Anasayfa » Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware Esxi 4.1 U1 - Jumbo Frame - Iscsi  

  RSS
Serkan Peksağlam
(@SerkanPeksaglam)
Üye

Merhaba,


Ofisimize resimdeki gibi bir sistem kurmayı düşünüyorum, fakat bu konuda tecrübe sahibi arkadaşların fikirlerini bekliyorum.


Kurulum konusunda bir problemim yok fakat bu doğru bir yöntem mi hatalarım eksiklerim nelerdir ? yada tavsiyeleriniz....Burada yapmak istediğim Nic1'i hostlar için Nic2'yi Iscsi ile vmdk dosyalarına ayırmak istiyorum.


Jumbo Frame özelliğini destekleyen network bileşenlerim var. Jumbo Frame özelliğinden nasıl yararlanabilirim.


Esxi 4.1 'de Jumbo Frame özelliğini ayarlamayı forum sitelerinde buldum. MTU 9000 yapılıyor. Fakat bunu nic1 içinde yapmak fayda sağlar mı ?


IOMEGA ile Nic2'yi direk bağlamıyorum çünkü bazı clientler ufak tefek kullanacak bu cihazı bu yüzden switche girdim.


Birde IOMEGA'da 2 adet 7200 RPM (değiştirdim diskleri) disk var, bazı hostları disk1'e bazı hostları disk2'ye kuracağım daha performanslı olması açısından sizcede mantıklı mı ? ( Toplamda 5-6 tane host olacak zaten) Bu arada bir karşılaştırma yapacak olursak Server'ın üstünde de 7200 RPM disk var orada kuracağım hostlar IOMEGA'dan ne kadar daha performanslı olabilir ?


Şimdiden Teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 10/03/2011 21:45
 Anonim

   Selamlar ;

 Esxi  uzerınde  kac  adet  vm  calıstırmayı  planlıyorsunuz vm lerin  rolleri , bu  vm ler  kac  adet  client a  hızmet  verecek sunucu ram cpu kapasitesi ? ancak benım sahsen  ilk  gozume  carpan  raid  kullanmayı  DUSUNMUYOR  olmanız oldu.

 Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/03/2011 01:44
Serkan Peksağlam
(@SerkanPeksaglam)
Üye

Merhaba


Vm lerin sayısı 10'u bulabilir, hizmet vereceği client sayısı ise 5 adet civarında, genellikle test amaçlı vmler kurulacak, ama 5 adet client için


2003sbsr2 dc ve exchange


2003r3 sql - uygulama - sharepoint service - add.dc


2003r264bit - uygulama - sql


raid konusuna gelince strip yapmayı düşünmüyorum hız açısından iyi olacaktır ama düşünmüyorum. mirror olarakta 2 X 1 TB disklerden birini backup için heba etmek istemiyorum. Onun yerine Vmleri arada bir veem ile backup alıcam. Onun dışında ise uygulama ve SQL DB leri sadece her iki diske NTBACKUP ile yedekleyeceğim, gece yapsın o işi, yani örnekleyecek olursam.


1TB DISK_1 İSMİ A OLSUN - 1TB DISK_2 İSMİ B OLSUN


vm1 A da olsun yedeklerini B'ye aldıracağım günlük. (sql uygulama ve exchange)


vm2 B de olsun yedeklerini A'ya aldıracağım günlük. (sql uygulama ve exchange)


vmlerin bazılarında özellikle kritik olanlarda database hariç çok fazla değişiklik olmuyor bunlarıda daha uzun zaman aralığında veem ile


A 'yı B 'ye - B'deki vmleride A'ya vdmk dosyalarını yedeklicem.


sizce bu yöntem nasıl acaba ?


 

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/03/2011 02:08
Paylaş: