Forum

Desktop Sanallaştır...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Desktop Sanallaştırma hakkında

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
335 Görüntüleme
(@MuharremTurk)
Gönderiler: 203
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Desktop olarak kullandığım oem pc mi sanallaştıdım, sonra aynı pc ye esxi kurdum. Üzerinde sanallaştırdığım win7 pro dışında başka görevler yapan iki adat win xp pro çalışıyor. Kendi masa üstüme RDP ile bir thin client üzerinden bağlanıyorum. Bu yapı beni biraz kısıtlıyor (Usb kullanımı vs.), masa üstüme vmware view ile bağlanmak istiyorum. Vmware view client'ı thin client üzerine, vmware view agent'ı sanal masa üstünede vmware view agent yükledim. Ama  Vmware view client ile doğrudan masaüstüme bağlanamadım. Vmware view server kurdum (demo lisans ile) ama başarılı bir şekilde bu yapıyı oluşturamadım.

Yapmak istediğim esxi server üzerinde çalışan sanal masaüstüme, kullandığım thin client'ın fiziksel imkanlarını kullanarak ücretsiz olarak :)bağlanmak.

Bu yapıyı nasıl kurarsam doğru yapmış olurum? Fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

İyi çalışmalar.

Muharrem Türk

Gönderildi : 03/05/2011 15:17

(@fatihkaytanci)
Gönderiler: 75
Trusted Member

Muharrem bey merhaba ;

Rdp ile ilgili usb ve benzeri sorunları yaşadıgınızı söylemişsiniz thin client üzerinden usb izinlerini verilerek usb kullana bilirsiniz

vm view yanı sıra xp  kurulumlarına  rdp üzerinden erişe  biliyor musunuz ?

esxi üzerinde yapılandırmalarını kontrol etmen faydalı olucaktır.

lisan olarak vmware esxi kurmak yerine workstations ücretsiz sürümünü kurarak işlem yapabilirsin.

Gönderildi : 03/05/2011 18:46

(@MuharremTurk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Fatih Bey,

Yapmak istediğimi tam olarak anlatamadım sanırım. Şu anda esx üzerindeki sanal makinelere erişimde (RDP ile) sıkıntı yaşamıyorum. Desktop'ı sanallaştırdığım için örneğin thin client'a takılı web cam'i sanal makinemde kullanmak istiyorum. Ayrıca uzak masaüstünde video başarımı pek iyi değil.

Gönderildi : 03/05/2011 19:02

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Merhaba,

Desktop olarak kullandığım oem pc mi sanallaştıdım, sonra aynı pc ye esxi kurdum. Üzerinde sanallaştırdığım win7 pro dışında başka görevler yapan iki adat win xp pro çalışıyor. Kendi masa üstüme RDP ile bir thin client üzerinden bağlanıyorum. Bu yapı beni biraz kısıtlıyor (Usb kullanımı vs.), masa üstüme vmware view ile bağlanmak istiyorum. Vmware view client'ı thin client üzerine, vmware view agent'ı sanal masa üstünede vmware view agent yükledim. Ama  Vmware view client ile doğrudan masaüstüme bağlanamadım. Vmware view server kurdum (demo lisans ile) ama başarılı bir şekilde bu yapıyı oluşturamadım.

Yapmak istediğim esxi server üzerinde çalışan sanal masaüstüme, kullandığım thin client'ın fiziksel imkanlarını kullanarak ücretsiz olarak :)bağlanmak.

Bu yapıyı nasıl kurarsam doğru yapmış olurum? Fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

İyi çalışmalar.

Muharrem Türk

Merhabalar,

Desktop Virtualization konularıyla ilgileniyorum. Fakat VMware tarafını denemek henüz kısmet olmadı. Şuan Microsoft MDOP ile ilgili çalışmalar yapmaya çalışıyorum. 

Fakat bağlantı yapmaya çalıştığınızda aldığınız hataları paylaşırsanız hata kodlarından sonuca gitmeye çalışalım. 1-2 dökümana göz ucuyla baktım. 4 adet rolden bahsediyor. Siz bu rolleri kurdunuz mu acaba? Daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir. Çok güzel PDF'ler var. Saygılarımla.

http://www.vmware.com/support/pubs/view_pubs.html

Gönderildi : 04/05/2011 17:28

(@MuharremTurk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Vmware view server kurdum, client kurdum. Server kısmında configürasyon yaparken Vcenter kurmam gerektiği fark ettim. Onunda Virtual App. indirdim, fakat ESXi serverdaki imkanların ksıtlı olduğu için (RAM tarafında) çalıştıramadım.

Başka çözümlere yöneldim. 2X diye bir yazılım buldum ücretsiz. Ondada bir virtual app kurdum, client yazılım ve server kurdum. Client tarafında RDP config üzerinden bağlandım. VDI için virtual applaince bağlanmak gerekiyor ama bunu yapamadım, password hataları aldım. Virtual appliance linux bir makine buradaki passwordü değiştirip denedim ama sonuç değişmedi.

Hala bir çözüm üretemedim.

Aslında benim yapmak istediğim, esx üzerinde sanal olarak çalışan masa üstüme, lokaldeki makinenin kaynaklarını kullanarak oturum açabilmek.

Ayrıca; Windows 7 .vhd den boot konusunda baktım biraz. Burada yapma istediğim iSCSI storage üzerindeki .vhd den boot etmekti fakat bununla ilgili bir makale bulamadım. Genelde yapılanlar lokaldeki diskten boot etmekten bahsetmişler. Win7 kurulumunda komut satırını çağırıp iscsi lun a bağlanabilir miyim? Bağlanıp kurulum yaptıktan sonra iscsi den boot etmesini nasıl sağlayabilirim?

Konular karıştı 🙂

Gönderildi : 04/05/2011 19:58

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Evet biraz karıştı 🙂

Çok detaylı okuyamadım ve araştıramadım ama VHD boot ile ilgili şöyle bir dökümana rastladım. Acaba işinizi görür mü?

Dediğim gibi detaylı bakamadım. Belki alakasız bir şey de çıkabilir.

http://blogs.technet.com/b/josebda/archive/2007/12/18/configuring-the-microsoft-iscsi-software-target.aspx

Gönderildi : 06/05/2011 16:42

Paylaş: