Forum

Değişken Hafıza Pay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Değişken Hafıza Paylaşımı

19 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,433 Görüntüleme
(@mehmetdelen)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar selam...

Yeni üyeyim.  Forumu inceledim ama aradığımı bulamadım. Kesin benim gibi biri sormuştur ama bulamadık. Acemilik.

Benim bir sorum olacak...

Vmware yapılanmasında hafıza paylaşımı varmıdır.

Örnek: Bir sunucumuz var. 5 adet VPS kurdum. Her VPs için 4 GB ram ayırdık. Anlık olarak bir VPS makine 4 GB Ram yetmedi diyelim. Diğer VPS makine ise 2 GB ram o esnada kullanılıyor. 2 GB ını diğer VPS kullanabilir mi...

Gönderildi : 05/11/2010 04:48

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Öncelikle ÇözümPark ailesine hoşgeldiniz diyoruz [:)].

Düzeltme: Sorunuzu yanlış yorumlamışım kusura bakmayın. Altta ki iki paragrafı da bilgi olması anlamında kaldırmadım.
İstediğiniz özellik Windows Server 2008 R2 Sp1 ile birlikte gelecek olan
Dynamic Memory ile yapılabilmektedir. Örneğin bir sanal makinenize
başlangıç belleği olaran 4 Gb verdiniz ve üst bellek sınırını da 6 Gb
olarak belirlediniz. Hyper-V sanal makine çalışırken kullandığı bellek
oranı yetmediğinde sizin belirlediğiniz üst sınıra kadar sanal
makinenizin belleğini dinamik olarak arttıracaktır. Ancak bunun için
sanal makineniz üzerinde çalışan işletim sisteminin de desteklemesi durumunda olacaktır. Ayrıca Dynamic Memory ile sanal makinenizin bellek kullanımında ki önceliğinide belirleyebilirsiniz.

Sistem bahsettiğiniz yapıdan farklı çalışacaktır. VMware fiziksel sunucu üzerinde ki tüm işlemci ve belleği bir havuz olarak görür ve bunları sanal makinelerinize dağıtır. Sanal makinelerinizin anlık olarak kullanıdığı işlemci ve bellek miktarlarını vSphere Client üzerinde sanallaştırma sunucunuz seçili iken Virtual Machines sekmesinden takip edebilirsiniz. Ancak bir sanal makinenin kullanabileceği bellek miktarı ayarlarında kendisine atanan kadardır.

Yukarıda ki yapının daha gelişmiş olanı ise VMware üzerinde şu şekilde çalışıyor. Sizin birden fazla VMware vSphere sunucunuz vardır ve bunları bir vCenter üzerinden yönetiyorsunuzdur. Elinizde VMware Distributed Resource Scheduler lisansı var ise VMware tüm sanallaştırma sunucularınızın kaynaklarını takip eder ve kaynaklarında yetersizlik olan bir sanallaştırma sunucusu tespit ettiğinde üzerinde ki sanal makinelerden performans isteyenleri yük durumu daha az olan başka bir sanallaştırma sunucusuna vMotion ile kesinti olmaksızın aktaracaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 05/11/2010 12:34

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşım sağolasın...

Benim için yeterli bir bilgi oldu diyebilirim...

Hatalı yorumladığın açıklamadan bile bir çok şey öğrendim diyebilirim...

Bir sunucu üstünde 15 adet VPS oluşturmak düşüncesindeyim...İlk esnada 9 adet olacak.

Düşündüğüm yapı ise her VPS için 4 GB Ram.. Fakat bu 4 GB ramler
olduda yetmedi ki ram kullanımı olsun işlemci kullanımı olsun her zaman
%80-90 olmuyor. Belli zamanlarda yükseliyor. İşte bu belli yükselen
zamanlarda yetmeyen ram ve işlemciye sanallaştırma yazılımı müdehale
edecek takviye yarayacak...

İşte burada sizin 2 cevabınızdan benim anladığım yorum...

1. Windows 2008 R2 Sp1 ile gelecek olan Dinamik Hafıza özelliği ile bunu yaparsın..

2. Vmware ile de yaparsın ama lisansların olması lazım. Kaynaklarını takip edeceksin baktım kaynakları yetmeyen bir VPS' in var onu yeni bir VPS içine taşıyacaksın...

1. çözüm benim için olanı..

Çok teşekkür ederim..

Bu bilgi benim için yeterli bir bilgi şimdilik..

İleride yine sizleri rahatsız edeceğime emin olabilirsiniz...

Gönderildi : 07/11/2010 08:28

(@m-hakancan)
Noble Member

Her zaman bekleriz [:)]

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 07/11/2010 14:14

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar;

Öncelikle ÇözümPark ailesine hoşgeldiniz diyoruz [:)].

Düzeltme: Sorunuzu yanlış yorumlamışım kusura bakmayın. Altta ki iki paragrafı da bilgi olması anlamında kaldırmadım.
İstediğiniz özellik Windows Server 2008 R2 Sp1 ile birlikte gelecek olan
Dynamic Memory ile yapılabilmektedir. Örneğin bir sanal makinenize
başlangıç belleği olaran 4 Gb verdiniz ve üst bellek sınırını da 6 Gb
olarak belirlediniz. Hyper-V sanal makine çalışırken kullandığı bellek
oranı yetmediğinde sizin belirlediğiniz üst sınıra kadar sanal
makinenizin belleğini dinamik olarak arttıracaktır. Ancak bunun için
sanal makineniz üzerinde çalışan işletim sisteminin de desteklemesi durumunda olacaktır. Ayrıca Dynamic Memory ile sanal makinenizin bellek kullanımında ki önceliğinide belirleyebilirsiniz.

Sistem bahsettiğiniz yapıdan farklı çalışacaktır. VMware fiziksel sunucu üzerinde ki tüm işlemci ve belleği bir havuz olarak görür ve bunları sanal makinelerinize dağıtır. Sanal makinelerinizin anlık olarak kullanıdığı işlemci ve bellek miktarlarını vSphere Client üzerinde sanallaştırma sunucunuz seçili iken Virtual Machines sekmesinden takip edebilirsiniz. Ancak bir sanal makinenin kullanabileceği bellek miktarı ayarlarında kendisine atanan kadardır.

Yukarıda ki yapının daha gelişmiş olanı ise VMware üzerinde şu şekilde çalışıyor. Sizin birden fazla VMware vSphere sunucunuz vardır ve bunları bir vCenter üzerinden yönetiyorsunuzdur. Elinizde VMware Distributed Resource Scheduler lisansı var ise VMware tüm sanallaştırma sunucularınızın kaynaklarını takip eder ve kaynaklarında yetersizlik olan bir sanallaştırma sunucusu tespit ettiğinde üzerinde ki sanal makinelerden performans isteyenleri yük durumu daha az olan başka bir sanallaştırma sunucusuna vMotion ile kesinti olmaksızın aktaracaktır.

Kolay gelsin...

Hakan süper anlatım, teşekkürler. Özelliklede VmWare tarafı için.

Ufak bir bilgide ben eklemek isterim. VmWare tarafında RAM ve CPU kullanımı için istenilirse önceliklendirmede verilebilir. Bu şekilde RAM dağıtımı sırasında eğer anı anda iki sistemin birden daha fazla kapasiteye ihtiyacı olursa önceliklendirilmiş sisteme bellek ayrımı daha hızlı ve fazla olarak gerçekleşiyor. Iyı konfigure edilmiş bir VmWare sisteminde ciddi anlamda performans kazanımları sağlanabiliyor.

Gönderildi : 07/11/2010 18:34

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar çok sağolun bir sorum daha olacak...

Bu sanallaştırma sisteminde forumda okurken vmware fiziksel bir sunucudaki bütün bilgileri (iis yapılandırması, user yapılandırması gibi) vps içine atılabildiği yönünde bir tools olduğunu okudum. Aynı yapı windows 2008 R2 ye kurulmuş hyper-v içinde varmı acaba ?

Saygılarımla

Gönderildi : 08/11/2010 19:53

(@m-hakancan)
Noble Member

Acaba fiziksel bir sunucunun sanallaştırılmasını mı kastediyorsunuz? Eğer öyle ise VMware tarafında VMware Converter bulunuyor. Hyper-V tarafında ise ücretsiz uygulama olarak disk2vhd ya da ücretli ancak bir sene deneme sürümü olarak kullanabileceğiniz System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 ürünü bulunmaktadır. Her ikisi ile de fiziksel sunucuları sanal makinelere çevirebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 09/11/2010 01:30

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İşte budur...

Arkadaşım sağolasın 🙂

Bu iki bilgide tam cuk oturdu...

Bayram sonrası 

XEON E5620 2.4GHz 4-CORE 12MB
24GB DDR3 1333MHz ECC REG
8CH SAS RAID 0.1.5.6.10.50 512MB
6 ADET SATA2 HDD

böyle bir makina üstünde windows 2008 Hyper-v  9 adet vps kuracağım...

Gönderildi : 12/11/2010 05:24

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 12/11/2010 12:22

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yeniden Selam

Hyper-v ile sanallaştırma yapılacak bir bilgisayarın ana kartı için özel bir özellik varmıdır...

Yani ana kartta ... özellik olursa iyi olur gibilerinden...

Örneğin:

svm - virtual machine özelliği

Varsa işlemci tercihi, ram tercihinizi öğrenmek isterim.

Saygılarımla

Gönderildi : 28/11/2010 03:46

(@m-hakancan)
Noble Member

Merhabalar;

Anakartınızın bios un da Intel işlemciler için Intel-VT ya da Amd işlemciler için AMD-V desteğinin olması (ayarlar bölümünden etkinleştirilebilmeli) ve Intel işlemciler için Execute Disable Bit Amd işlemciler için No Execute Bit desteğinin olması (ayarları bölümünden etkinleştirilebilmeli) gereklidir.

Anakart olarak Windows onaylı bir anakart yeterli olacaktır. Zaten çoğu anakartın Windows sürücüleri bulunmakta ayrıca raid yapılacak ise tabi raid kartının da uygun sürücüsünün olması gereklidir. http://www.windowsservercatalog.com/ adresinden uyumlu donanımlara bakabilirsiniz.

İşlemci için ise Intel tercih edebilirsiniz. Nerede kullancağınızı (Ev, iş, test ya da ürün ortamı) belirtseydiniz daha net yazılabilir. Tabi kullanacağınız işlemcinin de Intel-Vt / Amd-v ve Execute Disable Bit / No Execute Bit desteğinin olması gerekmekte.

Yüksek bellek miktarı sanallaştırma da önemlidir. Ancak yukarıda ki gibi kullanılacak ortama göre bu da değişiklik gösterecektir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 28/11/2010 04:06

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yeniden Selam

İş yerinde kullanılacak ve 7-8 adet sanal sunucu kurulması planlanıyor...

Her bir sanal sunucu için 2 GB ram ayırmak düşüncesindeyim.

Eğer 2 GB yetmediği durumlarda 4GB' a kadar bellek kullanımına izin vereceğim...

Bu 8 sunucun 2 tanesi SQL için (MySQL ve MsSQL için olacak) Kullanımları yoğun olacak...

Saygılarımla

Gönderildi : 28/11/2010 13:58

(@m-hakancan)
Noble Member

8 sanal makine için 2 Gb bellek düşünseniz 16 Gb yapar. Eğer bunlardan ikisinin 4 Gb a kadar çıkabilmesini istiyorsanız bu durumda toplamda 20 Gb kadar bir belleğe ihtiyacınız olacak. Yani giriş seviyesi için 24 Gb (6x4Gb modül) olarak düşünebilirsiniz. Ama hepsi için 4 Gb bellek yükseltmesi gerekebilir diyorsanız bu durumda 32 Gb lık bir belleğe ihtiyacınız olacaktır. Ancak rahat çalışma için budurumda ben 48Gb lık bir bellek miktarını öneririm.

8 sanal makine tek bir sunucu üzerinde çalışacak ise Sql server lara 2 şer işlemci atadığınızı düşündüğümüzde 10 adet işlemci ihtiyacınız olacaktır. Bu rakamı ya 6 çekirdek HT li bir işlemci ile ya da iki fiziksel işlemci (4 ya da 6 çekirdekli) ile yakalayabilirsiniz. Intel Xeon 56xx serisi ve üstü işlemciler oldukça başarılı.

Tabi birde bu sanal makinelerin tutulacağı disk alanı durumu var. Minimum 4x146 gb sas disk ile raid 10 yapısında kullandığınızda yaklaşık 300 Gb lık bir alan elde edeceksiniz. Birde bu sanal makinelerin yedekleri var. Bir o kadar alanda yedek için düşünebilirsiniz. Tabi aynı sunucu üzerinde değil de başka bir sunucu üzerine yedek alabilirsiniz.

Tabi bu sanal makinelerin oluşturacağı ağ yüküne göre de network kart sayınızın yeterli olması gerekecek. Günümüzde ki sunucular 2x1 Gbit ağ kartları ile gelmekte. Teaming gibi işlemler yapacak iseniz yönetim için bir fiziksel ağ kartı daha eklemek faydalı olacaktır.

Bilinen markalara HP, IBM gibi baktığınızda donanım ve sürücü anlamında sorun yaşamazsınız.

Tabi bu sanal makineler şu anda fiziksel olarak çalışıyorlar ise bunların performanslarının takip edilip ona göre bir yapı oluşturmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 28/11/2010 16:32

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bilgiilerin için çok sağol...

Benim için çok güzel bir bilgi oluyor...

Düşündüğüm makina intel XEON E5620 2.4GHz 4-CORE 12MB Cache

ana karta 2. işlemci desteği var. intel-vt mi onu bilmiyorum ona bakacağım...

Ram olarak 6 slot mevcut ama işlemci başına 3 slot kullanılıyor ki şimdilik 8 GB lık 3 tane RAM takacağım DDR3 1333MHz ECC REG. Toplamda 24 GB bir kapasitem olacak. Eğer yetersiz kalırsa ki sizin söylediklerinize göre yeterli olacak gözüküyor yeterli olmaz ise 2. işlemci ile 24 GB lık bir RAM daha dahil edeceğim. Böylecene 2 x E5620 ve 48 GB Ram olacak...

Harici bir Raid Kartı ile 4 Tane 2 TB lık 64 mb cache li sata2 hdd kullanılacak... (raid 5-10 ikisinden birini düşünüyorum)

Fakat sizin hesabınıza göre benim düşündüğüm makine de 1 işlemci kullanırsa RAM lerden ziyada işlemcilerde sıkıntı olacak çünkü E5620 işlemci  4 Core bu durumda yetmeyecek gözüküyor...

Bu konudaki fikirlerinizi almak isterim ?

Gönderildi : 28/11/2010 20:23

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim. Bilgilerimizi paylaşmak büyük keyif.

İşlemcinin özelliklerinde Hyper threading (Bir fiziksel işlemcinin aynı anda iki komutu işleyebilmesi anlamına gelir) mevcut. Dolayısıyla sanki sekiz işlemcin varmış gibi düşünebilirsin. Zaten Windows Server işletim sistemini kurduktan sonra Task Manager dan Performance sekmesine geldiğinde sekiz işlemcin olduğunu görebilirsin. Ancak 8 sanal makinenin ikisi çift işlemcili (veritabanı makinelerin) diğerleri tek işlemcili gibi düşündüğünde toplamda 10 işlemciye ihtiyacın olacak ki dediğin gibi şu durumda yetmiyor. Ayrıca sunuculara sonradan donanım almak ilk alımdan daha maliyetli olacaktır. Bu nedenle bence alırken iki fiziksel işlemcili almakta fayda var.

Sata diskler performans olarak zayıf kalacaklardır. Ancak ucuzdurlar. SAS lar ise pahalı ancak performanslıdırlar. RAID 10 yaptığında sata disklerin performans düşüklüğünü bir miktar aşabilirsin diye düşünüyorum.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 28/11/2010 21:16

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam Selam

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2010/12/04/hyper-v-dynamic-memory-nedir-nas-l-al-r-nas-l-uygulan-r.aspx

buda  cevaplarınızın üstüne mum dikmiş oldu.

Makelenizi okudum ellerinize sağlık...

Saygılarımla

Gönderildi : 06/12/2010 23:31

(@m-hakancan)
Noble Member

Teşekkürler [:D]

Gönderildi : 07/12/2010 04:52

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam selam

disk2vhd inceledim. Bu mevcut HDD deki bir işletim sistemini sanallaştırıyor. Benim istediğim ise şöyle bir yazılım. Benim fiziki bir işletim sistemim var ve bunun içinde iis inde olsun dns inde olsun user listinde olsun bir çok bilgi var. Bunun dışında 3. parti yazılımlar var... ve En önemlisi windows 2003 standart server yüklü R2 olmayan...

Makinede 2 HDD var ve iis teki bilgiler 2. HDD de ki klasörlere yönlendirilmiş. FTP server yazılımı var 2. HDD de deki klasörlere yönlendirilmiş.

Şimdi benim derdim bu fiziki gerçek makinede bütün yapıyı klasörlerdeki yetkiler dahil VPS' e taşımak... 

Yani bu işlem sonunda VPS' i açtığımda herşey  kaldığı yerden devam edecek 🙂 Bu mümkün müdür. Bu yazılım bunları yapabiliyor mu ? Benim anladığım bu yazılım gerçek sunucudaki yapıyı VPS dosyasını dönüştürüyor ama bu dönüşüm esnasında neleri ne kadar yapabiliyor... Bu işe başlamadan önce en azından program bunu yapabiliyormuş olayının bilirsem program başında tırmalarken olmayan bir şey için varmı diye tırmalamamak...

Saygılarımla

Gönderildi : 01/01/2011 14:19

(@m-hakancan)
Noble Member

Merhabalar

Fiziksel sunucunuzu tüm diskleri ile birlikte sanallaştırabilirsiniz. disk2vhd uygulamasında tüm disklerinizi seçip işlemi gerçekleştirdiğinizde herbiri için ayrı birer vhd dosyası oluşturacaktır. Vhd dosyalarını Hyper-V sunucunuzda oluşturacağınız sanal makineye bağladığınızda sistem açılacaktır. İşletim sisteminiz Windows Server 2003 olduğundan Integration Services i yüklemeyi unutmayalım.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 03/01/2011 12:39

Paylaş: