Forum

HP ML110G6 SERİ POR...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP ML110G6 SERİ PORT SORUNU (ESXİ 4.1 U1)

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
410 Görüntüleme
(@serkanpeksaglam)
Gönderiler: 121
Estimable Member
Konu başlatıcı

Siemens Econel S 100 Server üzerinde SBS 2003 kullanıyordum ESXi 4.1 ile

Ethernet kartı jumbo frame destekliyordu ve seri porttanda USRobotics 56K External Modem kullanıyordum faks almak için.

ML110G6 Server aldım Siemensi devre dışı bırakıcam, ancak HP almaz olaydım... Etherneti ESXi de Jumbo Frame desteklemiyor,

Seri portuda ne yaptıysam olmadı sanal vmde modemi görmüyor ? (Bios Setupda Serial Port Enable ve System Modunda)

Konu hakkında yardımcı olabilecek kimse varmı ?

Teşekkürler.  

Gönderildi : 18/03/2011 17:10

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Ücretsiz sürüm olan VMware ESXi 4 sürümüne kadar fiziksel sunucu üzerinde ki seri port sanal makineye aktarılamıyor idi ve ancak VMware ESX kurulumunuz var ise ilgili "Use physical parallel port on the host" seçeneği etkin durumda oluyordu.

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1003129

Ancak sizin kullandığınız sürüm ile birlikte bu destek geldi. İlgili portların tanınmaması gibi bir durum (sürücü problemi gibi) olabilir. Bir de sanal makinenizin bios seçeneklerinde kapalı olma ihtimali olabilir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 19/03/2011 01:46

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan bey merhaba,

öncelikle gönderdiğim postlara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

4Gb ramli siemens econel 100 s2 serverima ram arttırmak istedim ama maximum 8 gb destekliyor ve 500$ seviyesinde tutuyordu eski model olmasından dolayı, bende onun yerine ML110G6 aldım bir tane ekonomik. Siemenste hiç problemsiz çalışan USRobotics Sportster V2 External modem ile gelen faksları alıyordum. Faks kurulumunda modem ile haberleşiyordu. uzatmayım daha fazla, ML110G6 da bios ayarlarında Serial Port Enable ve üç adet mod var bmc, system, shared hepsinde deneme yaptım ama haberleşme olmadı, ayrıca bir yerde daha serial port redirection var sanırım oda bmc için (boardbase managent console diye birşey) o kapalı iken haberleşmede hiç modemin ışıkları tepki vermiyor açıkkende tepki veriyor ama modemi bulmuyor, elle com port verincede bu defa başka bir uygulama tarafından kullanılıyor diyor, işte durum böyle. bir çözüm bulamadım. bu hafta biraz daha kurcalayacğım.sanırım hp bu cihazı vmware için değilde hyper-v için üretmiş, jumbo frame desteği bile yok vmwarede, windows ortamında var. Gözünü seveyim fujitsu siemensin her türlü desteği var, sitesinde vmware sürücüleri var.

bu konuda bir tecrübesi bilgisi olan arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

Gönderildi : 20/03/2011 03:40

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ML110G6 vmware esxi 4.1 U1 kaldırdım, fiziksel olarak 2003 Server kurdum, kurulum bittikten sonra modemi tanımıştı bile,

bunun üzerine tekrardan esxi kurdum, sanal makineye serial port ekledim, fiziksel olarak kullan işaretledim, ama ne yaptıysam olmadı,

aynı vm daha önce belirttiğim gibi Fujitsu Siemens Econel 100 S2 üzerinde problemsiz çalışıyor. 

sanırım HP'nin bu serisinde porblem var yada kullanıcıyı Hyper-V'ye yönlendirmek istiyor 🙂

Neticede vmwareden vazgeçmek istemiyorum, ML110G6 ya güle güle diyorum 🙂

Hyper-V2 tercih etmiyeceğim çünkü sadece yönetmek için bile Vista yada Windows 7 kurman gerekiyor.

Aklınızda olsun faks modem kullanacaksanız ve sanallaştırmada vmware kullanacaksanız birde HPML110G6 nız varsa işiniz biraz zor.

Gönderildi : 22/03/2011 13:14

(@Mustafa-YILMAZ)
Gönderiler: 11
Active Member

Hangisini kullanıyorsun bilmiyorum ama HP sitesinde ESXi 4.1 download edip deneyebilirsin.

Belki bir çözüm olabilir.

Saygılarımla, 

Gönderildi : 22/03/2011 13:32

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

http://h18004.www1.hp.com/products/servers/vmware/supportmatrix/hpvmware.html#ML

Buradan HP Serverların Desteklediği İşletim Sistemlerinin Şemasına Ulaşabilirsiniz.

http://www-03.ibm.com/systems/info/x86servers/serverproven/compat/us/nos/vmware.html

Burasıda IBM sitesi.

Buradan Kuracağınız İşletim Sisteminin Server tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenebilirsiniz.

Desteklemediğini ben biraz geç öğrendim 🙂

Gönderildi : 22/03/2011 16:08

(@m-hakancan)
Noble Member

Serkan hocam Ankara dışında olmam nedeniyle cevaplayamadım, kusura bakma. Bilgilendirme için teşekkürler...

Gönderildi : 22/03/2011 17:06

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rica ederim Hakan Hocam yanıtlarınız için tekrar teşekkürler,

Umarım bu tablolar diğer arkadaşların işine yarar.

Aslında sadece sanal makina kurulacak ise ML110G6 iş görebilir, (Çok ekonomik ve 16gb ram destekliyor)
ama detaylarda neden vmware desteklemediği ortaya çıkıyor, Vmware'in optimize edilmiş hardware driverları mesela,
üzerindeki onboard ethernet kartı Jumbo frame desteklemiyor, (Win 2008 Srv Haric) ve gerçekten performans olarak büyük kayıp (bütün noktalarda jumbo frame destekli bir yapı varsa çok işe yarıyor.) Ben ikinci bir HP Nic ilave ederek performans farkını test ettim. Migrate ve Backup yapılacaksa jumbo frame mutlaka kullanılmalı. Ayrıca benim yaşadığım faks modemi seri porttan görmeme problemi var.

Herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/03/2011 23:12

(@m-hakancan)
Noble Member

Paylaştığın bilgiler kesinlikle yararlı olacaktır.

Desteklenme meselesi birazda VMware ESX/ESXi ın çalışma prensibi nedeniyle oluşuyor. Donanım sürücüleri Hypervisor içerisinde bulunduğundan Hypervisor da bir sıkıntı yaşamamak için test edilen ve uyumlu olan donanımlar desteklenmekte. Sunucu giriş seviyesi bir sunucu olduğundan desteklenmemesi mümkün. Hyper-V nin farkı burada ortaya çıkıyor ki bu da yine çalışma mantığı sayesinde mümkün olmakta. Windows Server destekli herhangi bir sunucu hatta orta üst düzey bir makinede dahi Windows Server kurabilir ve Hyper-V rolü etkinleştirilebilir. Ancak faks modem gibi durumlar şu an için sıkıntı yaratabiliyor maalesef. Bunları da üçüncü parti uygulamar ile çözebiliyoruz.

Hakılsın, jumbo frame desteği performansı arttıracağı için düzgün ayarlanarak kullanılması fayda sağlayacaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/03/2011 03:17

Paylaş: