Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bu senaryoda en mantikli yol nedir?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
261 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Elimde 1 tane yepyeni server var ve disk yapisi alttaki sekilde. Son volume iSCSI uzerindedir. En altta kirmizi renkli kutudaki makineleri bu server uzerinde barindiracagim. Ancak performans ve guvenilirlilik konusunda asagidaki hususlar kafama takildi, fikriniz nedir?

1. Hyper-V makinelerin sanal diskleri iSCSI bolumemi kurulmali yoksa ana makinede mi tutulmali?
  2. SQL 2008 R2'yu siz olsaydiniz nasil kurardiniz (iSCSI volume'u de hesaba katarmiydiniz?)

Server: 12 Core Xeon,  48GB DDR3, SAS 15K HDD Raid5

Gönderildi : 19/11/2010 08:44

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

Size  tavsiyem bu yapıda VM leri ISCSI üzerinde  oluşturmanız yönünde  olacaktır duruma  şu yönden bakıyorum örneğin sunucunuzda bir sorun oluştu ve açılamaz durumda ISCSI üzerinde bulunan VM ler  duruyor elinizde  bulunan  yedek bir sunucu ile  (imkanlar doğrultusunda) bu VM leri ayağa kaldırabilirsiniz ve sistem çalışır  duruma  gelir . Hız açısından ise nasıl  bir  bağlantınız var önemli gigabit ethernet bu hız için yeterli olacaktır tabiki fiber bağlantı daha çok performans sağlayacaktır. Ayrıca SQL ve File server düşünürsek günden güne  büyüyeceklerinden yine ISCSI daha  geniş alan sunduğundan sorun olacağını  düşünmüyorum.

Saygılar.

Gönderildi : 19/11/2010 14:37

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Aslında Hüseyin Bey in dediği doğru, ama sonuçta herşeyi ISCSI bağlamak ne kadar mantıklı ? Sizin yerinizde olsam fazla para harcamanadan bu işi halletmek için Server 2008 r2 DataCenter kullanmak yerine, HyperVServer 2008 kullanıp bunları ıkı sunucuda kumelerdım.

Gönderildi : 21/11/2010 16:59

(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Ertan hocam Windows 2008 R2 lisansimiz hali hazirda var zaten. Biz okul oldugumuz icin MS'ye yillik bir ucret oduyoruz. Ben elimde olani yazdim siz ona gore bir strateji sunarsaniz cok faydali olur. Yani sonradan aaa keske SQLi HyperVye degilde ana makineye kursaydim gibi benzeri durumlarla karsilasma ihtimalini en aza indirgemek icin fikirlerinizden ve tecrubelerinizden istifade etmek istiyorum.

Gönderildi : 22/11/2010 02:20

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ertan hocam Windows 2008 R2 lisansimiz hali hazirda var zaten. Biz okul oldugumuz icin MS'ye yillik bir ucret oduyoruz. Ben elimde olani yazdim siz ona gore bir strateji sunarsaniz cok faydali olur. Yani sonradan aaa keske SQLi HyperVye degilde ana makineye kursaydim gibi benzeri durumlarla karsilasma ihtimalini en aza indirgemek icin fikirlerinizden ve tecrubelerinizden istifade etmek istiyorum.

Teoman hocam, SQL tarafında 100 kullanıcıyı gececek kadar bır deneyımım olmadı. Bu duruma istinadende veri giris cıkısları cok soun olmuyor ama gel gorkı genis caplı bir sorgulama oldukca ıslemci ve ram performansı isteyebiliyor. Sanal sistemlerde en büyük darbuğaz disk kısmında olduğuna göre ram ve cpu tarafında sanallaştırmada çok sorun yaşamıyacaksınız.

Gönderildi : 22/11/2010 12:43

Paylaş: