Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vcenter Server

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
341 Görüntüleme
(@edinak)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Vcenter Server neden gereklidir acaba , ben ESxi 4,1 kurdum ve Vsphere Client ile bağlantı kurup ayar yapıyorum. Bunun haricinde neller yapmam konusunda bilgim yok.

Yardımlarınız için teşekkürler...

Gönderildi : 30/06/2011 09:44

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

vCenter birden fazla hostu yönetmenizi sağlayan bir arayüzdür... vMotion  Storage vMotion Drs gibi özellikleri kullanmanızı  sağlar. Daha bir çok özelliği vardır.
Makaleleri incelerseniz bilgi ve fikir sahibi olabilirsiniz.
Selamlar.

Gönderildi : 30/06/2011 12:07

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Vcenter sanal sunucu sayınız arttığında onları tek bir merkezden kontrol etmek için kullanılan bir yazılımdır. Vmware vMotion, Storage vMotion, DRS, Highly Availability  ve Fault Tolerance gibi özellikleri kullanmaya yaramaktadır. Esxi ücretsiz sürümü maalesef Vcenter e ekleyemiyorsunuz. 

Gönderildi : 30/06/2011 12:08

(@burakvardar)
Honorable Member

Vcenter sanal sunucu sayınız arttığında onları tek bir merkezden kontrol etmek için kullanılan bir yazılımdır. Vmware vMotion, Storage vMotion, DRS, Highly Availability  ve Fault Tolerance gibi özellikleri kullanmaya yaramaktadır. Esxi ücretsiz sürümü maalesef Vcenter e ekleyemiyorsunuz. 

esxi hostları vCenter'a eklenebilir.

http://www.virtualizationadmin.com/articles-tutorials/vmware-esx-and-vsphere-articles/installation-and-deployment/new-vmware-esxi-server-configuration-checklist.html

Buradan adımlarını ve konfigurasyonu görebilirsiniz. Selamlar.

Gönderildi : 30/06/2011 18:03

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

esxi hostları vCenter'a eklenebilir.

http://www.virtualizationadmin.com/articles-tutorials/vmware-esx-and-vsphere-articles/installation-and-deployment/new-vmware-esxi-server-configuration-checklist.html

Buradan adımlarını ve konfigurasyonu görebilirsiniz. Selamlar.

Ücretsiz ESXi sürümünün eklenmediğini hatırlıyorum. Bir arkadaşıma daha ulaştım oda free sürümün eklenemediğini söyledi.
Sen daha önceden test etmişmiydin.

Gönderildi : 30/06/2011 19:07

(@burakvardar)
Honorable Member

Tabiki Esxi kullanılan lisans itibari ile vcentera eklenemiyor agent içermediği için, bu konuda ok.
İş yine lisansa bakıyor tabi genel anlamda 🙂

Demek istediğim production ortamını esxi ile sürdüren insanlar daha sonra yapısını ilgili lisansları alarak yükseltebilirler.

Gönderildi : 30/06/2011 19:50

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Evet ESXi için vCenter agent lisansı almanız gerekiyor. yanlış hatırlamıyorsam 900 dolar gibi bir fiyatı vardı.

Gönderildi : 30/06/2011 23:08

Paylaş: