Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware vCenter Kurulumu ve Datastore Oluşturulması

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
503 Görüntüleme
(@muhammed.sahin)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözümpark Ailesi, 

Uzun zamandır sorunlarımın çözümünde makale ve forumlarınızdan yararlanıyorum, böyle güzel paylaşımlarda bulunduğunuz için teşekkür ederek birkaç soru hakkında fikirlerinize başvurmak istiyorum.

Öncelikle yapımda 2 Adet HP DL380G6 Sunucu ve 1 Adet HP P2000 iSCSI Storage olacak, Vmware vSphere Essential Plus kullanarak, HA, Cluster olarak kullanılabilen bir sanal sistem oluşturacağım. 

1-) Storage üzeride oluşturacağım yapıda Raid 5 mi, yoksa Raid 10 mu kullanmalıyım? (Her ikisinde de 1 Diski tolere edebiliyorsam, daha fazla kapasiteden yanayım)

2-) Storage üzerinde bulunan alanın tamamını bir datastore olarak yapılandırıp, Vmware öyle mi tanıtmalıyım? (Avantajı yada dezavantajı nedir?)

3-) VMKernel oluştururken "Default VmKernel Gateway" bölümüne normal Gateway adresimizi mi yazıyoruz?

4-)  Vmware vCenter'i yapılandırırken özel olarak dikkat etmem gereken bir nokta ve ayar var mıdır?

Vmware Workstation 7 üzerinde kurmak istediğim yapıyı denemeye başladım, fakat bu soruları çözemediğimden gerçek senaryoya geçemiyorum, fikir ve önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/04/2011 18:13

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Tek tek cevaplamaya çalışayım.

1-) Kapasite önemli ise tabi ki raid5 ama performans diyorsanız raid10 yapabilirsiniz.  

2-) Ne kadar alanınız olduğuyla alakalı. En fazla 2tb'lık lunlara bölüp hostlara gösterebilirsiniz. Performans best practies'lerinden 700-800GB'lık datastorelar önerilmekte olsa da getirdiği ek yönetim zorlukları nedeniyle genelde daha büyük datastore'lar oluşturuyoruz. 1,5 ideal olabilir.

3-) Evet

4-) Tabiki özel ayarlar vardır ama bu çok geniş bir soru. Default ayarları da işinizi görecektir. Sitemizde vCenter kurulumu ile ilgili makaleler mevcut. Yapmak istediğinizi tam olarak sorarsanız daha net yardımcı olabiliriz.

Gönderildi : 28/04/2011 14:24

(@muhammed.sahin)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Tek tek cevaplamaya çalışayım.

1-) Kapasite önemli ise tabi ki raid5 ama performans diyorsanız raid10 yapabilirsiniz.  

2-) Ne kadar alanınız olduğuyla alakalı. En fazla 2tb'lık lunlara bölüp hostlara gösterebilirsiniz. Performans best practies'lerinden 700-800GB'lık datastorelar önerilmekte olsa da getirdiği ek yönetim zorlukları nedeniyle genelde daha büyük datastore'lar oluşturuyoruz. 1,5 ideal olabilir.

3-) Evet

4-) Tabiki özel ayarlar vardır ama bu çok geniş bir soru. Default ayarları da işinizi görecektir. Sitemizde vCenter kurulumu ile ilgili makaleler mevcut. Yapmak istediğinizi tam olarak sorarsanız daha net yardımcı olabiliriz.

Cevaplarınız için teşekkür ederim Erkal hocam, kapasite önemli olduğundan 8 Adet 300GB Sas ile Raid 5 olarak yapıyı kurup 2 adet datastor oluşturup hostlara göstermeyi düşünüyorum, default ayarlarla vCenter'a başlayıp karşılaştığım özelliklerle ilgili tekrar sizden yardım rica edeceğim. 

Gönderildi : 29/04/2011 22:35

Paylaş: