Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi Disk I/O

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
471 Görüntüleme
(@berkse)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

HP sunucularım üzerinde çalıştırdığım esxi sunucularım ile ilgili 3 sorum var yardımcı olabilirseniz sevinirim. 

1-)Esxi de bir hdd üzerine 4 vds açtığımızda. Bu vdslerin disk I/O kullanımlarını limitleme şansımız var mı?

2-)Vspharede vdsnin ayarlarına girdiğimizdeki resources  bölümünde disk diye bir ayar yeri mevcut. Burası tam olarak ne işe yarıyor? yardımcı olmanız mümkün mü?

3-) Veeam monitor ile disk hızlarını izlemeye çalıştım ancak oradaki rakamlar tutarsız gibi geliyor. Denediniz mi ?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla... 

Gönderildi : 20/07/2010 19:42

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Selamlar,

Limitleme değil de öncelik verme şansınız var. Bahsettiğiniz şekilde her vm'in özelliklerinde Resource tabındaki disk ayarını Low yada High değerlerinden birine çekerek diğer makinalardan farklı olmasını sağlayabilirsiniz. Default ayar Normal olarak gelmektedir. Ayrıca versiyon 4.1 e kadar birden fazla host olan ortamlarda olan bazı sorunlar da giderildi. Yakın zamanda release olan 4.1 versiyonu ile Storage IO kontrol yapma şansımız var. Birden fazla hostunuz varsa işe yarayacaktır. Ayrıca SIOC ile ilgili bir video:  http://www.youtube.com/watch?v=5GN5f1u7pcc

Veeam ile ne gibi bir tutarsızlık saptadınız? vSphere client ile performans tabından advanced bölümüne geçerek de diskler ile ilgili birçok parametreyi izleyebilirsiniz.

Gönderildi : 21/07/2010 04:56

(@berkse)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Limitleme değil de öncelik verme şansınız var. Bahsettiğiniz şekilde her vm'in özelliklerinde Resource tabındaki disk ayarını Low yada High değerlerinden birine çekerek diğer makinalardan farklı olmasını sağlayabilirsiniz. Default ayar Normal olarak gelmektedir. Ayrıca versiyon 4.1 e kadar birden fazla host olan ortamlarda olan bazı sorunlar da giderildi. Yakın zamanda release olan 4.1 versiyonu ile Storage IO kontrol yapma şansımız var. Birden fazla hostunuz varsa işe yarayacaktır. Ayrıca SIOC ile ilgili bir video:  http://www.youtube.com/watch?v=5GN5f1u7pcc

Veeam ile ne gibi bir tutarsızlık saptadınız? vSphere client ile performans tabından advanced bölümüne geçerek de diskler ile ilgili birçok parametreyi izleyebilirsiniz.

Merhaba;

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ayarı high yapmaya çalıştığımda The operation is not supported on the object. Şeklinde hata alıyorum. Nedendir? Şuan 3makinemde de 4.0.0 sürümü var 4.1 sürümüne geçmemi önerirmisiniz? MAkinelerin işlemciler 64 bit destekli işlemciler ancak update yaptıktan sonra 32 bit işletim sistemi bulunan vmlerin çalışmaması gibi bir problem ile karşılaşırmıyım?

İkinci olarak veam ile baktığımda hdd kullanımını vdsnin birinde 1mbps gibi görürken diğerlerinde çok daha düşüktü ancak. 32mb önbellekli hddlerimizde yazma hızında sorun vardı bu nedenle tutarsız olduğunu düşündüm. Yanılıyormuyum? 

Gönderildi : 21/07/2010 17:27

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Normalde böyle bir hata vermemesi gerekli. Ayarı vCenter üzerinden yapıyorsanız bir de direkt olarak hosta bağlanıp yapmayı deneyin. 4.1 sürümü bu ayın13'ünde yayınlandı. Ben prensip olarak çok yeni ürünleri production ortamına dahil etmiyorum. Fakat bilinen önemli bir sorununu duymadım. Ayrıca birçok iyileştirmek ile birlikte geliyor. 32bit/64bit olayı ise sadece vCenter'ın kurulacağı makina ile alakalı bir durum. Guest OS olarak böyle bir kısıtlama söz konusu değil.

Gönderildi : 22/07/2010 01:15

(@berkse)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bu gece upgrade etmeyi denedim ancak 1 işletim sistemi için usb disk + 4 disk + 2 adet nas bağlı sunucuda bu hatayı alıyorum; "Two Filesystems with the same UUID have been detected" nedeni hakkında fikriniz var mı?

Gönderildi : 25/07/2010 07:56

Paylaş: