Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vds sorunu

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
420 Görüntüleme
(@MuratDegirmenci)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Vds Oluşturmak için esx kullanacaktık ama donanım maliyetleri yüzünden vazgeçtik, Sizin tavsiye edebileceğiniz başka bir sistem varmı ama ( VDS yapabileceğimiz)

Gönderildi : 19/06/2010 16:30

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ,

Kiralama mantığını düşündünüzmü hiç ? daha az maaliyetli olabilir.

Syg.

Gönderildi : 20/06/2010 02:12

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Portalımızda da reklamı olan Sadece Hosting firmasının sitesine bakabilirsiniz.

http://www.sadecehosting.com/vds.html

Syg.

Gönderildi : 20/06/2010 02:13

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Vds Oluşturmak için esx kullanacaktık ama donanım maliyetleri yüzünden vazgeçtik, Sizin tavsiye edebileceğiniz başka bir sistem varmı ama ( VDS yapabileceğimiz)

İlla dedicated sunucu kullanmak gerekmiyor diye biliyorum, ayrıca VmWare Server da kullanabilirsiniz yada Citrix XenServer sistemleri direk olarak linuz kullandığından VmWare ESX gibi kapalı Linux sistemleri kullanan sistemlere göre daha çok donanım ile çalışabiliyor. Gerçi Citrix XenServertemelde qEmu kullanıyor bu nedenle nekadar güvenilir o da ayrı bir konu.

Gönderildi : 20/06/2010 05:50

(@MuratDegirmenci)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Portalımızda da reklamı olan Sadece
Hosting firmasının sitesine bakabilirsiniz.

http://www.sadecehosting.com/vds.html

Syg.

Teşekkür ederim, bir hosting firması olduğumuzdan alt yapımızı büyütüyoruz.

İlla dedicated sunucu kullanmak gerekmiyor diye biliyorum, ayrıca VmWare Server da kullanabilirsiniz yada Citrix XenServer sistemleri direk olarak linuz kullandığından VmWare ESX gibi kapalı Linux sistemleri kullanan sistemlere göre daha çok donanım ile çalışabiliyor. Gerçi Citrix XenServertemelde qEmu kullanıyor bu nedenle nekadar güvenilir o da ayrı bir konu.

Citrix
XenServer için sizin gibi güvenlik konusunda pek iyi şeyler duymadım,
VmWare Server hiç denememiştim. Cevabınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/06/2010 13:11

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Vmware Server host os'e ihtiyaç duyan bir üründür yani kurumsal ve devamlılığı önemli olan yapılarda tercih edilmez. Genelde test ortamlarına hitab eder.. Firmanızda (hele ki bir hosting firması ve müşterilere vds hizmeti vereksiniz) kullanmanızı tavsiye etmem.

Eğer VDS hizmeti vermek istiyorsanız Hyper-V ile bu işi rahatlıkla ve çok çok daha düşük meliyetler ile yapabilirsiniz.

Gönderildi : 21/06/2010 01:21

(@ertanerbek)
Famed Member

VmWareEsx temelinde özellştirilmiş bir işletim sistemi kullanmıyor mu ?

Gönderildi : 21/06/2010 02:16

(@serhatakinci)
Famed Member

VmWareEsx temelinde özellştirilmiş bir işletim sistemi kullanmıyor mu ?

Kullanıyor tabiki ama Vmware Server ile ESX arasında çok fark far. VM'ler ESX'in üzerinde çalışmıyor, yanında çalışıyor. Vmware Server'da ise tüm vm'ler host os üzerinde çalışıyor. Herşeyi bir kenara bırakalım, kulvarları ve sanallaştırma mimarileri çok farklı 🙂

Hyper-V ve ESX benzer mimariler kullanır ve hypervisor tabanlı sanallaştırma yapar, donanıma direkt olarak erişip yönetebilir.

Vmware Server, Workstation, Microsoft Virtual PC ve Virtual Server ise host os üzerinde çalışır ve donanıma direkt olarak erişimleri yoktur. Tüm aksiyon host os üzerinden işler.

Aslında bu konu yani hypervisor base sanallaştırma ile host os üzerinde sanallaştırma arasındaki farklara da değindiğim bir makale yazmıştım. Şuradan ulaşabilirsin: http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2009/04/05/hyper-v-mimarisi-architecture.aspx

Bu makalede Hyper-V ve Virtual PC'i örenkledim ama aynı konsepti Vmware ESX ve Server için de düşünebilirsin.

Gönderildi : 21/06/2010 02:32

(@ertanerbek)
Famed Member

Makaleni daha önce hem bog syafanda hemde makaleler kısmında okudum gerçekten hem güzel hemde anlaşılır bir makale. Böyle bir maklayi yazdığın içinde ayrıca teşekkür ederim. Yalnız benim söylemek istediğim sonuçta Vmware ESXI ltında özelleştirilmiş bir redhat kullanıyorsa, işletim sistemi kısmı sistemleri birbirlerinden ayıran temel katman olmamalı.

Bunun dışında söylediklerine kesin kez katılıyorum.

Gönderildi : 21/06/2010 15:49

(@serhatakinci)
Famed Member

Makaleni daha önce hem bog syafanda hemde makaleler kısmında okudum gerçekten hem güzel hemde anlaşılır bir makale. Böyle bir maklayi yazdığın içinde ayrıca teşekkür ederim. Yalnız benim söylemek istediğim sonuçta Vmware ESXI ltında özelleştirilmiş bir redhat kullanıyorsa, işletim sistemi kısmı sistemleri birbirlerinden ayıran temel katman olmamalı.

Bunun dışında söylediklerine kesin kez katılıyorum.

Ben tam olarak anlayamadım.

"sonuçta Vmware ESXI ltında özelleştirilmiş bir redhat kullanıyorsa, işletim sistemi kısmı sistemleri birbirlerinden ayıran temel katman olmamalı" .. derken Host OS üzerinde çalışan Vmware Server'ı, custom bir redhat ile çalışan ESX ile aynı kefeye koyuyoruz (os açısından) ve diyoruz ki ürün seçiminde host os üzerinde çalışıp çalışmaması temel kriterlerden olmamalı. Bu mudur?

Gönderildi : 21/06/2010 17:55

(@ertanerbek)
Famed Member

Evet tam olarak bu şekilde, bunun dışında kalan donanıma direk müdahale, ram kısımlarında önceliklendirme, cpu kısmında önceliklendirme, paylaştırılmış donanım gibi özellikler zaten WmVare serverde yok. Ha bir gün VmWare çıkart amerikayı baştan keşfeder ve ben sırf bu iş için oturdum özel bir core yazdım ve benim sistemlerim Linux, BSD,Unix yada WinNt core dışında VmWare Core kullanıyor ve bu Corede Linux,BSD de uzmanlarca yapılmış özelleştirmelerden bir %10-40 arası performans farkı yaratıyor der, o zaman bizde evet şimdi fark var deriz.

Gönderildi : 21/06/2010 21:23

(@serhatakinci)
Famed Member

Ertan malesef konu sandığın gibi değil 🙂

ESX ve Hyper-V tarafında düşündüğün gibi yani Vmware Server'ın üzerinde çalıştığı gibi bir OS yok. Zaten bu ürünlerin performanslı olmasının, Host OS tabanlı ürünlere göre tercih ediliyor olmasının nedeni de zeminlerinde bir OS değil hypervisor olmasıdır... Lütfen makeleyi tekrar oku (özellikle 5+5 işleminin geçtiği bölümleri) ve tekrar konuşalım.

Gönderildi : 21/06/2010 21:53

(@ertanerbek)
Famed Member

Yok sandığım gibi, aslında. Makaleyi en baştan sona kadar tekrar okudum, hypervisor teknolojisi sayesinde yazılımların donanımlar iletişiminde bir çok gelişme, önceliklendirme yapılabiliyor zaten bende yok bu sistemler diğerleri ile aynı çalışıyor demiyorum. Benim kast ettiğim sistem biraz farklı. Benim kastettiğim sistemde bir işlem döngüsü şu şekilde gerçekleşiyor, Sanal Kabuk > Sanal Core > Gerçek Sürücü > Gerçek Donanım şeklinde gerçekleşiyor. Sanal Core entegre edeceğim sürücü sanal bir sürücü olmamalı ben bu sanal sürücüyü sisteme entegre ettiğim sürece donanımıma direk olarak bir istekte bulunamam, bulunamıyacağım içinde aradan başka bir işletim sistemini kaldırmış olamıyorum. Tamam firmalar süper gelişmeler getiryorlar geçekten bundan birkaç sene öncesine göre çok fazla getiriler var. Ama hala sanallaştırıyoruz ve sanallaştırmaya devam ettiğimiz sürecede aradan başka bir sisteme ait core kaldırmamışız demektir. Bir gün gelirde firmalardan birisi benim yaptığım bu sistemde siz birden fazla işletim sistemini yükler direk olarak gerçek sürücüleri sisteme entegre eder ve yüklediğiniz işletim sistemlerinden görevleri direk iş olarak donanıma gönderebilirsiniz derse durum değişir.

Benim söylemek istediğim, temel bir sistem kuruyorsunuz, sonra bu sistemi clon luyorsunuz,  Clonladığınız her sistem direk olarak donanım sürücülerini kullanıyor ve sadece üzerine yüklü programlar farklı oluyor. Sistemi birazda RDP ye benzetebiliriz. Bağlanan her kullanıcı aynı işletim sistemine bağlanır fakat sistem multi tasking özelliği ile her bağlanan kişiye farklı iş yapabilme yetisi verir. Ama her kullanıcı temelde gerçek sürücü ve gerçek donanımı direk olarak birebir kullanır. Eğer kullandığım sistem 5+5 işlemini gerçeleştirkmek için CPU nun bilmem kaçınca bacaklarına direk olarak sinyal gönderemiyor ve bu iş için aracı kullanıyorsa, yada ekran kartımın sürücüsünü direk olarak clon sistemlere yükleyemiyorsam gerisinde yapılan tüm sistemler asıl işletim sistemi üzerinde yapılmış olan sanallaştırmalardır. Bu nedenle işletim sistemi üzerinde yapılan özellştirmeler bu programları birbirinden ayırmaz gibi geliyor bana, teknolojiler güzel ama sadece sistemin hızlanmasına ilişkin.

Ben sistemin sağdaki gibi olduğu zaman arada işletim sistemine gerek duyulmayacağını düşünüyorum. Belkide ben konuyu yanlış anlıyor ya da yanlış biliyorum elbette buda olabilir, ama bana bir sonraki sistemin bu şekilde olacak mış gibi bir his doğuyor :D. Tabi ne zaman gerçek donanım olan ekran kartımın sürücüsünüsanal sisteme direk yüklersem benim için o zaman arada bir işletim sistemi olmamış olur.

Üstadım ayrıca bu konuya zaman ayırıp, zaman harcamanı istemem benim istediğim sistemde sanallştırma uygulanmıyor sanallaştırmanın dışında bir sistem olarak bakmak lazım, zaten sanallaştırma dendiği anda bir sistem üzerinde kullanmak durumundasın. O nedenle cevap yazıp zaman harcamana gerek yok, ilerki on sene içinde durumun buna döneceği kanısındayım , bakalım on sene içinde sistem buna dönerse belki bu yazı aklımıza gelir döner bir bakarız.

Gönderildi : 22/06/2010 04:19

(@serhatakinci)
Famed Member

Ortada fikir alış verişi varsa her zaman konuşabiliriz. ÇözümPark'ın amacı da bu değil mi zaten? 

Ertan savunduğun şeyi gerçekten anlayamadım. Kağıt üzerinde bir tezin var ama o da kendisiyle çelişiyor çünkü yine ortada ortak bir core var (senin tabirinle "clonlanan core") ve VM'ler bir şekilde oraya uğruyor. Ama bu ortak core donanım erişimlerine karışmıyor diyorsan bu seferde sana şunu sorarım: Aynı donanımı, birbirinden habersiz, birden fazla driver aynı anda yönetebilir mi? Senin teoride her VM gerçek driver'a sahip ve hepsi aynı anda donanıma erişmek isteyecek. Arada bir kod olmadan sence bu mümkün mü? Ha 5 sene sonra bu yapıya yanıt verebilecek hardware'ler üretilir, o zaman belki durum değişir. Ama o zaman bende sana şunu söylerim: sanallaştırmayı boşver manallaştırma diye bir teknoloji gelecek ve şunları, şunları yapacak...

Özetle sen hayalini anlatıyorsun ama biz Vmware Server ve ESX üzerine konuşuyorduk diye hatırlıyorum 🙂

Gönderildi : 23/06/2010 23:48

(@ertanerbek)
Famed Member

Dediğim gibi durum tamamen benim umduğum bir şey, bir nevi ütopya, Ama sistemi linux sistemlerindeki iç içe pencereler olarak geçen ( sunucu sisteminin adını tam htırlamıyorum ) sistem gibi, temelde bir işletim sistemi var ve her oturum açıldığında sadece o kullanıcıya özel bir sistem açılıyor multi tasking gibi bir şey diyebiliriz 🙂 ama şu anda bu konuyu uzatmaya pek gerek yok aslında. Şimdilik böylece kalsın biraz geleceği bekleyelim :D.

Gönderildi : 24/06/2010 00:03

Paylaş: