Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

esxi 4.0 host yönetimi

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
453 Görüntüleme
(@forza)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Resimdeki gibi 10.81.1.100 ipsi ile çalışan bir hostum var bunun dışında 192.168.1.101 ip adresi ile çalışan bir hosta daha sahibim.Bunları vmware vshapare client ile yönetiyorum.Bunların ikisini aynı ekrandan nasıl yönetebilirim yani hostları aşağıdaki alana nasıl toplayabilirim.Elimde ücrestsiz standart 4 versiyonu var.Bu ekrandan iki hostu yönetebilisem aralarında live migration yapabilir miyim?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 28/07/2010 16:39

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

vCenter ile bu işi yapabilirsin. host makinaları aynı ip aralığına al. vCenter kurulumunu yap. Kurulum bittikten sonra Esx hostlarını vCentera ekle.

vMotion yapmak istiyorsun anladığım kadarı ile... Bunun içinde vm kernel ekleyip vMotion için ip vermelisin.

Kolay gelsin

Gönderildi : 28/07/2010 17:15

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yanıtınız için teşekkürler.
Bu işlemler isxi 4 ve 4.1 üzerinde yapılamıyor mu?Bu nedenle mi vcenter kurmam gerekli?

Download edecek olduğum vcenterin ücretsiz versiyonunda saydığım işlemleri yapabilir miyim?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 28/07/2010 17:23

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ben ücretsiz olarak lab ortamında kullanacağım ama burada o kadar çok versiyon varki hangisini indirmeliyim anlayamdım?

http://downloads.vmware.com/d/info/datacenter_downloads/vmware_vsphere_4/4 yardımcı olursanız sevinirim.Vcenter için hangisiniindirmem gerekli ?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 28/07/2010 17:27

(@burakvardar)
Honorable Member

Bu arada özür dileyerek cevabımı vermek istiyorum. ESX olarak okudum postu.

Öncelikle esxi leri tek çatı altında toplamak için vcentera ihtiyacın var ve bnu ücretlidir deneme sürümünü kullanabilirsin. ESXi ler arası HA yapabilirsin. ESXi ücretsiz olduğu için yapabildikleri sınırlı. ESX tavsiye ederim deneme amaçlı kuruyorsan.

VMware vCenter Server 4.1 and modules indirmelisin.

Gönderildi : 28/07/2010 17:41

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yanıtınız için teşekkürler bu ürünü seri no girmeden 60 gün full özellikleri ile kullanabilecek miyim?

Şimdi esxi 4.0 olarak kurduğum sistemtemleri vshapare center olarak install edeceğim sanırım.Bağlantıyı yin vshapare vlinetlemi gerçekleştireceğim?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 28/07/2010 17:51

(@burakvardar)
Honorable Member

60 gün kullanabileceksin evet, vcenter'i bir bilgisayara kurmalısın bu bilgisayar sanal yada fiziksel olabilir ( esx hostları ile konşabilmeli ) sonra esx yada esxi hostlarını vcentere eklemelisin.

Gönderildi : 28/07/2010 20:05

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ben doğru anladımmı isterseniz belirteyim yanlışım var ise siz düzeltin.

1-Elimde kurulu 1.esx 4.0 var.
2-Elimde kurulu 2.esx 4.0 var
3-Bunların ikisi aynı network üzerinde.
4-Elimde kurulu bulunan 2003 server üzerine vmware center kurulumunu yapacağım.
5-Vm ware center kurulu olan makinaya elimde kurulu olan esx 4.0 hostlarımı ekleyeceğim.

Doğrumudur adımlar?Ayrıca edlimde yukarıda kurulu olan esx 4.0 lar kurulu olmasa direk vmware vcenter üzerine sanal makina kurup ekleyebilirmiyim yoksa vmware center sadece hostları ortak alandan yöneten bir platform mudur?Teşekkürler.

Gönderildi : 28/07/2010 20:10

(@ibrahimbesenk)
Gönderiler: 13
Active Member

Merhabalar,  bende aynı lab ı çalışıyorum, ancak verdiğiniz linkteki  v Center 4.1 and modules i indirmeye yetkiniz yoktur diyor. Daha önce farklı yazılımları indirmek için üyelik almış idim. ancak bu ürünü yüklemeye müsade etmiyor. Acaba yanlışlık mı yapıorum.. 

Teşekkürler. 

Gönderildi : 28/07/2010 20:22

(@burakvardar)
Honorable Member

Merhabalar,Adımlar doğrudur. Ancak Esx hostları olmadan vmler olmaz çünkü vmler esx hostları üzerinde çalışırlar.  Siz vCenter kurup esx hostlarını ekleyeceksiniz sonrada hostların içindeki vmleri yöneteceksiniz.

Amaç belli Merkezi yönetim. İyi akşamlar.

Gönderildi : 29/07/2010 00:39

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler 2.2 gb bir iso var download edip işlemleri başlatacağım çözümpark üzerinde bununla ilgili olarak makalede var.Takıldığım yerde rahatsız ederim.Tekrardan teşekkürler.

Gönderildi : 29/07/2010 01:28

(@ibrahimbesenk)
Gönderiler: 13
Active Member

Teşekkürler 2.2 gb bir iso var download edip işlemleri başlatacağım çözümpark üzerinde bununla ilgili olarak makalede var.Takıldığım yerde rahatsız ederim.Tekrardan teşekkürler.

Merhabalar, 

Download edebildiyseniz linki paylaşabilirmisiniz? 

Teşekkürler. 

Gönderildi : 29/07/2010 14:10

Paylaş: