Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Storage Server üzerinde işemci seçimi

20 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
717 Görüntüleme
(@bulentalacam)
Gönderiler: 554
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Resimde bulunan yapıda elimde bulunan çift işlemcili sunucuyu Storage Server olarak mı yapılandırmak daha mantıklı yoksa Hyper V Server olarak mı. iSCSI network kartları TOE destekli olacak.

11

Gönderildi : 14/05/2010 18:15

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba; bu sorunun cevabı için ihtiyacınızı yazmanız gerekmektedir.

paylaşmış olduğunuz topoloji, iş sürekliliği için ihtiyaç duyulan shared storage yerine yapılandırılmış bir sunucudur.

İhtiyacınız sanallaştırma ise HYPER-V
File sunucusu, ISCSI sunucusu vb.. dosyalarınızı çalıştırmak için bir sunucu ise Storage server olarak yapılandırılmanızdır. Her iki sunucusunda hizmet alanları bir birinden farklıdır.

Gönderildi : 14/05/2010 18:28

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Demek istediğim Hyper V sunucusu üzerine sanal işletim sistemlerini kurmuş olsam ve sanal diskleri (*.vhd dosyalarını) storage server üzerinde tutsam elimdeki çift işlemcili makineyi hangisine ayırmam daha mantıklı olur.

Gönderildi : 14/05/2010 18:39

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Cihazların işlemci ve disk durumlarını yazmamışsınız, fakat tavsiyem ISCS target olarak ayarlıyacağınız sunucu sanal sistemler için yetersiz ama disk kapasitesi ve disk hızı iyi ise ISCSI olarak Windows 2008 lere bağlayıp kapasite olarak kullanın.

Gönderildi : 14/05/2010 19:25

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

cevabınız ile Sunucu sanallaştırma teknolojisine ihtiyacınız olduğunu anlıyorum. Fakat ihtiyacınız olan sunucu teknolojisini paylaşmadığınız için ISCSI konfigurasyonu hakkında bilgi vermek istiyorum. Elinizdeki Sunucuyu Storage Sunucusu olarak yapılandıracağınız için ISCSI bağlantısı için kullanıcı networkünden ayırmanızı ve Storage Serverin performansını arttırmanızı önereceğim.

Ama ihtiyacınız sadece File sunucusu ise HV veya diğer sunucu sanallaştırma teknolojileri ile ilgili çalışma yapmamanızdır. Çünkü sanal diskler fiziksel disklere göre daha az performansa sahiptirler.

İhtiyacınız olan sunucuyu bu sebepten ötürü paylaşmanızı istedim.

Gönderildi : 14/05/2010 19:45

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Yani işletim sistemini içeren sanal diski storage server üzerinde tutmak mantıksız mı.

Gönderildi : 14/05/2010 19:46

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Elbetteki değil.

Doğru bir yapılandırma, doğru performans testleri (I/O hızları), sağlıklı bir network ortamı oluşturulduğu zaman bir sunucu üzerindeki DAS disklere göre çok daha faydalı bir ortam oluşacaktır.

Gönderildi : 14/05/2010 19:52

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

cevabınız ile Sunucu sanallaştırma teknolojisine ihtiyacınız olduğunu anlıyorum. Fakat ihtiyacınız olan sunucu teknolojisini paylaşmadığınız için ISCSI konfigurasyonu hakkında bilgi vermek istiyorum. Elinizdeki Sunucuyu Storage Sunucusu olarak yapılandıracağınız için ISCSI bağlantısı için kullanıcı networkünden ayırmanızı ve Storage Serverin performansını arttırmanızı önereceğim.

Ama ihtiyacınız sadece File sunucusu ise HV veya diğer sunucu sanallaştırma teknolojileri ile ilgili çalışma yapmamanızdır. Çünkü sanal diskler fiziksel disklere göre daha az performansa sahiptirler.

İhtiyacınız olan sunucuyu bu sebepten ötürü paylaşmanızı istedim.

Fatih Bey Microsoft'un yayınladığı buradaki makaleye göre http://docs.com/RVY Hyper V Server 2008 R2 ile birlikte fixed size olarak yapılandırılmış bir sanal diskin nerdeyse fiziksel disklerle aynı performansı gösterdiğini görüyoruz. benim asıl kafamı kurcalayan nokta şu. Sanal diski storage server üzerine koyduğumuzda Hyper V Server üzerine kurulu sanal sunucuyu çalıştırdığımızda burada bu sanal sunucunun çalışmasıyla birlikte işlemciyi zorlayacak asıl sunucu hangisi olur. Storage Server mı yoksa Hyper V server mı. network kısmına girmiyorum çünkü zaten şekilde görüldüğü gibi TOE destekli bir network kartı kullanmayı düşünüyorum.

Gönderildi : 14/05/2010 19:59

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Anladım teşekkürler. Sorumdan önce cevap vermişiniz 🙂

Gönderildi : 14/05/2010 20:01

(@ertanerbek)
Famed Member

Direk olarak ethernetten ethernete kablo hızını 1000TX olur ise anlık veri gönderme hızınız 125 MB olur. TCO destekli kartlarınız var ise bu durumda bu veri transfer hızları zaten merkezi işlemciyi yormuyacaktır.

Türkiyede temsilcizi olduğumuz Synology marka cihazlarımızın üst versiyonlarında Intel Atom 1.6GHZ işlemci ve 2Gb DDR2 ram kullanılmakta ve bu tür yapılarda sıkca kullanılıyor ve maliyete karşın oldukca iyi performans alındığıda yine kullanıcılar tarafından gelen geri dönüşlerin içinde.

Gönderildi : 14/05/2010 20:20

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Direk olarak ethernetten ethernete kablo hızını 1000TX olur ise anlık veri gönderme hızınız 125 MB olur. TCO destekli kartlarınız var ise bu durumda bu veri transfer hızları zaten merkezi işlemciyi yormuyacaktır.

Türkiyede temsilcizi olduğumuz Synology marka cihazlarımızın üst versiyonlarında Intel Atom 1.6GHZ işlemci ve 2Gb DDR2 ram kullanılmakta ve bu tür yapılarda sıkca kullanılıyor ve maliyete karşın oldukca iyi performans alındığıda yine kullanıcılar tarafından gelen geri dönüşlerin içinde.

Önerebileceğiniz bir ethernet kartı markası var mı. 

Gönderildi : 14/05/2010 20:32

(@ertanerbek)
Famed Member

Malesef direk kendimin kullandığı bir model olmadı, ama piyasada Broadcom ların 4 Gigabit girişli ethernet adaptörleri olduğunu biliyorum.

Gönderildi : 14/05/2010 20:37

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Sağolun teşekkürler.

Gönderildi : 14/05/2010 20:44

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba,

Double processor'lü server üzerinde iSCSI için ayrıdığınız tek bir NIC varsa, o server'ın 2, 4 yada 8 soket processor'e sahip olması bir anlam ifade etmez çünkü bu senaryoda belirleyici olan faktör NIC Bandwidth'dir.

4 processor'lü bir storage server ile tek bir gbit NIC üzerinden iSCSI trafiği gönderdiğinizde, o iSCSI yapısının tıkanması muhtemeldir (hostların/vm'lerin i/o request'lerine göre değişkenlik gösterir). Sonuçta gbit NIC'in bandwidth değeri bellidir (1000mbps= max125MB). Yani saniyede maksimum 125MB data transfer edilebilir ve bu değer teoriktir. Yani asla bu rakamı göremeyeceksiniz 🙂

Tavsiyem: NIC'ler TOE destekli ise storage server için processor gücünü ikinici planda tutabilirsiniz ancak mümkün olduğunca fazla NIC kullanın, bu size performans getirir. iSCSI network'ü ve NIC'leri izole edin ve sadece iscsi trafiği akıyor olsun ve iSCSI networkte mutlaka Jumboframe kullanın (Win2008/R2, Hyper-V v2 ve VM'ler jumboframe supported durumda). Jumboframe ile max1500byte olan TCP/IP frame size'ı max9000 byte'a kadar çıkartıp daha büyük paketler taşıyabiliyoruz.

Gönderildi : 19/05/2010 03:54

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Jumboframe de frame size yapmam gerekiyor mu yapmam gerekiyorsa bunu nasıl nerden ayarlayabilirim...

Gönderildi : 19/05/2010 14:21

(@ertanerbek)
Famed Member

Jumbo Frame,

Ag üzerinde taşınan paketler taşındıkları yapıya göre farklı paket boyutlarına sahiptirler. Fast Ethernet ağlarında bu yapı 1500Bayt tır. Eğer ethernetleriniz destekliyor ise sürücü ayarlarının olduğu kısımlarda vardır, linux ve debian tabanlı yazılım kullanıyorsanız /etc/netwrok/interfaces dosyaı içinde MTU değeri tanımı yapmanız gerekmektedir.

Gönderildi : 19/05/2010 15:44

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler...

Gönderildi : 19/05/2010 16:04

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Jumbo frame için size belirlerken dikkatli olun. Max9000byte diyoruz ama bu teorik bir rakamdır ve yazılan/okunan dosyanın boyutune göre performansı eksi yada artı olarak etkiler. Yani jumbo frame size'ı 9000'e çıkartmak (aslında 9172byte'tır) kesinlikle performansı arttıracak diye bir kural yok. Teorik bilgiler ile yürüdüğünüzde ilk düşeceğiniz hata budur... Ben en son projemde iSCSI için bir box kullandım ve JF size olarak 5000byte set ederek en iyi performansı yakaladım.

Sizin yapıda iSCSI Target bir Windows olacak bu nedenle tavsiyem SMBv2 destekli bir OS kullanın (win2008 gibi). Çünkü Hyper-V hostlar SMBv2 konuşabiliyor ve bu size iscsi tarafında %20 civarında ekstra performans getirecek.

Gönderildi : 19/05/2010 23:30

(@ertanerbek)
Famed Member

Serhat Bey benim kafam karıştı. Şimdi ben switchime bir port için jumbo frame açsam buraya bağladığım sunucu ya da vb.. sistem içinde jumbo frame aktif etsem ve diğer pointlerimden data gönderirkenda 1500Bayt ile göndersem bu port bunu kabul etmeyecek mi ? eğer edecekse aynı anda data gönderen üc cihazımızn toplam 4500Bayt olan 3 paketini bir seferdemi iletecek.

Gönderildi : 20/05/2010 02:44

Sayfa 1 / 2
Paylaş: