Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows 2008 ent ile sanallaştırma yapacağım bir kaç nokta

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
386 Görüntüleme
(@AliOsmanGul)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

windows 2008 ent ile sanallaştırma yapacağım bir kaç noktayı size danısmak istedim .

elimde 3 adet hp DL380 G5 ve 1 tane hp msa 2012 FC var.

2 dl380 i cluster yapıp içerisine SQL server DC , antivirus vs sanal
server lar ekleyeceğim. diğer dl 380 terminal server olarak
çalıştıracağım.

1. cluster nodeları domaine mi alayım yoksa kendilerini domain contraller mı yapayım .
2. terminal server ı da storage e bağlayıp sanal bir server ile NLB yapabilirmiyim. nasıl ?
3. sizce uygun yapı nasıl olmalıdır?

Gönderildi : 12/02/2010 11:10

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

1. Node'lar domaine member olmak zorunda. Eğer tek DC'i varsa dışarda tutmanızı tavsiye ederim ve host os'te hyper-v dışında bir role önermiyorum. Çalışır ama recommended değildir.

2. NLB için storage şartı yok. Olsa da olur, olmasa da olur. İki fizikseli NLB yaparmış gibi bir fizikseli ve bir VM'i NLB yapabilirsiniz. Bir fark yok.

3. Bence şöyle olmalı. 2 Node Windows Server 2008 R2 Core inst. olsun ve üzerine VM'leri koyun. TS'i de bunlar arasına atın. 3ncü DL380'i DC yapın. Cluster'ı, hostları ve VM'leri yöneten makine bu olsun. Yada management ve DC için 4ncü bir server ayarlayabilirseniz 3ncü DL380'i de cluster'a dahil edin ve 3 Node cluster yapın 🙂

Tabi ortamın performans ihtiyacını bilmediğimiz için bu toplojiyi kağıt üzerinde konuşmuş oluyoruz.

Gönderildi : 13/02/2010 18:01

(@AliOsmanGul)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 16/02/2010 17:56

Paylaş: