Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyper-v hakkında

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
541 Görüntüleme
(@ugurtanikgudekli)
Gönderiler: 134
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar "Windows Server 2008 Core installation" ile Hyper-V Server 2008" arasındaki farkı anlatabilir misiniz?

ben windows server 2008 kurmadan direkt sanal sunucular kurmak istiyorum. hatta sanal sunucuların yanına 20 kadarda virtual desktop kurmak istiyorum. bunun için hangi kurulum senaryosunu takip etmem gerekir? yoksa hyper-v li 2008 kurup onun üzerinde sanal makinalar tanımlamak daha mı uygun olur? hyper-v server 2008 32 gb ram e kadar destekliyormuş. 20-25 kadar virtual desktop için yeterli olurmu? ayrıca bir DC de yine sanal olarak kurulu olacak. 

yardımlarınızı bekliyorum..

Gönderildi : 09/04/2011 15:31

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Hyper-V Windows Server 2008 R2 ile gelen bir role dür. yani server 2008 kurulu olması lazım.

Gönderildi : 09/04/2011 15:49

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Windows Server 2008 Core installation grafiksel kullanıcı arabirimi olmayan bir yönetim biçimidir yani kodlamalar üzerinden yürütüyorsun işleri

Hyper-V ise sanallaştırma platformu yani senin güçlü iyi bir makinan varsa Hyper-V rolü ile makinana bir firewall kurabilirsin daha nice ama 2008 R2 4 işletim sistemi destekliyor yani lisans bedeli ödemiyorsun. 4 farklı  server kurabilirsin. ama bu datacenter da sınırsız o da dediğim gibi iyi bir fiziksel sunucu olması gerekiyor. Kıscası Hyper-V sanallaştırma umarım yardımcı olabilmişimdir.

Gönderildi : 09/04/2011 16:05

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Lisanslamadan başka bir fark yok. Her ikisi de grafik arayüz içermez.

Gönderildi : 09/04/2011 17:33

(@ugurtanikgudekli)
Gönderiler: 134
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler..

peki her ikisinde de lisanslama durumu nasıl olmaktadır?

Gönderildi : 11/04/2011 12:08

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

arkadaşlar "Windows Server 2008 Core installation" ile Hyper-V Server 2008" arasındaki farkı anlatabilir misiniz?

ben windows server 2008 kurmadan direkt sanal sunucular kurmak istiyorum. hatta sanal sunucuların yanına 20 kadarda virtual desktop kurmak istiyorum. bunun için hangi kurulum senaryosunu takip etmem gerekir? yoksa hyper-v li 2008 kurup onun üzerinde sanal makinalar tanımlamak daha mı uygun olur? hyper-v server 2008 32 gb ram e kadar destekliyormuş. 20-25 kadar virtual desktop için yeterli olurmu? ayrıca bir DC de yine sanal olarak kurulu olacak. 

yardımlarınızı bekliyorum..

Merhabalar;

Hyper-V çalışma şekli itibariyle Windows Server kurulumunun yapılmasını gerektirmekte.

ServerCore olarak kurduğunuz Windows Server 2008 R2
işletim sistemi üzerine Hyper-V rolü dışında (tavsiye edilmemekle
birlikte) başka roller de ekleyebiliriniz. Ancak Hyper-V Server da bu şansınız olmayacaktır.

Microsoft Hyper-V Server 1 TB belleği desteklemekte. Ancak kuracağınız 20-25 sanal desktop dan her birisine 1 Gb verseniz 25 Gb bellek gereksinimiz olacak ki daha buna diğer sanal makineleriniz dahil değil. Dolayısıyla Hyper-V sunucunuz üzerinde daha yüksek bellek gereksinimine ihtiyacınız olacak gibi gözüküyor. Ayrıca bu kadar yoğun kullanılacak bir sanallaştırma sunucusunun disk ve network hızınıda planlayıp hareket etmenizi tavsiye ederim.

Bu kadar sanal makinenin yedeklenmesi ve fiziksel sunucuda ki olası hatalara karşı cluster yapısının kullanılıp kullanılmayacağı düşünülmesi gereken diğer önemli noktalar.

Lisanslama konusunda ise Windows Server 2008 R2 Standard, Enterprise ve Datacenter sürümleri için belirli bir lisans bedeli ödemeniz gerekmekte. Artısı ise eğer Standard sürüm alırsanız üzerinde çalıştıracağınız bir adet sanal windows sunucunuz lisanslı sayılmakta. Enterprise sürümde ise bu sayı 4 olarak belirlenmekte. Datacenter için bu tarz bir sınırlama bulunmamakta. Ancak Microsoft Hyper-V Server için bu lisanslama avanajları geçerli olmayacaktır. Tabi masaüstü sanallaştırma ile ilgili olarak da lisanslama ayrı olarak düşünülmesi gerekmeke.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 11/04/2011 13:48

Paylaş: