Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware Üzerinde Linux ile Çalışmak

20 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
909 Görüntüleme
(@aslangs)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba ben pc me vmware programını kullanarak linux kurdum. Linux de bir kaç çalışma yapmak istiyorum bir iki program falan kurucam ama bu yapacağım işlemlerin setupları ve klasörleri benim esas kullandığım bilgisayarda. Vmware de kurduğum linux u kullanarak bu dosyalara nasıl erişirim? Bu arada bilgisayarımda xp yüklü kurduğum linux dağıtımı da Red Hat. Şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 12/04/2010 19:23

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Vmware tool yüklü iken sürükle bırak olmuyor mu?

Gönderildi : 12/04/2010 19:34

(@aslangs)
Active Member
Konu başlatıcı

bende vmware workstation yüklü bunu yapmam için vmware tool mu yüklemem gerek? Ben biraz acemiyim bu konularda biraz daha açık yazar mısın sanırım yapmak istediğimi anladınız

Gönderildi : 12/04/2010 19:42

(@yasarkiyak)
Honorable Member

Linux kurup denemedim ancak windows üzerinde sürükle bırak ile dediğiniz işlem mümkün. Bu şekilde deneyebilirsiniz. Yine de linux kuran veya konuya hakim bir arkadaş bilgi verecektir.

Gönderildi : 12/04/2010 19:52

(@yasarkiyak)
Honorable Member

Ayrıca konu açarken lütfen forum kurallarını okuyunuz .

http://www.cozumpark.com/forums/thread/650.aspx

Gönderildi : 12/04/2010 19:57

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, Linux üzerinde .exe kurulumu yapamayabilirsiniz. İlgili programların Redhat sürümlerini bulun ve bu versiyonlar ile internetten çekerek linux üzerine installation yapın.

Gönderildi : 12/04/2010 20:05

(@necipcelepci)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Merhaba,

vmware in flashdisk desteği var. Windowstaki bilgilerinizi flash diske kopyalayarak vmware alabilirsiniz.

Gönderildi : 12/04/2010 20:06

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba konu ile ilgili sanırım haftaya detaylı video gelecek.Tool yüklemniz size tool ve reel makine üzerinde sanala sürükle bırakla dosya sürükleme imkanı tanır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/04/2010 00:18

(@ugurpek)
Gönderiler: 272
Reputable Member

VmWare Tools direk sanal makinemizin içine yüklenen bir eklenti. Bu nedenle işlemleri sanal makinemiz açıkken gerçekleştiriyoruz. VM menüsünden “Install VMware Tools..” derseniz yükleme adımlarını takip ederek işlemi yapabilirsiniz

Gönderildi : 13/04/2010 01:34

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Vmware toolsu yüklemek ve vm hakkında detaylı bilgi almka için http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/03/27/netron-g-zc-ile-nternet-denetimi.aspx  makaleyi inceleyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 13/04/2010 03:47

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Yalnız arkadaşlar burada herkesin gözden kaçırdığı bir nokta var. VMwre Tools Linux'ta sizin dediğiniz gibi kurulmuyor.

Ben bir dönem denemiştim oradan biliyorum. =)=) 

Önce VMToolsu yükle diyorsunuz ama o aşağıda bir balon çıakrtıyor ve diyorki böyle yüklenmez. =) Komut ekranına geçip aşağıdaki komutlarla CD'romu mount edip, gz'li dosyayı extract etmeniz gerekli..

mount /dev/cdrom /mnt/cdrom
cd /tmp
tar zxf /mnt/cdrom/vmware-linux-tools.tar.gz
umount /mnt/cdrom

Şimdiki aşama, kurulum dosyasını çalıştırmak.

cd vmware-tools-distrib
./vmware-install.pl

Config programını çalıştırıp gerekli ayarları kendi PC'nize göre yapın ve Linux'u kapatıp açın

vmware-config-tools.pl

Grafik ekranı açın Terminalde VMTools'u çalıştırın

vmware-toolbox &  

Bu şekilde çalışması lazım. Birde bunu otomatikleştirme vardı. VM forumlarında olması lazım. Saygılar.

Gönderildi : 13/04/2010 04:01

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Bu arada linki de buldum. Kolay gelsin.

http://www.vmware.com/support/ws5/doc/ws_newguest_tools_linux.html#wp1118063

Gönderildi : 13/04/2010 04:02

(@aslangs)
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar teşekkür ederim yardımlarınız için ama ben sorunumu hala çözemedim ben de vmware tools zaten yüklüymüş bu arada.Öncelikle isterseniz ben neler yapmak istediğimi daha açık anlatayım.Şimdi ben pc me vmware kullanarak redhat enterprise edition 5 kurdum. Benim amacım red hat üzerine oracle 11g kurmak. Bunun için oracle ın sitesinden linux versiyonunuda indirdim.Daha önceden nasıl kurulduğunu öğrenmiştim linux üzerine oracle kurmayı.Ama orada Red Hat da Bilgisayarım ın içine girdiğimde U01 diye bir disk mevcuttu ve oracle installer da bu diskin içindeydi. Şimdi ben red hat da bilgisayarıma girdiğim zaman sistem files diye bir disk var U01 diye bir disk yok.Ne yapmam gerekiyor arkadaşlar dünden beri sinir oldum yüzlerce forum gezdim bir cevap bulamadım.Bu arada şunu da söyleyeyim oracle dosyasını sürükle bırakla red hat masaüstüne atmaya çalıştığımda yüzde 70-75 doluyor sonra hata verip iptal ediyor.Yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 13/04/2010 23:32

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Arkadaşlar teşekkür ederim yardımlarınız için ama ben sorunumu hala çözemedim ben de vmware tools zaten yüklüymüş bu arada.Öncelikle isterseniz ben neler yapmak istediğimi daha açık anlatayım.Şimdi ben pc me vmware kullanarak redhat enterprise edition 5 kurdum. Benim amacım red hat üzerine oracle 11g kurmak. Bunun için oracle ın sitesinden linux versiyonunuda indirdim.Daha önceden nasıl kurulduğunu öğrenmiştim linux üzerine oracle kurmayı.Ama orada Red Hat da Bilgisayarım ın içine girdiğimde U01 diye bir disk mevcuttu ve oracle installer da bu diskin içindeydi. Şimdi ben red hat da bilgisayarıma girdiğim zaman sistem files diye bir disk var U01 diye bir disk yok.Ne yapmam gerekiyor arkadaşlar dünden beri sinir oldum yüzlerce forum gezdim bir cevap bulamadım.Bu arada şunu da söyleyeyim oracle dosyasını sürükle bırakla red hat masaüstüne atmaya çalıştığımda yüzde 70-75 doluyor sonra hata verip iptal ediyor.Yardımlarınızı bekliyorum

Merhabalar, öncelikle geri bildirim için teşekkürler.

Linux ile ilgili net bir bilgim yok fakat işin VM tarafında sürükle bırak haricinde dosyaları aşağıda resmini koyduğum yöntemde. Gerçek makinadaki bir klasörü Share ederek Linux network'ten ulaşmayı deneyip bir de alabilir misiniz? Aynı şekilde tekrar geri bildirim dönerseniz. Linux ile ilgili daha fazla bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olacaklardır. Saygılar.

Share

Gönderildi : 14/04/2010 00:36

(@aslangs)
Active Member
Konu başlatıcı

Erdem Bey sağolun teşekkürler öncelikle. Ben dosyayı paylaşıma açtım bunu red hat da nasıl görebilirim 🙂 biraz acemiyim bu konularda kusura bakmayın

Gönderildi : 14/04/2010 00:52

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Erdem Bey sağolun teşekkürler öncelikle. Ben dosyayı paylaşıma açtım bunu red hat da nasıl görebilirim 🙂 biraz acemiyim bu konularda kusura bakmayın

Açık konuşmak gerekirse ben Linux'ta muhtemelen sizin bildiğinizden daha az bilgiye sahibimdir. O yüzden Linux'u iyi bilen kişilerin cevaplamasının daha doğru olacağını ifade etmeye çalıştım. Benden bu kadar anlayacağınız. =)

Linux ve ben tarif edilemez. =)

Gönderildi : 14/04/2010 01:03

(@cozumpark)

Selam, Redhat sunucuya SSH ile WinScp programından connect olabilir ( root vb bir kullanıcı ile ) dosyaları istediğiniz dizine kopyalayabilirsiniz. Zamandan kazanmış olursunuz.

http://winscp.net/eng/download.php#download2

Gönderildi : 14/04/2010 01:28

(@aslangs)
Active Member
Konu başlatıcı

Selam, Redhat sunucuya SSH ile WinScp programından connect olabilir ( root vb bir kullanıcı ile ) dosyaları istediğiniz dizine kopyalayabilirsiniz. Zamandan kazanmış olursunuz.

http://winscp.net/eng/download.php#download2

Alper Bey biraz daha açıklayabilir misiniz? Ben bu programı windows a mı kurucam yoksa Red Hat a mı? Kurduktan sonra neler yapmalıyım? Bir nette gezerken samba diye bir program buldum bu programla ilgili bilgisi olan var mı acaba? 

Gönderildi : 14/04/2010 01:59

(@cozumpark)

Selam, Programı windows üzerine kuruyorsunuz, zaten açtığınızda kullanıcı adı ve şifre isteyen, bir de port numarası olan bir ekran geliyor, buraya linux üzerindeki yetkili kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz, sağ ve sol bölüm olmak üzere iki bölüm var, linuxun tüm dizinlerine giriş yapabilir, istediğiniz yere dosyaları kopyalayabilirsiniz. SSH dediğim olay windowstan linuxa olan erişiminiz, zamanında total commander programı vardı, bu da onun bir benzeri. Kullanımı çok kolaydır, indirip kurduğunuzda göreceksiniz. Samba tarafıyla uğraşmasanız da olur. Maksat sadece dosya kopyalamak.

Gönderildi : 14/04/2010 02:16

Sayfa 1 / 2
Paylaş: