Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

4xEsx/Esx(i) cluster senaryosu Hk.

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
475 Görüntüleme
(@tarikmandal)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

A ve B lokasyonlarını Metro Ethernet
internetin bağlantı hızı 5 Mbps (Metro Ethernet Switch
kullanılacak) ile birbirine bağlayıp. A lokasyonun da 2xEsx/Esxi (Esx/Esxi1 ve Esx/esxi2) ve B lokasyonun da 2xEsx/esxi (Esx/Esxi3 ve Esx/Esxi4) hostum olup her lokasyonda SAN olacak buradan amaç olarak lokasyonlardan birisi tamamen sussa dahi tüm sistem diğer lokasyondan çalışması hedefleniyor. Bu şekilde ki bir plan da yapılabilecekler ile ilgili sorularım olacak.

1. SAN lar arası cluster var mı? Nasıl yapabileceğimi anlatan bir döküman, video vs. varmı?

2. A lokasyonundakiler kendi aralarında - B lokasyonundakiler kendi aralarında Cluster olup A ve B lokasyonları da kendi aralarında Cluster olabilirmi ? Bunla ilgili bir kaynak döküman mevcutmu ?

3. Bu bir kamu kuruluşu olduğundan ve 2 farklı lokasyon olacağından nasıl bir senaryo uygulamalıyız. Amaç bir felaket anında sistem çalışmaya devam etmeli.

Cevaplarınız için şimdiden Tşk. ederim. Bu portal tiryakilik yapıyor, 🙂

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 10/08/2011 05:33

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

1) SAN cluster yapabilirsiniz, tabi bunu yaparken Fiber switchler kullanırsanız daha verimli olacaktır.

http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/svcic/v3r1m/index.jsp?topic=%2Fcom.ibm.storage.svc.console.doc%2Fsvc_configuringthecluster_223f8q.html

2) Bu tip bir yapılandırma yapacağınıza Veeam gibi bir yazılım kullanarak A lokasyonunda VM üzerindeki sanal makinaları B lokasyonundaki VM üzerine replike edebilirsiniz, yada oraya yedekleyebilirsiniz. İstediğiniz gibi de yapılabilir diye düşünüyorum.

3) Benim tavsiyem VM üzerinde FT kullanmanızdır. Dolayısı ile her makinanın bir kopyası diğer HOST'lar üzerinde de olacağından rahat edersiniz. SAN yapısı da olacağından sıkıntı olacağını sanmıyorum. Tabi uygulama durumunda problemler olulabilir ama onlar da aşılabilir.

Gönderildi : 10/08/2011 11:57

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Selamlar Tarık Bey,

Tek tek cevaplamaya başlamadan önce birkaç hususa dikkat çekmek isterim. Öncelikle Vmware HA mimarisi site-aware bir mimari değildir. Yani siz 2 farklı site üstünde çalışan esx(i)'ları tek bir cluster altında toplasanız bile fail anında HA sanal makinaların hangi site'da start edilmesi gerektiğini anlamaz. Sorulara gelince

1.  Storage ünitelerinizi ve SAN networkünüzü "cluster" yapmak için çözümler vardır. Ne marka storage kullanıyorsunuz bu önemli.

2.  Bu sorunun kısa cevabı hayır. Ancak bahsettiğiniz şey farklı şekilde yapılmalı zaten, okumaya devam ediniz.

3.  Tam da bu konuya gelmek istemiştim 🙂 

Aslında sizin istediğiniz bir BC(iş sürekliliği) projesi. Merkez site'ın tamamen hizmet vermeyi kestiği anda devreye girecek bir disaster site'a ihtiyacınız var anladığım kadarıyla. Bu konu çok detaylı bir şekilde incelenip karar verilmesi gereken bir konu olduğundan öncelikle profesyonel destek almanızı önermek durumundayım. Saatlerce anlatılabilecek bir konu o yüzden sorularınız varsa sorun yanıtlamaya çalışayım.

Erkal Aslankara

Gönderildi : 10/08/2011 12:05

(@tarikmandal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar

1) SAN cluster yapabilirsiniz, tabi bunu yaparken Fiber switchler kullanırsanız daha verimli olacaktır.

http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/svcic/v3r1m/index.jsp?topic=%2Fcom.ibm.storage.svc.console.doc%2Fsvc_configuringthecluster_223f8q.html

2) Bu tip bir yapılandırma yapacağınıza Veeam gibi bir yazılım kullanarak A lokasyonunda VM üzerindeki sanal makinaları B lokasyonundaki VM üzerine replike edebilirsiniz, yada oraya yedekleyebilirsiniz. İstediğiniz gibi de yapılabilir diye düşünüyorum.

3) Benim tavsiyem VM üzerinde FT kullanmanızdır. Dolayısı ile her makinanın bir kopyası diğer HOST'lar üzerinde de olacağından rahat edersiniz. SAN yapısı da olacağından sıkıntı olacağını sanmıyorum. Tabi uygulama durumunda problemler olulabilir ama onlar da aşılabilir.

Merhaba Hocam,

FT ile sanal makinalar üzerinde 1 vCpu olması gerekiyor diye bahsediliyor. Burada geçiş esnasında kullanılan mı yoksa sanal makinaya sürekli ayrılan vCpu olarakmı bahsediliyor?

Veem yazılımlarından veeam backup replica yazılımı bahsettiğimiz yazılım olabilirmi, bu konuyu veem contağımız Jolia ile konuşup destek isticem.

Gönderildi : 10/08/2011 12:31

(@tarikmandal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar Tarık Bey,

Tek tek cevaplamaya başlamadan önce birkaç hususa dikkat çekmek isterim. Öncelikle Vmware HA mimarisi site-aware bir mimari değildir. Yani siz 2 farklı site üstünde çalışan esx(i)'ları tek bir cluster altında toplasanız bile fail anında HA sanal makinaların hangi site'da start edilmesi gerektiğini anlamaz. Sorulara gelince

1.  Storage ünitelerinizi ve SAN networkünüzü "cluster" yapmak için çözümler vardır. Ne marka storage kullanıyorsunuz bu önemli.

2.  Bu sorunun kısa cevabı hayır. Ancak bahsettiğiniz şey farklı şekilde yapılmalı zaten, okumaya devam ediniz.

3.  Tam da bu konuya gelmek istemiştim 🙂 

Aslında sizin istediğiniz bir BC(iş sürekliliği) projesi. Merkez site'ın tamamen hizmet vermeyi kestiği anda devreye girecek bir disaster site'a ihtiyacınız var anladığım kadarıyla. Bu konu çok detaylı bir şekilde incelenip karar verilmesi gereken bir konu olduğundan öncelikle profesyonel destek almanızı önermek durumundayım. Saatlerce anlatılabilecek bir konu o yüzden sorularınız varsa sorun yanıtlamaya çalışayım.

Erkal Aslankara

Hocam,

Storage olarak IBM System Storage DS5020 Express kullanıcaz. Bursa gibi bir yerde teknik destek alabilmek hiç kolay değil 🙂 kendi çabalarımız ile uzmanlaşma çabası içindeyiz.Önere bileceğiniz BC projesi altında kullanılabilecek en iyi senaryo ne olabilir ve bunla ilgili kaynak mevcutmudur. Mevcut 3XIBM x3650 m2 sunucuları var tabi bunlar değişicek ve fiziksele 8 cpu destekli olması isteniyor.

Gönderildi : 10/08/2011 12:37

(@erkalaslankara)
Illustrious Member

Net bir doküman bulmak pek mümkün değil. Çünkü yer yapıya göre farklılık gösterebilecek bir ihtiyaç bu. Neticede 3 farklı seviyede bu işi çözebilirsiniz. Storage seviyesi replikasyon yapabilirsiniz ki ds serisi ile pek tavsiye etmiyorum. Hypervisor seviyesinde yapabilirsiniz, zaten Mümin hocam da tavsiye etmiş size Veeam programını. Size en uygun bu görünüyor. Yada tek tek uygulama seviyesinde yedekliği düşünebilirsiniz. Sanallaştırma varsa bu son seçeneğe ihtiyacınız daha az olur. 

Bu arada Bursa çok uzak yer değil. Ülkemizin her tarafına destek veriyoruz.

Gönderildi : 10/08/2011 15:41

(@tarikmandal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Net bir doküman bulmak pek mümkün değil. Çünkü yer yapıya göre farklılık gösterebilecek bir ihtiyaç bu. Neticede 3 farklı seviyede bu işi çözebilirsiniz. Storage seviyesi replikasyon yapabilirsiniz ki ds serisi ile pek tavsiye etmiyorum. Hypervisor seviyesinde yapabilirsiniz, zaten Mümin hocam da tavsiye etmiş size Veeam programını. Size en uygun bu görünüyor. Yada tek tek uygulama seviyesinde yedekliği düşünebilirsiniz. Sanallaştırma varsa bu son seçeneğe ihtiyacınız daha az olur. 

Bu arada Bursa çok uzak yer değil. Ülkemizin her tarafına destek veriyoruz.

Sağolun Erkal ve Mümin hocam, Contack bilgilerinizi veya destek konusunda görüşceğimiz ilgilinin bilgilerini alabilirmiyim ? Şartlar sağlanırsa böylesi bir proje herkeze hem referance, hem de iyi bir deneyim olacaktır.

Gönderildi : 10/08/2011 15:46

(@erkalaslankara)
Illustrious Member

Yolladım...

Gönderildi : 10/08/2011 16:27

Paylaş: