Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Snapshot Editlenir mi?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
300 Görüntüleme
(@AsimEkinci)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Kontrol panelimden yanlışlıkla bir domain sildim yedegi snapshot dosyalarının içinde var ama geri çevirirsem komple siteler  bir kaç gün öncesine dönecek.. Snapshot dosyasını bilgisayarıma indiriyorum şuan bunu editlemenin bir yolu varmı acaba? Manuel olarak domain içeriğini alabilirmiyim?

iyi çalışmalar herkese

Gönderildi : 22/01/2011 03:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Hangi sanallaştırma platformunu kullanıyorsunuz ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/01/2011 18:01

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Hyper-V kullanıldığını düşünerek yanıtlıyorum. 

Zincir'den ayrılmış bir snapshot dosyasını normal yollar ile editleme şansınız yok.

Snapshot'ın olduğu VM'i export edip farklı bir isimle import edin (aynı hosta yada farklı bir hosta). Import ettiğiniz VM'i start etmeden önce network bağlantısını kesin ki orjinali ile çakışmasın. Daha sonra import ettiğiniz VM'i uygun snapshot'a dönerek içinden istediğiniz datayı alın. Bunu VM dışına çıkartmak size kalmış. Mesela VM'i yani Guest OS'i rename edip, ip adresini değiştirip, network bağlantılarını aktif edip dışarı alabilirsiniz. Export işlemi sırasında sanal makine kapalı olmalı. Yani downtime var.

İkinci bir yöntem olarak VM'in şu anki hali ile bir snapshot'ını alın, VM'i istediğiniz bir snapshot'a geri dönün, datayı alın ve tekrar ilk aldığınız snapshot'a geri dönün. Bu da bir yöntem ancak bu VM live bir sunucu ise işiniz biraz zor çünkü bu işlemlerde downtime söz konusu.

Ben Hyper-V üzerinden anlattım ancak bu yöntemi diğer sanallaştırma platformları için de kullanıyor olabilirsiniz (belki bazı terimler ve yöntemler farklılık gösterebilir ama mantık çok benzer).

Ve önerim şudur: Hangi sanallaştırma platformunu kullanıyorsanız kullanın; VM'leriniz üzerinde snapshot bırakmayın. Snapshot'ları backup özelliği olarak kullanmayın. En önemlisi performans kaybedersiniz. Yedekleme işlemini host üzerinden VM seviyesinde yapın, yada Guest OS seviyesinde uygulama backup'ları alın.

Gönderildi : 22/01/2011 23:54

(@AsimEkinci)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Hangi sanallaştırma platformunu kullanıyorsunuz ?

Merhaba,

Hakan bey,

ESXi 4.0 kullanıyorum.

Serhat bey,

İkinci yönteminiz çok akıllıca ve çok güzel bir fikir ama bir risk söz konusumu acaba? Birde Downtime ne demek oluyor?

Teşekkürler..

Gönderildi : 24/01/2011 03:00

(@murat-inciler)
Gönderiler: 126
Estimable Member

downtime, sisteminizdeki bahsi geçen bilgisayarın kapalı olma durumudur.

iyi çalışmalar...

Gönderildi : 27/01/2011 20:18

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Serhat bey,

İkinci yönteminiz çok akıllıca ve çok güzel bir fikir ama bir risk söz konusumu acaba? Birde Downtime ne demek oluyor?

Teşekkürler..

Özel bir risk yok. Bu operasyondaki risk, ortalama bir IT sistemindeki kadardır. Mutlaka geridöülebildiğinden emin olduğunuz, güvendiğiniz bir yedek alın.

Gönderildi : 27/01/2011 21:30

Paylaş: