Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Xp üzerinde Virtualbox kurdum fakat internetten kesinlikle erişilmesin istiyorum.

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
755 Görüntüleme
(@murathan)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar

Kişisel çalışmalar ve bazı denemeler için Xp üzerinde Virtualbox var ve ben misafir işletim sistemi olarak Ubuntu Server kurdum.

bridge adapter marifetiyle ağ kurdum bende robotics 9108 modem var

Gateway 192.168.1.1

Xp Ip 192.168.1.2

Guest olan Ubuntu Serverda iki ip tanımladım 192.168.1.3 ve 192.168.1.4

Guest Ubuntuda apache var dns bind kurabilirim nete çıktım herşey güzel ama artık bazı gerekçeler yüzünden dışarıdan internetten kesinlikle erişilemesin istiyorum Ubuntu servera

Diyeceksiniz ki o zaman bridge adapteri off yap yada cable connecti iptal et yada modemi kapat bunların hepsinde ağ sistemi devre dışı kalıyor oysa ben Xp den nete girerken aynı browser üzerinde 192.168.1.3 ve 192.168.1.4 ipleriyle karşılıkları olan alan adlarına rahatlıkla ulaşayım istiyorum.

Ve ben bunu yaparken bir başkası kesinlikle bu servera müdahale edemesin yada içerisinde gezinmesin yani virtualboxdaki Ubuntu guestten nete ulaşlamasamda olur ancak orada çalışan apache üzerindeki alanlara ulaşmak istiyorum xpdeki browserdan..

Ben şu an XP üzerindeki browserdan netede giriyorum Ubuntu serverdaki alanlarada ulaşıyorum onda sorun yok ancdak ubuntu nun netle kesinlikle ilişkisi olmamalı.

Bunu basittir belki ama bir türlü yapamadım kafam dağıldı kapattım bıraktım buraya üye oldum cevap yazarsanız tekrar deneyeceğim ama ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Not: Modem üzerinde firewall durumu var galiba ama Inbound Outbound ve Internet Access olarak buralardan hangisi benim işimi görür yada bu dışarıdan erişime kesinlikle engeller mi? Şüpheliyim.Ayrıca Internet Access 'da saat dilimleri yazmalısınız.Diğerlerine bakamadım ama galiba mac adresi ve port yazma zorunluluğu var.

Kısacası Virtualbox üzerindeki servera kesinlikle internet bağlantısı olmasın ama ben Xpdeki browserdan ulaşabileyim istiyorum zor mu?

Birde ip ile değilde tanımladığım alan adları ile browserda gezinmek için alanadim.com gibi dns serverı ubuntu üzerinde kursam yada ağdaki başka makinede kurulsa XPde nasıl bir ayar yapmalıyım?

Gönderildi : 20/07/2010 04:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32983
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Murat bey

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz ,sorunu ortalamadan uzun olduğu için tamamnını okuamadım ama işin özü sanırım sadece kendi pc niz ile sanal makineniz arasında bir iletişim dışında sanal makineye erişim istemiyorsunuz

Bunun için sanal yazılımda etherneti "Host-only networking" mode getirebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/07/2010 12:38

(@murathan)
Active Member
Konu başlatıcı

sorunu ortalamadan uzun olduğu için tamamnını okuamadım

Abi keşke hepsini okusaydın eminim çok yoğunsunuzdur ancak benim ilk sorum ve gerçekten çözüm olacak bir cevaba ihtiyacım var.

ama işin özü sanırım sadece kendi pc niz ile sanal makineniz arasında bir iletişim dışında sanal makineye erişim istemiyorsunuz

Bunun için sanal yazılımda etherneti "Host-only networking" mode getirebilirsiniz.

Aslında evet işin özü bu internetten erişeme açık olmasın istiyorum ama "Host-Only" seçeneği ile çalışamıyorum çünkü GUEST'te apache ve bir başka sunucu var  apache sunucuyuda virtual server olarak ayarladım.

İki adet ip var içeride kısacası

http://192.168.1.3 yazdığımda apache üzerinden bir siteyi yayında görüyorum.

http://192.168.1.4 yazdığımda başka bir servis üzerinden baska bir sistemi görüntülüyorum.

Ve bu iki ipninde hatta daha fazlasınında HOST üzerinden kullanılabilir olması gerek.Bense "Host-Only" ile bu iplere erişemiyorum.

Bunu en basta "Host-Only" marifetiyle yapmak istedim ama denemelerim başarısız oldu.

Bu şekilde yapabilen varsa nasıl yapıldığını açıklayabilir mi? ben yapamadım..

Hem iplere yani server daki sitelere ulaşamıyorum hemde ssh benzeri servislere bağlanamıyorum.

Oysa Bridge Adapter ile süperdi herşey..

Guestteki makinayı ben tam bir server olarak konfigure ettim.

Ve çalışıyor herşey süper ssh apache ftp (belki dns) yada başka tüm servislerde sorunsuz çalışıyorum ama işte benim gibi bu servera dışarıdan erişim olmasın istiyorum.(Herkes dışarıya açmaya çalışır ben dışarıdan netten ulaşılamasın istiyorum)

Bir link bulur paylaşırsanız oda olur teşekkürler..

Gönderildi : 21/07/2010 05:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Murat bey okumama gerek yokmuş gördüğünüz gibi sorunuzu doğru anlamışım ve doğru cevabı bermişim. Host-only işinizi görecektir bunu seçerek dahi sunucu üzerindeki bir den çok ip adresine erişebilirsiniz ancak sadece virtual box yüklü olan makineden. Eğer siz başka bir makineden erişilsin ama internetten erişilmesin diyorsanız bridge yapıp sanal sunucunun gw adresini silmeniz yeterli.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/07/2010 12:08

(@murathan)
Active Member
Konu başlatıcı

Murat bey okumama gerek yokmuş gördüğünüz gibi sorunuzu doğru anlamışım ve doğru cevabı bermişim.

Okumadan cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Host-only işinizi görecektir bunu seçerek dahi sunucu üzerindeki bir den çok ip adresine erişebilirsiniz ancak sadece virtual box yüklü olan makineden.

"Host only" ile ne kadar uğraştıysam olmadı Apache servera ulaşamıyorum
yinede belirteyimde Xp host üzerinde Guest Ubuntu kuran ve "Host-Only"
ile host makinedeki browser üzerinden bu iplere ulaşabilen varsa
yardımcı olur belki..yani Host Only işinizi görecektir demişsiniz ama ben başaramadım.Belki Ubuntu üzerinde ki ayarlarda bir sorun var. Yazının başındada belirttim Bridge ile zaten süper çalışıyor ama onuda bazı sebeblerden kullanmak istemedim.

Yardımlarınız için teşekkürler.İyi çalışmalar..

Gönderildi : 21/07/2010 20:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

host-only den geçtim , peki bridge yapınca tam olarak sorununuz nedir. yani internet demişsiniz ama zaten ben internet üzerinden sizin bilgisayarınıza ulaşamam ki siz port açmadığınız sürece.

Gönderildi : 21/07/2010 23:21

Paylaş: