Forum

Cluster yapısına ge...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cluster yapısına geçiş hakkında tavsiyeleriniz

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
766 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Selamlar,

Bu linkteki makaleyi okuduktan sonra http://www.hakanuzuner.com/index.php/tag/failover-cluster   Aklıma takılan biraz soru darcığı var,yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

2-network üzerinden çalisan VM’ler, asla FC yada iSCSI Storage üzerindeki VM’ler kadar performansli çalismaz denmiş.bununla ilgili tavsileriniz ne olabilir

3-clusterin 6 çesit senaryosu var bunlardan 2 tanesini uygun gördüm kendimce, fakat kararsiz kaldim hangi cluster yapisi üzerinde çalisma yapacagima

a-Fail Server Based Failover Cluster(File server kullaniliyor)Fakat biraz yavas çalisiyormus
b-Parent Based Failover Cluster(SAN kullaniliyor) Maliyeti yüksek oldugu yaziyor..
yani bu siklarda ( a- performans mi yada b- maddi yönümü düsünüyorsunuz diyor sanirim:)

4- 400 client,Sql,exhange,Dc,Fax srv,hastane prog.,bu kisimda 4 adet fiziksel sunucu alip 2 ye 2 cluster yapmayi düsündüm.Fakat bu çalisan servis ve app.kaçini hangisine ,kaçini hangisine yerlestirmek gerektigi hakkinda da önerileriniz neler olabilir acaba.

5-cluster yapisinda burda okudugum bir makalede ise ag donanimlari cluster yapisini desteklemesi için (Certified for Windows Server 2008) bu sekilde bir isaret tasimasi gerekiyor yaziyor..Ag yapisinda ve diger donanimlarda ne tür donanimlar olmasi lazim cluster yapisi için. 

6-Domain yapisi nasil tasarlanmasi lazim cluster yapisi için.

7-cluster yapisina geçis yaparken nelere dikkat etmeliyim daha sonradan dönüsü olmayacak seyler olmaması için.Sistemde düzgün çalismama ve/veya uyumsuzluk saglanmasi network içinde,domain yapisinda vb.

Şimdiden çok teşekkür ederim önerileriniz için...

Saygılarımla,

Gönderildi : 04/11/2010 05:47

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

cevaplarımı inline olarak belirttim.

Selamlar,

Bu linkteki makaleyi okuduktan sonra http://www.hakanuzuner.com/index.php/tag/failover-cluster   Aklıma takılan biraz soru darcığı var,yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

2-network üzerinden çalisan VM’ler, asla FC yada iSCSI Storage üzerindeki VM’ler kadar performansli çalismaz denmiş.bununla ilgili tavsileriniz ne olabilir

Cevap : HV Cluster Senaryolarında Shared bir disk kullanılmadan Sanal sistemin Sahip olmuş olduğu VM ve VHD datalarını ortak bir havuzda (network ağı, file server vb..) barındırarak FO kurulabilmektedir.Fakat bu yapı DAS, San ve iscsi gibi shared disklere oranla yavaş olacağını bahsetmiştim.

3-clusterin 6 çesit senaryosu var bunlardan 2 tanesini uygun gördüm kendimce, fakat kararsiz kaldim hangi cluster yapisi üzerinde çalisma yapacagima

a-Fail Server Based Failover Cluster(File server kullaniliyor)Fakat biraz yavas çalisiyormus
b-Parent Based Failover Cluster(SAN kullaniliyor) Maliyeti yüksek oldugu yaziyor..
yani bu siklarda ( a- performans mi yada b- maddi yönümü düsünüyorsunuz diyor sanirim:)

Cevap :  EVET 🙂

4- 400 client,Sql,exhange,Dc,Fax srv,hastane prog.,bu kisimda 4 adet fiziksel sunucu alip 2 ye 2 cluster yapmayi düsündüm.Fakat bu çalisan servis ve app.kaçini hangisine ,kaçini hangisine yerlestirmek gerektigi hakkinda da önerileriniz neler olabilir acaba.

Cevap : Kullanım oranları bunları etkiler. Sc VMM08 yazılımının sahip olduğu dinamik, akıllı yerleştirme özelliğini kullanabilirsiniz.

5-cluster yapisinda burda okudugum bir makalede ise ag donanimlari cluster yapisini desteklemesi için (Certified for Windows Server 2008) bu sekilde bir isaret tasimasi gerekiyor yaziyor..Ag yapisinda ve diger donanimlarda ne tür donanimlar olmasi lazim cluster yapisi için.

Cevap : Windows Sunucu işletimi tarafından sürücüleri desteklenen donanım kullanılması önerilmektedir. IBM, HP, Dell vb... bir çok sunucunun sürücüleri imzalanmış durumdadır. 

6-Domain yapisi nasil tasarlanmasi lazim cluster yapisi için.

Cevap : FailOver Cluster Ortamı dışında bulunan Fiziksel/sanal bir DC yeterlidir. Sürümün bir önemi bulunmamaktadır.

7-cluster yapisina geçis yaparken nelere dikkat etmeliyim daha sonradan dönüsü olmayacak seyler olmaması için.Sistemde düzgün çalismama ve/veya uyumsuzluk saglanmasi network içinde,domain yapisinda vb.

Cevap : Portalda bununla ilgili iki seri halinde makalelerimiz bulunmaktadır. Öneri ve testler bölümünü okumanızı önermekteyim. 

Şimdiden çok teşekkür ederim önerileriniz için...

Saygılarımla,

ben teşekkür ederim. Saygılarımla.

Gönderildi : 04/11/2010 13:46

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Hocam verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı olmuş,elinize sağlık:)

Aklıma takılan ufak bir nokta daha var,

Şimdi 2 ye 2 cluster kurulumu yapacağım,okuduğum bir makalede node lar domaine üye olmaları lazımdır yazıyor...

Bu durumda ben Hyper-V'de sanal bir dc kurduktan sonra o dört adet servera bu dc ye join etmek kalıyor anladığım kadarıyla ve daha sonra 4 adet Servera ,server 2008 r2 entrprice i kurduktan sonra,hepisne Hyper-V yi kuruyoruz sonra 2 tane Node gerekli olan Dc,Exchange,hastane prog,Sql,Fax vb.bunları yüklüyorum ve bunların sanal sistemlerin database lerini ise Sun,Strge,File server,Bu ortak depolama birim sistemini üzerinde tutuyoruz...Anladığım kadarıyla doğrumudur hocam:)

FailOver Cluster Ortamı dışında bulunan Fiziksel/sanal bir DC yeterlidir. Demişsiniz şimdi şöyle bir durum var Hocam ben bu sistemde kuracağım dc ye ek olarak 400 client join edeceğim,,Dc nin Nod1 Hyper-V in üzerindemi olması mı daha uygun olur yada ayrı bir fiziksel server a dc kurmamız mı,,Şimdi ayrı bir fiziksel servera dc kurarsak diye düşünürsek daha sonra bu fiziksel dc down olduğunda cluster yapısıyla alakası olmadığı için,birşey değişmiyecek ve bende öylece ekrana baka kalıcam sanırım:) yada 2 adetmi dc kurun dediniz benmi farklı anladım:) biraz daha aydınlatabilirseniz çok memnun olurum Hocam...

Gönderildi : 04/11/2010 19:50

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

bir tane DC kurun. Dışarıda dursun. iki Nod üzerinde FO kuralım. DC sunucusu FO ortamından bağımsız çalışsın.

Gönderildi : 05/11/2010 02:59

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Günaydın,,

Peki Hocam,FO kurdum diyelim, bu dışarıdaki dc ye join ediyoruz buraya kadar anladım fakat aklıma takılan soru tek bir dc olucak o da dışar damı olucak,şayet tek bir dc olup oda dışarda olduğu zaman sistem fiziksel olarak down olduğunda ne olacak peki.çünkü dışardaki dc ye 400 client join edicem,ve birde yanlış hatırlamıyorsam FO Domain ortamında çalışıyor,dc down olduğunda sistemde problem çıkmazmı..Valla Değerli Hocam FO sisteminde anlamadığın kısım bu kısımdır:)

Ben şöyle düşünmüştüm FO Ortamında dc yide sanal yapıp her hangi bir down olma durumunda fiziksel olarak node 1 den node 2 ye geçiş yapılır diye.Ve Şayet domain yapısında ise bir problem çıktığında Sanaldaki Dc yanında bulunun Adc ye Dns rolleri aktarıldımı sorun çözülür.Bu kısım aklıma çok takılıyor:) Yani sanalda dc kurdukmu client sayısı fazla olduğundan sanal da bir problem çıkarmı veyatta sanal dosyanın database inde bir problem çıkarma ilerde:)

Biraz ayrıntıya giriyorum ama çok iyi öğrenmek istiyorum sanallaştırma mantığını:)sizler sayesinde,,,zaten bu ay Serhat hocamızın vereceği eğitimede katılacağım bir aksilik çıkmazsa:)

Çok teşekkür ederim vereceğiz öneriler için...

Gönderildi : 05/11/2010 13:48

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

FO ortamı dışında bulunan DC' ye additionel olarak ikinci bir DC dahil edebilirsin. Herhangi bir sıkıntı oluşmaz ve uygulamış olduğumuz yapılardır.

FO ortamı dışında bulunan DC' de bir sıkıntı olduğu zaman Rolleri transfer edip, FO ortamı içinde bulunan DC üzerinde işlemlere devam edebilirsin.

FO ortamının sağlıklı çalışabilmesi için AD nin çalışır durumda olması gerekmektedir.

Gönderildi : 05/11/2010 14:02

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Dediğinizi anladım fakat şöyle birşey söz konusu FO dışında olan dc de misal anakart,disk vb..fiziksel arızalı durumlarda rolleri aktaramayız bu durumda nasıl aktarabiliriz ki rollerin üstünde olan fiziksel olarak arızalı olan sunucudan,bu az bi ihtimal fiziksel olarak sorun yaşanması fakat %20 bu ihtimal herzaman var diye düşünüyorum.

Ve birde FO içinde olan ADC ye öyle bir durumda  yük bineceği için,dc fiziksel sunucuda bulunan ram,cpu,disk yapısı vb.şeylerin aynı olması lazım sanırım FO içinde duran ADC ninde.

Gönderildi : 05/11/2010 15:30

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

FO durumları için system state yedeklerinizi güncel tutmanız gerekiyor. DC niz çökse bile ADC ye rolleri aktarabilirsiniz. Fiziksel sunucu sadece ADC olacaksa çok fazla yük binmez. Uygun fiyatlı orta seviye bir sunucu alarak yük dengelemesi yaparsınız.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/03/operations-master-lar-ve-seizing-lemi.aspx

Gönderildi : 05/11/2010 16:56

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Fiziksel sunucu sadece ADC olacaksa fazla yük binmez demişsiniz,,,Biz Fatih hocamızla ADC FO içinde sanal bir makine olacak diye konuşmuştuk...Simdi kafam karıştı....ADC fizikselmi yada FO içinde Sanal sunucu olarak kalsamı daha iyi olacaktır?

Ve yanlış hatırlamıyorsam çözümparkta okumuştum.Bir makalede DC ve ADC yi FO içinde sanal sunucular olarak yapılandırmayı tavsiye ederiz deniyordu....Yani bu okuduğum makalede aklıma gelince ortada kalıyorum:)

Kusura bakmayın baya başınızı şişirdim fakat bu sanallaştırmayı gerçekten iyi anlamak ve bu konuda sağlam geliştirmek istiyorum kendimi:)Buda sizler gibi değerli Hocalarımız sayesinde olur ancak..Kafaya taktım birkez bu işi hem sistemimi bu şekilde kurucam...Ve de bu konuda uzmanlık derecesine geleceğim:)

Teşekkürler vereceğiniz cevaplar için....

Saygılarımla,,,

Gönderildi : 05/11/2010 18:41

(@ugurburma)
Üye

Hangisini kurarsanız kurun her zaman bir risk vardır. Sanal olması imajının tutulup diğerine kurulmasında avantaj sağlar. Sanal serverlarda birinden diğerine taşımanız kolay olur.

Gönderildi : 05/11/2010 20:50

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için.Şuan sistemi nasıl yapacağıma karar verdim bu sayede...

Saygılarımla

İyi Çalışmalar,

Gönderildi : 05/11/2010 21:02

(@ugurburma)
Üye

400 bilgisayardan bahsediyorsunuz, bunların hepsi aynı lokasyondamı yoksa farklı yerlerde WAN üzerindenmi haberleşecekler? Eğer birkaç yerde dağınık bir yapınız var ise ADC lerin çok bilgisayar olan yerlere hardware olarak kurmanız daha faydalı olacaktır. Asıl sunucularını merkezde olur ADC leriniz diğer yerlerde olur.

Gönderildi : 05/11/2010 22:38

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Hayır Site yapısı şeklinde olmayacak.Hepsi Local da olucak.

Teşekkürler,,

Gönderildi : 05/11/2010 22:46

(@alisol)
Gönderiler: 205
Reputable Member

Merhaba,

Konunun üzerinden uzun zaman geçmiş ancak emin olmak istediğim birkaç şey var.Lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz?

Yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla örneğin; Benim yapımda şuan 4 tane fiziksel sunucu var.(3 tanesi win2003,1 tanede XP)

1-)Ben Sanallaştırma teknolojisine geçmek istiyorum ve cluster yapısı oluşturmayı düşünüyorum.Bu durumda 2 tane fiziksel server satın alıp 1 tanesinin üzerine 4 adet Hyper-V teknolojisiyle sanal server oluşturmam gerekiyor. Diğer satın aldığım fiziksel server da birinci server ile tüm donanımları vs aynı olması gerekiyor.Doğrumudur?

2-)Bunun dışında 1 tane daha server satın alıp bunuda DC yapmam mı gerekiyor? yoksa DC görevini kuracak olduğum 4 sanal server'dan birine verebilirmiyim?

Buralarda kafam biraz karıştı açıckası.Tecrübesi olan arkadaşlardan yardım rica ederim.

Çok teşekkürler.

Gönderildi : 28/08/2013 16:47

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ali bey merhaba,

Fiziksel sunuculardan birisinin bozulmasına karşı sanaldaki sistemler çalışmaya devam etisin isterseniz yedekli bir yapı kurmak istiyorsanız bu şekilde bir yapı kurmanız gerekiyor doğru anlamışsınız. 

Bir adet storage'e ihtiyacınız olacak her iki sunucununda erişebilecegi. 

Sanallaştırma platformu olarak hyperv kullanmak istiyorsanız fiziksel bir dc sunucuda ortamda bulundurmanız uygun olacaktır.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/08/2013 17:48

(@alisol)
Reputable Member

Yani 2 değil 3 tane fiziksel sunucya ihtiyacım var doğrumudur?

2 tanesi node için.üçüncüsü de DC için ?

Sadece 2 fiziksel sunucu ile bu yapıyı kuramazmıyım,öğrenmek istediğim buydu.?

Gönderildi : 28/08/2013 19:51

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ali bey,

Sağlam sağlıklı bir yapı kurmak için minimum 3 fiziksel sunucuya ihtiyacınız var doğrudur. DC sunucu giriş seviyesi bir sunucu olabilir diğer iki sunucu ile aynı özellikler'de olması gerekmez olmamalıdır'da(maliyet açısından).

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2013 01:59

(@alisol)
Reputable Member

çok teşekkürler.

Gönderildi : 29/08/2013 13:34

Paylaş: