Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Virtual server 2005 & Sql

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
339 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

Server 2003 üzerine kurulu sanal makinede yine server 2003 kurulu.

Sql çalışan bir muhasebe programının server tarafını bu sanal makine içindeki sisteme mi kurmak mantıklı olur ya da fiziksel makine üzerine mi kurmak mantıklı olur sistem hatalarında bilgi kurtarma şansı hangi şekilde daha uygun olurr? Ya da farketmezmi?

Sanallaştırmayı yapmak istememin sebebi, kullanıcılar terminal servera bağlanıp programlarını çalıştıracaklar. İlgili program Server ve Client şeklinde kullanılabiliyor.

Gönderildi : 11/02/2010 06:57

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Öncelikle Server olarak kullandığınız PC nin özellikleri nedir? Bu makina üzerinde hem sanal makina olacak + hem terminal server olarak kullanılacak + hemde SQL server olacak. Bence makina çok yorulur.

Sistem hatalarında bilgi kurtarmanın tek ve en güvenli yolu felaket senaryonuzu hazırlayarak sürekli yedek almaktır. 

Gönderildi : 11/02/2010 11:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

2 adet server var. 1'i Hp ML 110 2.4 ghz cpu 3 Gb ram. Bu makineye aynı anda en fazla 6-7 kullanıcı bağlanacak. İleride 10'u bulabilir. Diğer makine ise ML350 G6 2.26 GHz, 8MB L3 Cache, 12 gb ram. Bu makineye de aynı anda 30 kişi bağlanacak. İlgili programı ise RemoteAPP şeklinde çalıştırmayı düşünüyorum. Makineler workgroup şeklinde çalışacak AD vs olmayacak.

Neden 2 makine de 2 ayrı SQL server olacak derseniz şirketler grubu düşünün. 2 ayrı sektörde çalışan firma için böyle olması gerekiyor.

Sizce böyle bir yapı için bu serverler uygunmudur?

Gönderildi : 11/02/2010 19:47

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Bu sanallaştırma yapısı performans kaybına neden olur çünkü host os tabanlı bir sanallaştırma olacak. Eğer illa sanallaştırma diyorsanız Hyper-V'i inceleyin. Eğer bu ürünü konumlandırma şansınız yoksa ben olsam fiziksel olarak devam ederdim.

Gönderildi : 13/02/2010 18:11

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba

Bu konuyu buraya açtığımda henüz makalelerinizi okumamıştım Serhat bey. Hyper-V ile ilgili bir makalenizi okuduktan sonra sanallaştırma hakkında neyin ne olduğunu çok iyi öğrendim. Virtual server 2005 gibi host os tabanlı bir sistemin nasıl çalıştığını farkedince bu tarzdan vazgeçip Hyper-V'yi gündemime aldım. Sanallaştırma konusuna çok merak saldım, sanırım bu gidişle her şeyi sanallaştıracağım. 🙂

Saygılar.

Gönderildi : 14/02/2010 22:04

Paylaş: