Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMWARE ESXi 4.1 Disk Boyutu Sorunu

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
727 Görüntüleme
(@serkanpeksaglam)
Gönderiler: 121
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

vmware esxi 4.1 kurulumdan sonra guest sistemde disk alanı tanımlarken örnek 40GB gibi bir alan seçiyorum

sonra yedek alırken bakıyorum ki vdmk dosyasının boyutu 40GB buda yedek alma sırasında çok uzun bir zamana ve yer kaybına sebeb oluyor.

sistem o an dolu olduğu kadar ile diski nasıl yapılandırabilirim. vm workstation da yapabiliyordum ama burada bulamadım

teşekkürler.

Gönderildi : 27/12/2010 16:46

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Sanal makina oluştururken aşağıdaki kutucuğu işaretlemeniz yeterli.

Gönderildi : 27/12/2010 16:55

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkür ederim.

peki şu anda hatırlamıyorum o kutucuğu işaretleyip işaretlemediğimi nereden kontrol edebilirim

eğer işaretlemedim ise bunu düzeltmenin bir yolu varmı ?

teşekkürler.

bir makina 40gb çok zahmetli oluyor 🙂

Gönderildi : 27/12/2010 22:19

(@erkalaslankara)
Illustrious Member

Eğer free esxi kullanıyorsanız ki bu vcenter olmadığı anlamına gelir bunu değiştirmenin kolay bir yolu yok. En basiti makinaya 2. bir disk ekleyip tabi eklerken bu kutucuğu işaretlemek. Sonra da acronis gibi bir tool ile boot edip, eski diski yeni diske clone yapın. İşlem bitince yenisinden boot edip, sorun yok ise eskisini silebilirsiniz. 
Disk şu anda ne tür diye görmek için ise edit settings'den gidip diskin üzerinde sağ tarafa bakmanız lazım. Thick yazıyorsa normal disktir, thin yazıyorsa thin provisioned disktir.  
Thin disklerin normal disklere göre performans açısından dezavantaj getireceğini de unutmayın. 

Gönderildi : 28/12/2010 01:23

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam çok sağol, gerçekten çok net ve açıklayıcı bilgi veriyorun.

teşekkürler.

Gönderildi : 28/12/2010 01:41

(@erkalaslankara)
Illustrious Member

Rica ederim.

Gönderildi : 28/12/2010 13:37

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam dediğin gibi 2.disk ekledim 40GB ve acronis ile clone yaptım. sonra 1. disk ile 2. disk yer değiştirdim boot için.

ve eski diski çıkart ve harddiskten sili seçtim ancak resimde görüldüğü gibi 20 ;GB vmdk orada duruyor sistem silmedi.

manual olarak silmek istiyorum yer kaplamaması açısından. listedeki hangi dosyaları silmeliyim ? teşekkürler.

Gönderildi : 12/01/2011 01:33

(@erkalaslankara)
Illustrious Member

Sanal makinanıza sağ tıklayıp "Edit Settings" diyerek var olan diskin üzerine tıklayın. Bu sayede şu anda hangi diskin kullanıldığını görebilirsiniz. Orda göremediğinizi silin. Sanırım 20gb olan ama kontrol etmeden silmeyin.

Gönderildi : 12/01/2011 03:07

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam çok teşekkür ederim. 20GB dosyayı sildim problem olmadı. Aslında sistem kapalı iken o diski sil fiziksel diskten de sil demiştim ama silmemiş nedense.

bir konu hakkında da bilgine başvurmak isterim. yine bu sanal makinada sql uygulamam var. uzun süre kullanmayınca sanırım kaynaklar iyice kısıldığından, uygulamayı açmak istediğimde geç çalışıyor ve toparlanması vakit alıyor.

bunu engellemek için hani uyanık kal gibi bir olay varmıdır ? "Resource Allocation" başlığı altında çözülebilecek bir konumudur ?

teşekkür ederim. 

Gönderildi : 12/01/2011 18:19

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hocam diskleri thin nasıl ceviririz. vSpere 4.1 lisanslı urun kullanıyorum. yedeklemede yer sorunu cıkacak . yapım da ha kurulu . 2 ye 2 os var toplam 4 farklı os kurulu

Gönderildi : 17/01/2011 21:05

(@erkalaslankara)
Illustrious Member

Eğer storage vmotion lisansınız varsa makinayı migrate etmeye çalışın. Size hedef diskin formatını soracaktır. Eğer storage vmotion lisansınız yoksa en basit şekilde makinayı clone yapmaya çalıştığınızda disk format bölümünde yine hedef diskin formatını soracaktır. Grafik arayüzden bu şekilde halledebilirsiniz. Eğer komutla yapmak isterseniz bunun için de 

vmkfstools –i kaynakdisk.vmdk -d thin hedefdisk.vmdk

komutunu girmelisiniz.

Gönderildi : 18/01/2011 14:08

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam çok teşekkür ederim. 20GB dosyayı sildim problem olmadı. Aslında sistem kapalı iken o diski sil fiziksel diskten de sil demiştim ama silmemiş nedense.

bir konu hakkında da bilgine başvurmak isterim. yine bu sanal makinada sql uygulamam var. uzun süre kullanmayınca sanırım kaynaklar iyice kısıldığından, uygulamayı açmak istediğimde geç çalışıyor ve toparlanması vakit alıyor.

bunu engellemek için hani uyanık kal gibi bir olay varmıdır ? "Resource Allocation" başlığı altında çözülebilecek bir konumudur ?

teşekkür ederim. 

Bu soruma bir yanıt varmı acaba ?

Uygulama ilk kez ve çok yavaş çalışmadığı zaman bakıyorum CPU değeri 50Hz in altına düşmüş, sonradan performanslı çalışmaya başlıyor.

Belli bir performans alt seviyesinde sabitlemek mümkün mü ?

Gönderildi : 19/01/2011 14:46

(@erkalaslankara)
Illustrious Member

Selamlar,

Eğerki toplam cpu ve ram kaynağını paylaşan diğer makinalar bu sunucu için gerekli cpu ve ram alanına giriyorsa, bunu engellemek için rezervasyon ayarı yapabilirsiniz. VM'in üstüne sağ tıklayıp edit settings dediğinizde en sağ tabda Resources ayarları var.  Buradan gereken rezevasyon ayarını yapabilirsiniz.

Gönderildi : 19/01/2011 14:57

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Toplamda 4 Adet VM var, 3 tanesi 2003 srv. 1 taneside openfiler.

normalde uzun süre kullanılmıyor (resmen yatıyor) bundan dolayı bir şekilde bir servis yada kaynağa erişmek istenildiğinde aşırı derecede yavaş çalışıyor, servis yada uygulama up olana kadar bekliyorsun (uzun bir süreyi bulabiliyor).

Bende bu durumu engellemek için Antivirus programına zamanlanmış görev yaptım 90 Dk. bir komple tarama yapıyor nerede ise bitince 15-20 dk sonra tekrar taramaya geçiyor. CPU kullanım arrtığı için VM uykuya geçmiyor. Bende uygulama yada service beklemeden ulaşabiliyorum artık.

VMware Esxi üzerinde bunun ayarını bulamadığım için böyle bir çözüm geliştirdim. Problem aslında VMlerin çok az kullanılması ve kullanma esnasında da sıkıntısız bir şekilde cevap vermesi gerekliliğinden kaynaklanıyor. Servisler ve uygulamalar yoğun kullanılsa böyle bir sıkıntı oluşmazdı diye düşünüyorum. Aynı problemi olan arkadaşlara belki bir çözüm olur bu uygulama.

Gönderildi : 25/01/2011 19:15

Paylaş: