Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Teaming vs Dedicated Ethernet?

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
467 Görüntüleme
(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaslar, Sistemimizde HP server host olarak birde 7 tane sanal makine guest olarak mevcut. Her sanal makinanin kendi etherneti girisi atanmis durumda yani toplam 8 tane ethernetimiz var.

Hyper-v de best practice olarak  Hp NIC  Teamining kullanirsakmi daha iyi performance aliriz yoksa  dedicated Ethernet kulanirsakmi?

Tesekkur ederim

Gönderildi : 22/03/2011 01:57

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Teaming kullanamanız hem network performansınızı arttıracaktır hem de yedekliliği sağlayacaktır. Böylece network kartlarınızdan arızalanan olduğunda ilgili sanal makine ya da makinelerin ağ iletişimleri kesintiye uğramayacaktır. Diğer durumda siz el ile müdehale etmek durumunda kalacaksınız. Ancak Terminal Server gibi yüksek band genişliği isteyen sanal makinelerin kendisine ait teaming li ayrı network yapısının olması daha faydalı olacaktır.

Teaming işlemi sunucu markasının ürettiği bir yazılım vasıtasıyla sağlandığından destek verilmemektedir ve olası bir problem de öncelikle sizden teaming i kaldırmanız talep edilecektir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 22/03/2011 17:22

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

G7 serisi ise  ve Terminal Server  kullanmıyorsanız 4 etherneti teaming  yapın ve 7  vm inde  teaming  etherneti  kullanmasını saglayın  boylelikler  herhangi  bir  ethernet de  problem  oluşsa dahi  vm ler  bundan  etkilenmeyecektir.

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/03/2011 21:27

(@FerhatIndi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Yanitlar icin tesekkur ediyorum 

Hyper-v uzerinde xenapp kurulu dolayisiyla baska bir degisle terminal serverlar kurulu.  Ve uzerinden cok yogun bir trafik  geciyor, Zaten NIClerin biri arizalanirsa mecburen degistirecegiz, NIC yada teamin olmasi onemli degil.

NIC Teamin uzerinde load balancing sistemi varmi?  Eger varsa Load balance sistemi Terminal serverda ne kadar faydali olur? Kullanan arkadaslardan yorum bekliyorum

Iyi Calismalar

Gönderildi : 23/03/2011 18:33

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Teaming  yaparken  Load Balance secebilirsiniz  ve  4  adet  ethernet 1  adet  ethernet  olarak  ve  4 Gbps  olarak  calısır 1  ethernet  bozuldugunda  yada  kablosunu  cıkarttıgınızda 3 Gbps  olarak  çalışmaya  devam  eder.

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/03/2011 19:01

(@FerhatIndi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Yanitiniz icin cok tesekkurler.

Gönderildi : 24/03/2011 02:07

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba,

Hakan biraz bilgi vermiş ama ben tekrar altını çizmek istiyorum. NIC Teaming 3rd party bir çözümdür ve bu konfigürasyonlar için Microsoft Product Support Services tarafından destek verilmez. Detaylar: http://support.microsoft.com/kb/968703

İkinci bir konu; HP'nin WS için yazdığı NIC Teaming driver'ı fena değil ama bu senaryolarda (Hyper-V bağımsız konuşuyorum) ARP ve MAC konusunda problemler çıkabiliyor.

Üçüncü bir konu da şu: NIC teaming sadece sunucu ve driver ile biten bir olay değil. Team içindeki NIC'lerin bağlı bulunduğu fiziksel switch de NIC Teaming destekliyor olmalı.

Benim tavsiyem test ortamında teaming ile çalışan kartlardan geçen network paketlerinin durumunu, kayıp oranını vs.. inceledikten sonra production'a almanız olur.

Gönderildi : 26/03/2011 05:39

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

[test]

Gönderildi : 27/03/2011 18:11

(@FerhatIndi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hakan biraz bilgi vermiş ama ben tekrar altını çizmek istiyorum. NIC Teaming 3rd party bir çözümdür ve bu konfigürasyonlar için Microsoft Product Support Services tarafından destek verilmez. Detaylar: http://support.microsoft.com/kb/968703

İkinci bir konu; HP'nin WS için yazdığı NIC Teaming driver'ı fena değil ama bu senaryolarda (Hyper-V bağımsız konuşuyorum) ARP ve MAC konusunda problemler çıkabiliyor.

Üçüncü bir konu da şu: NIC teaming sadece sunucu ve driver ile biten bir olay değil. Team içindeki NIC'lerin bağlı bulunduğu fiziksel switch de NIC Teaming destekliyor olmalı.

Benim tavsiyem test ortamında teaming ile çalışan kartlardan geçen network paketlerinin durumunu, kayıp oranını vs.. inceledikten sonra production'a almanız olur.

Paketleri karsilastirdim NIC Teaming hic bir faydasini gormedim Zaten bir ethernet kartinda 4 tane giris var, bunlarin sadece birinin ariza yapmasi cok dusuk bir orandir bu yuzden 2 farkli  NIC  kartiyla yapilmasi  gerekiyor.

Hyper-v uzerindeki Terminal ve Xenapp Serverlarda Connectivity problemi yasiyordum. Yani hersey tam guzel giderken 1 saniyeligine ts  den - sql yada oracle servera  baglanti kesiliyordu. Ve hersey alt ust oluyordu. Ve  O yuzden teaming yapmayi dusundum.

Fakat sorunun NIC kartlarindan oldugunu kesfettim

NIC ayarlarindan asagidaki secenekleri OFF yaptim

• Offload Receive IP Checksum
  • Offload Receive TCP Checksum
  • Offload Transmit IP Checksum
  • Offload Transmit TCP Checksum
  • Offload TCP Segmentation   

Sorun cozuldu. Artik  connectivity problemi yasamiyorum.

http://itproctology.blogspot.com/2011/03/tcp-checksum-offload-is-not-equal-to.html

Umarim Hyper-v uzerinde baglanti sorunu yasayan arkadaslara yardimci olur.

Tsekkurler

Gönderildi : 12/04/2011 11:28

Paylaş: