Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware 4.1 storage dizayn

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
344 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

2 fiziksel server vmware 4.1 uzerinde 6 guest çalışıyor ve ha yapısı kurulu. storage 1 tb ve tek lun dan oluşuyor. sormak istediğim storageyi yapılandırdığımızda 1 tb tek lun olarak verdik 2 yada 3 lun'a bölmek bir avantaj sağlarmıydı yoksa hatalı bir kurulummu olurdu. bu tip yapılarda firmalar nasıl yapılandırıyor.

saygılar

Gönderildi : 04/08/2011 19:56

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

ben genellikle 1 TB olarak LUN'ları atıyorum. isterseniz tabi farklı düzenlemeler de yapılabilir.

Gönderildi : 04/08/2011 20:48

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

aslında öğrenmek istediğim 2 tb disk olsun toplam bunları 500-500-1000 olarak 3 lun oluşturduğumda performans olarak bir sıkıntı olurmu . storage yada guest tarafında

Gönderildi : 05/08/2011 11:55

(@gokhancakir)
Gönderiler: 51
Trusted Member

Merhaba,

Aslında bu tartışmaya çok açık bir konu. Net olarak bir değer bulmak zor. Konu performans olunca birden çok öğe devreye giriyor ve olay sadece datastore size ile bitmiyor.

Sektörde bazı arkadaşların önerilen size 600-700 gb civarı dediklerini ve uyguladıklarını gördüm. Ama bu 600-700 gb'lık datastore'lar ile 2 Tb'lık datastore'lar arasında bir benchmark testi yapmadan bir şey söylemek zor. Sanırım burada her iki datastore için read-write latency değerlerini ölçmek gerekir. Tabi IO/PS değerleri arttıkça iki datastore arasında farklı sonuçlar almak mümkün olabilir. Ayrtıca küçük size'lı datastore'lar yönetim açısından da problemlere yol açabiliyor. 

Sonuç olarak kişisel düşüncem ve uygulamış olduğum sistem şu şekildedir;

1- Eğer çok disk kullanan bir Vm'in varsa RDM disk veya sadece vm için bir datastore oluştur. ( Burada 10gbit'lik bir ethernet'in varsa ISCSI, FCP'den performanslı olabilir. RDM diskte olsa FCP için ESX katmanını kullanır. ISCSI'de ise direkt olarak storage'e ulaşacaktır)

2-Bunun haricinde ki Vm'ler için 2 Tb'lık datastore'lar uygun olacaktır. Tabi burada kullandığınız storage'de çok önemli. LUN'larınızın bulunduğu raid group'ların disk sayısı vb değerleri de göz önünde bulundurmak gerekir. 

Gönderildi : 05/08/2011 15:20

Paylaş: