Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V de Network Sorunu_Sadece IIS

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
272 Görüntüleme
(@TarikEkmekci)
Gönderiler: 54
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,windows server 2008 R2 üzerinde hyper-v ile 4-5 farklı server ve client işletim sistemi çalıştıyorum.

Yaklaşık olarak 4-5 aydır sorunsuz çalışan bu sistem,aniden network sorunu oluştu ve sanal makinelere ulaşamadım.

Hyper-v manager üzerinden sanal makinelere baktığımda ise,network kartlarının artık ip alamadığını,static olanların ise veri gönderip,alamadığını gördüm.

Ardından hyper-v manager üzerinden sisteme yeni bir sanal ethernet tanımlayıp,sanal makinelerin bunun üzerinden servis almasını sağladım ve sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı.(makinelere ping atılıyor,uzak masa üstü ile bağlanılabiliyor,yani sorun yok görünüyor)

Ancak çözemediğim bir sorun oluştu.Bir kaç sanal sunucumun üzerinde iis üzerinden çalışan web servislerim var,öncesinde http://ipadresi:xxxx diye girebildiğim servislere artık ulaşamıyoruz.

Sorun sizce neden kaynaklı olabilir.(bu arada sanal sunuculardaki iis servisleri local inden kontrol edildiğinde çalışıyor)

Gönderildi : 29/09/2010 17:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Değişen ip adresleri içerisinde iis yayımı yapan sanal makinanızda yer alıyormu?Yeni ip adresi ile denediğinizde oluşan durummu bu şekilde sorunlu olan durum?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 29/09/2010 19:28

(@TarikEkmekci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İp adresleri değişmedi,zaten şu anda herşey normal,sadece sanal makinelerde çalışan iis ler üzerinden çalışan web uygulamalarına diğer client makineler ulaşamıyor.

Mantıksızlık var ancak anlayamadım.

Gönderildi : 30/09/2010 14:07

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar,windows server 2008 R2 üzerinde hyper-v ile 4-5 farklı server ve client işletim sistemi çalıştıyorum.

Yaklaşık olarak 4-5 aydır sorunsuz çalışan bu sistem,aniden network sorunu oluştu ve sanal makinelere ulaşamadım.

Hyper-v manager üzerinden sanal makinelere baktığımda ise,network kartlarının artık ip alamadığını,static olanların ise veri gönderip,alamadığını gördüm.

Ardından hyper-v manager üzerinden sisteme yeni bir sanal ethernet tanımlayıp,sanal makinelerin bunun üzerinden servis almasını sağladım ve sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı.(makinelere ping atılıyor,uzak masa üstü ile bağlanılabiliyor,yani sorun yok görünüyor)

Ancak çözemediğim bir sorun oluştu.Bir kaç sanal sunucumun üzerinde iis üzerinden çalışan web servislerim var,öncesinde http://ipadresi:xxxx diye girebildiğim servislere artık ulaşamıyoruz.

Sorun sizce neden kaynaklı olabilir.(bu arada sanal sunuculardaki iis servisleri local inden kontrol edildiğinde çalışıyor)

Sanal makinelerinize her şekilde ulaşıp da http://ipadresi:xxxx şeklinde ulaşamamanız ilginç bir durum. Yeni sanal ethernetinizi (External Virtual Network olarak düşünüyorum) tanımlarken başka bir fiziksel network kartı mı kullandınız?

Birde acaba bağlantı için kullandığınız portların Hyper-V sunucusu üzerinde ki firewall üzerinde engellenmesi gibi bir durum olabilir mi?

Son olarak Server Manager konsolunda Diagnostics--> Applications and Services Logs--> Microsoft--> Windows--> Hyper-V Network altında bulunan logları kontrol eder misiniz?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 30/09/2010 19:12

(@TarikEkmekci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,öncelikle bu kadar hızlı cevapladığınız için teşekkürlerimi iletmek isterim.

Dediğiniz ilk çözüm ,yeni ethernet kartıyla birlikte,yeni port ların tanımlamalarını kontrol ettim ve evet tanımladıktan sonra sorun otomatik olarak çözülmüş oldu.

Zaman ayırıp,ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/09/2010 19:55

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Rica ederim. Çözülmesine sevindim.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 30/09/2010 20:01

Paylaş: