Forum

vmware cluster yapı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware cluster yapısı

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
399 Görüntüleme
(@berkem)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

2 server alıcam bunlara vmware kurulucak . 2 servere exchange ve isa kurucam , birinde fiziksel sorun olduğunda kesintisiz diğer server devreye giricek bu yapı için genel ne ihtiyacım olacaktır. vmware desteğiyle bunu yapabiliyormuyum .  

Gönderildi : 10/11/2010 20:52

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

öncelikle iki server bir storage üzerinde kurulumlarınızı yaparsanız vmware ile cluster HA yapabilirsiniz.

dolayısı ile her iki sunucu da tolam sanal sunucuları barındırabilecek kapasitede olmalı.

vmware tarafında essential plus sizin için yeterli olacaktır. HA artı vMotion destekleyen sürümüdür.

kolay gelsin

Gönderildi : 10/11/2010 21:17

(@berkem)
Estimable Member
Konu başlatıcı

peki exchange ve isa kurulum tarafında HA yapılanması nasıl oluyor- kurulum bir fiziksele oluyor diğerine wizard yardımıylamı aktarıyoruz kopyasanı. bir dokuan yada video varmı konuyu anlamak için vmware tarafında

Gönderildi : 11/11/2010 14:49

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

exchange server 2010 kullanıyorsanız exchange server 2010'ları kurarsınız. kurulumları rol tabanlı yaparsınız. iki tane database server, bir tane CAS ve bir tane de Hub Transport servera ihtiyacınız olacak.

Hub Transport -Client Access server rolleri aynı makinada olabilir. Database serverlarınız ise ayrı ayrı iki tane olacak. daha sonra Exchange server üzerinde Database Availability Group (DAG) oluşturacaksınız ve database kopyalarını diğer database serverlara kopyalayacaksınız.

ISA Server üzerinde siz tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? TMG kullanırsanız yine kurulum sırasında size seçenekler getirir ve siz ona göre ayarlamalarınızı yaparsınız.

makaleler ve videolar bölümünde her türlü döküman ve video mevcut.

ayrıca webcastlerin videolarını incelerseniz gerekli videolara ulaşabilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 11/11/2010 16:38

(@berkem)
Estimable Member
Konu başlatıcı

aslında ben yanlış sordum hocam - ben exchange ve isayı örnek yazdım 🙁 2 makina ve stogare var elimde vmware kurup uzeirne 2 os kurucam ve bu os ler hiç down olmasın bunun mantığını yolunu sormak istemiştim. dokuman ve video da onun içindi

Gönderildi : 11/11/2010 16:55

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Vmware tarafında cluster için http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2010/09/05/vmware-distributed-resource-scheduler-drs.aspx  makaleyi inceleyebilirsiniz. 1.server down olduğunda 15 ping süresisi sonrasında 2.si devreye girecektir.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 16/11/2010 17:07

(@berkem)
Estimable Member
Konu başlatıcı

essential plus paketinde ugur hocamın dediği gibi bir plan yapılabiliniyormu

Gönderildi : 21/11/2010 22:16

(@onurvatandas)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Ben de bir bilgi vermek isterim:

VMware HA ile söylenildiği gibi bir fiziksel sunucu göçtüğünde diğeri üzerinden kısa bir kesinti sonrasında otomatik olarak ayağa kalkacaktır. Ama kesinti olmasın isteniyorsa bu durumda kullanılması gereken teknoloji VMware FT olmalıdır. Tabi  ki FT nin bir takım kısıtları vardır, bunların başında şu an için sadece 1 vCPU lu sanal makinelerde bu teknoloji çalışmaktadır.

VMware vSphere paketleri için aşağıdaki iki link yardımcı olacaktır:

http://www.vmware.com/products/vsphere/buy/small_business_editions_comparison.html

http://www.vmware.com/products/vsphere/buy/editions_comparison.html

Gönderildi : 24/11/2010 00:46

Paylaş: