Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi 4.1 Ibm Autoloader Backup Sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
359 Görüntüleme
(@Mustafa-YILMAZ)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Esxi 4.1 260247 bir IBM x3500 server'ım var. Uzerinde  HP SC08Ge SAS kart takılı.Backup ünetesi IBM TS2900 Autoloader var.

Backup yazılımı olarak CA ARCServer 12.5 kullanmaktayım.Sanal işletim sistemim Windows 2003 std.sp2

Esxi kartı görüyor.(LSI1068E) storage adapters kısmında ibm tape ve ibm medium changer olarak drive active durumda.

Windows üzerinde driver tanımlamısında problem yaşanmakta.(Windows aygıt yöneticisinde media changer unknow media changer olarak görünmekte IBM sitesinden en güncel driverlar kurulu olmasına rağmen

bir türlü Windows driverları düzgün tanımıyor.IBM destek alındı.Backup ünitesi farklı bir ortamda fiziksel bir sunucuda test edildi.Sorun yok.

Esxi 4.1 üzerinde autoloaderlı backup ünitesi çalıştırabilen varmıdır?Esxi 4.1 autoloader backup ünitesini desteklemiyor mu?

ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 09/11/2010 16:41

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

ESXi desteklemiyor diye biliyorum ama tam emin değilim. Hatta CA de ESXi üzerindeki sanal makinaları yedeklemeyi desteklemez.

ancak sanal sunucular içindeki dataları yedekleyebilirsiniz bu konuda sıkıntı yok.

kolay gelsin

Gönderildi : 10/11/2010 01:17

(@Mustafa-YILMAZ)
Active Member
Konu başlatıcı

Aslında bende desteklemediğini düşünüyorum.Fakat resmi bir belge olması açısından  

Esxi  desteklemediğine dair vmware sitesinde bir döküman göremedim.Eğer birileri bişeler bulup paylaşırsa sevinirim.Çünkü bu autoloader çalışmaması önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. 

Sanal makina yedekleri için CA yenileme yapmıyoruz.

Backup Exec kullanmaya başlacağız.

Gönderildi : 10/11/2010 12:34

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Aynı senaryoyu yakın zamanda kurdum sorunsuz çalışıyor. Sunucular ibm x3650m3, ts2900 autoloader vardı ama lsi sas kart ile bağlı. esxi 4.1 ile kurdum ama sanal backup serverımda CA 15 var 12.5 değil. Sorun olmadı. Şu an yedekleri alıyor sorunsuz. VMDirect configurasyonu yaptığınız halde görmüyor diye tahmin ediyorum. Şu adımları deneyin lütfen. 

- İndirdiğiniz driver paketinin içinde uninst.exe gibi bir exe vardır. Onu çalıştırın. (eğer 2008 ve üstü ise "run as administrator" diye çalıştırın).

- Sonra sonra device manager'dan tape ile ilgili ne varsa silin. 

- CA 12.5 sp1 yükleyin ve en son çıkan Device Support Update'ini yükleyin. support.ca.com dan çekebilirsiniz.

- Sunucuyu restart edin.

- CA Manager'ı açın ve device eklemeye çalışın. Muhtemelen driver'a gerek olmadan autoloaderi görecektir.

Ayrıca sanal makina yedekleri için Symantec seçmişsiniz. CA'e nazaran daha stabil olmasına rağmen, Veeam backup'a bir göz atmanızı öneririm. Demosunu internetten çekip deneyebilirsiniz. Süper basit ve süper hızlı bir program. 

Gönderildi : 11/11/2010 01:14

(@Mustafa-YILMAZ)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Erkal bey ,

öncelikle teşekkürler.benim ts2900 autoloader da ilk postumda  bahsetmiş olduğum kartla yani  lsi sas kart ile bağlı.2 değişik SAS kart ile deneme yaptım.(1.LSI 3444E -diğeride şuan ki kullandığım )

VMDirect conf ile yapıyorum sizin VM conf SAS kart nasıl görünmekte benim ki LSI1060E olarak görünüyor.Sizde nasıl acaba?

Adımların emin olun ki bir çok kez yapmama rağmen hem CA ile hemde Backup Exec ile bir turlu çalışmadı.Normalde CA backup device kısmında görebiliyorum orda sorun yok ama inventory veya  media ya format atmaya çalıştığımda sorun oluyor.Yani medium changer düzgün çalışmadığı için hata vermekte.Başka bir sanal serverda da denememe rağmen dirver 'ı tanıtamadım. 🙁

Gönderildi : 11/11/2010 12:50

Paylaş: