Forum

Son Kullanıcı Sanal...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Son Kullanıcı Sanallaştırılabilir mi ?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
373 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Selamlar,

Son kullanıcı bilgisayarları sanallaştırılabilir mi ? Yani bir laptop veya desktop bilgisayara VMWare ESX kursam, üzerine bir ya da iki tane windows işletim sistemi kurabilir miyim ? Bunlar arasında geçiş yapabilir miyim ? ESX de HyperV benzeri VHD gibi bir dosyaya mı kuruyor ? Bunu yedeğini alabilir miyim ? ESX üzerine kurulan windows ağ ortamında problem çıkartır mı ?

Test eden veya ESX kullanmış arkadaşların fikirlerini rica ederim.

Teşekkürler

Gönderildi : 05/11/2010 19:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bir çok sistem analisti elinde ve evinde gerekli donanım olmadığı için evdeki bilgisayarı ile testlerini yapıyor.Evceki mevcut işletim sisteminizin üzerine vmware workstation kurarak temel düzeyde sanallaştırma yapabilirsiniz.Bunun dışında buna paralel olarak virtualpc kullanabilirsiniz.

Server tarafında birazda profesional testler yapacaksanız eğer elinizdeki donanımda 64 işlemci virtuluzation desteği ve ram miktarınında kuvvetli olması gerekir.Aşağıda sizinle ev makinanım donanım özelliklerini paylaşıyor olacağım.Bu makinam üzerinde vmware workstation,esx,vcenter,hyper-v testlerimi yapabiliyorum.

Saygılarımla.

İşlemci

AC429INT86

INTEL C2DUO E7500 2.93GHz 1066MHz 3MB 64BIT 775p

Anakart

AA324GIG22

GIGABYTE G41MTES2L G41 DDR3 VGA+LAN+SATA 16X

Bellek

AB650KIN00

2 GB DDR3 1333 MHz CL9 KINGSTON

1 Adet

Ekran Kartı

AE807PLT06

PALIT 9500GT(128Bit)SUPER 1GB DDR2 TV DVI 16X

Sabit Disk

AD320SAM31

320 SAMSUNG 7200 SATA2 16MB

Kasa

AK112AOP27

AOPEN ES55C-03 ATX KASA GÜMÜŞ/SİYAH 300W

Disket Sürücü

AB970SNY00

SONY 620B4 SİYAH 3.5 DAHİLİ KART OKUYUCU

DVD Yazıcı

KR505SNY33

SONY AD-7241S 24X8X20XDVDRW 12XRAM LS SATA SİYAH

Monitör

CE141GOL25

18.5 LG W1943SB-PF LCD 5MS GENS EKRN SIYH PARL KAS

Klavye

CK112A4T20

A4 TECH KB-8+OP-620D Q PS/2 SİYAH SET

Hoparlör

MH000CRE25

CREATIVE SBS A200 9W RMS 2+1 HOPARLÖR SİYAH

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/11/2010 20:26

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Rıza bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Ortalama aynı konfigürasyonda bir makineye sahibiz. Bahsettiğiniz virtual pc, vmware workstation gibi programları kullandım. Benim amacım donanım üzerine windows kurmamak ve tek dosya üzerinden işletim sistemi çalıştırabilmek ve bunu yedekleyebilmek... Bunu nasıl yapabilirim ?

Desteğiniz için Teşekkürler

Gönderildi : 05/11/2010 20:34

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Evet,VmWare programını kurduktan sonra,bir,iki bu sanal makine sayısı daha yukarı çakabilir,ihtiyacınız varsa şayet ve ram,disk.cpu yapısı musaitse.Windows OS hepsini kurabilirsiniz bununda yanında linux ta kurabilirsiniz.Bunun yedeği alabilirsiniz elbette.Vm dataları varsayılan adres olarak belgelerimin içinde yer alır burdaki ana dizin klasörünü kopyalayarak yedeğini alabilirsiniz..Network ta sorun çıkmaz network kartlarını doğru olarak tanımladığınız taktirde.İlk sanalı kurduktan sonra network tanımlama kısmında fazla bir işiniz olmayacaktır.Sonraki networklerde istediğinize bağlı yapılar oluşturabilirsiniz.

Ben bunların testini sistem eğitimi alırken yapıyorduk 4 yıl öncesinde ozaman VmWare 5 kullanıyorduk tabi siz üst versiyonlarını kullanabilirsiniz:).Ve son firmamda da yurtdışında çalışıyordum.Dns problemi yaşanıyordu orda da.Misal Vpn la alaklı bir sorun yaşıyorduk yani bir kişinin iki makine kullanması gerekiyordu.Bende sanal makine kurarak bu sorunu bu şekilde çözüm getirmiştim..

Umarım yardımcı olabilmişimdir:)

Saygılarımla,

İyi çalışmalar

Gönderildi : 05/11/2010 20:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Rıza bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Ortalama aynı konfigürasyonda bir makineye sahibiz. Bahsettiğiniz virtual pc, vmware workstation gibi programları kullandım. Benim amacım donanım üzerine windows kurmamak ve tek dosya üzerinden işletim sistemi çalıştırabilmek ve bunu yedekleyebilmek... Bunu nasıl yapabilirim ?

Desteğiniz için Teşekkürler

Merhaba donanım üzerine dilerseniz esx i dilerseniz hyper-v core versiyonunu kurabilirsiniz.Tek sorun bunu yapacak olduğunuz makinanın donanım uyumluluğu.

Kurulum işlemlerinden sonra bu kurulumu donanım üzerine yapacağınız için gui ortamda vsphere ve Hyper-v arayüz programından sanal makinaları yönetmek için ayrı bir reel makina gerekli.Genelde serverler sanallaştırma uyumulu olarak geliyor.Mesela hp dl380 g7 ama sizin makinanızın donanımlarında uyumsuzluk sorunu olmaması için kontrol etmeniz gerekli.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/11/2010 00:33

Paylaş: