mbit/s for 20 users.

Let's face the facts, PCoIP is not a WAN technology at the actual implementation.

Gönderildi : 11/08/2011 18:37

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Selamlar,

Açıkçası düşük band genişliği kullanıyorsanız ben de Citrix öneririm. Tabi ki kullandığınız programlar da önemli. Gerçekten desktop sanallaştırmasına ihtiyacınız var mı onu da iyi düşünmek lazım. Son kullanıcı tarafında sadece  basit bir windows uygulaması ya da ofis uygulamaları kullanıyorsanız, belki de ihtiyacınızı Windows Remote Desktop Services ile bile karşılayabileceksiniz. Desktop sanallaştırması da neticede hem sunucu hem platform tarafında belli bir yatırım isteyen bir olaydır. 

Erkal 

Gönderildi : 12/08/2011 01:07

(@AdnanATAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yeni projemde merkez ve şubelerim arası band genişiliğimi kablosuz antenlerle min 54 mbit yapıcam(Merkez-şube arası max 9 km).60-65 arasında thin clientı desktop sanallatırma ile merkeze bağlanacak size uygunmudur vmware view mi citrix mi daha başarılıdır?

Clientlar otel, muhasebe paket programları ile ofis programları, internet gibi uygulamalar çalıştırıyor.

Windows Remote desktop servisi yaptığımda herkes aynı server ı kullanıcak ve bu server da sorun olduğunda 60 kişinin birden stop etmesi demektir.

Sunucu tarafında IBM x3650 m3 yada hp G7 perf server çift host ve IBM yada Hp storage da sanallar barındırılacak tabiki yedeklenmeside proje içinde mevcut.

Kafama takılan desktop sanallaştırmada acaba bu aradaki hızı beni olumsuz etkilermi yeterlimi?

clientlerın bazıları com port laırnı kullanarak interface yazılımı ile santral e görüşmelerini sisteme atıyor desktop sanallaştırmada thin clientte sorun yaşarmıyız?

Aynı zamanda Usb portlarında yazıcısı olanlar var sorun yaşarmıyım?

Teşekkürler..

Gönderildi : 15/08/2011 12:58

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Merhabalar,

Yeni projemde merkez ve şubelerim arası band genişiliğimi kablosuz antenlerle min 54 mbit yapıcam(Merkez-şube arası max 9 km).60-65 arasında thin clientı desktop sanallatırma ile merkeze bağlanacak size uygunmudur vmware view mi citrix mi daha başarılıdır?

Clientlar otel, muhasebe paket programları ile ofis programları, internet gibi uygulamalar çalıştırıyor.

Windows Remote desktop servisi yaptığımda herkes aynı server ı kullanıcak ve bu server da sorun olduğunda 60 kişinin birden stop etmesi demektir.

Sunucu tarafında IBM x3650 m3 yada hp G7 perf server çift host ve IBM yada Hp storage da sanallar barındırılacak tabiki yedeklenmeside proje içinde mevcut.

Kafama takılan desktop sanallaştırmada acaba bu aradaki hızı beni olumsuz etkilermi yeterlimi?

clientlerın bazıları com port laırnı kullanarak interface yazılımı ile santral e görüşmelerini sisteme atıyor desktop sanallaştırmada thin clientte sorun yaşarmıyız?

Aynı zamanda Usb portlarında yazıcısı olanlar var sorun yaşarmıyım?

Teşekkürler..

Selamlar, oncelile citrix demo su bakimdaymis, bu yuzden baglantida sorun cikiyir, bir kac gun sonra tekrar deneyin,

Kablosuz baglanti her zaman sorun olmustur, ve stabil degildir, Ben herzaman kabloluyu tercih ederim VPN hizmeti veren sirketlerle gorusunuz, kablosuz  wan baglantisida sizin backup baglantiniz olur. 

Citrix xendesktop vmware view`e nazaran cok daha dusuk  bir network bandwidthi ile calisir.  Eger donanimsal imkanlarin varsa iki urunude test edin.

Xendesktop kurulumu vmware view gore  biraz zahmetlidir.

Usb cihazlarda sorun yasamazsiniz, belki scannerlarda, cunku citrix sadece bir kac scannerin redirect olmasina izin veriyor, o yuzden remote-scan programini kullanabilirsin. Com portlara gelince  3.party software  bu isi cozebilirsiniz.

Erkal Hocaminda belirtigi gibi Desktop sanallastirma ciddi yatirim gerektren bir istir. Storage unitler, son model serverlar, FCler, backup, vmware, bunlarin hepsi para.

Belki subeler arasi baglantiyi hizlandirsan VDI teknolosine bile gerek kalmaz.

Bu arda subedeki pc , merkezdeki  serverdan 100 mb dosyayi ne kadarda indiriyor. Test edermisin

Gönderildi : 15/08/2011 19:21

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Ferhat Bey detaylıca yanıtlamış zaten, ağzına sağlık. Ben sadece Windows Remote Desktop Services konusunda da isterseniz high availability sağlayabileceğiniz belirtmek istedim. 

Erkal 

Gönderildi : 15/08/2011 19:54

Paylaş: