Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware mi ? yoksa Hyper V mi ?? fikirleriniz

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,621 Görüntüleme
(@OrhanYILDIRIM)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar herkese,

virtual server seçimi yapmam gerekli. Hyper V konusunda bilgi sahibiyim. microsoftla konuşup fiyatını öğrendim 2100 dolar.. seçim yapmadan evvel Vmware server daha mı iyidir değilmidir emin olmak istedim..

Vmware server sadece Linux de mi çalışır ?

yoksa Windows server da kullanabilirmiyim ??

hangi sürümünü kullanabilirim ?

Gönderildi : 30/12/2009 18:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bu biraz zor yerinden olmuş sorunun ama :))Birine sorsanız linuxmu microsoftmu diye herkes ayrı bi güzelliğini sıralar karşı ürünün eksilerini sayar sürekli.Ben vmware kullandım donanım gereksiniminden dolayı hiperv kullanmadım ama vmware sanırım biraz daha güzel.

Herkes ayrı bir ürünü savunur ama bence buna en iyi kararı verecek olan sanallaştırma yapısını yoğun kullananlardır.Serhat hocam hakan can hocam gibi sanallaştırmayı yoğun kullananlar daha iyi bir tercih sunabilir.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/12/2009 18:30

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhaba;

Öncelikle VMware Serve ürünü ile Hyper-V aynı katagoride ürünler değildir. Hyper-V nin karşılığı VMware VSphere (ESX 4) dir. VSphere in değişik fiyatlandırma politikaları mevcut. Detaylı bilgiye http://www.vmware.com/files/pdf/vsphere_pricing.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

VMware VSphere modifiye edilmiş linux kernel i kullanır. Üzerinde Windows Server ve Linux sürümlerini kullanabilirsiniz.

Bence seçim için karar vermeden önce test yapmanızda ve sonuçları fiyatlar ile karşılaştırarak karar vermenizde fayda var. Ayrıca hangi ortama aşina olduğunuzda oldukça önemli. Bence özellikle Windows Server 2008 R2 ile birlikte Hyper-V oldukça güçlü bir sanallaştırma çözümü sunmakta.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 30/12/2009 18:38

(@OrhanYILDIRIM)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Windows exchange serverla birlikte VMware vSphere 4 kullanabilirmiyim ??

VMware vSphere 4 ' 'ü    4 ayrı paket olarak ayırmışlar  STANDART , ADVANCED , ENTERPRİSE, ENTERPRİSE PLUS..olarak

Fakat açık söylemek gerekirse kaç adet sanal server kurabileceğim standart advanced yada enterprise la.. microsoftla konuştuğum Hyper V 2100 dolar ve 4 virtual server kurabilme imkanı veriyor..

Vmware de buna denk gelen hangisidir ??

Gönderildi : 30/12/2009 18:42

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Hyper-V de ki o 4 sanal sunucu aslında kısıtlama değildir. Windows Server 2008 Enterprise ürünü ile birlikte 4 adet sanal Windows Server 2008 Enterprise ürününü de lisanslamış oluyorsunuz (Windows Server 2008 Datacenter sürümünde ise sınırsızdır). Eğer elinizde lisansınız var ise başka Windows Server sanal sunucularını da kurabilirsiniz. Bence Hyper-V nin en büyük artılarından birisi de sunmuş olduğu bu lisanslama kolaylığıdır. Dolayısıyla ödeyeceğiniz toplam tutarları karşılaştırırken bunu da dikkate almanızı öneririm.

Ancak VMware tarafında bu şekilde bir lisans desteği malesef yoktur. Bu 4 ayrı paketin yanısıra çeşitli ekstralardan oluşan Alacarte ürün paketleri de mevcut. Onlarıda incelemenizi öneririm. Ayrıca destek paketi almanız durumunda bir üst kategoriye yükseltme seçeneklerinizde oluyor. Örneğin Standard paket aldınız destek paketiniz olduğunda ihtiyacınıza göre ürününüzü aradaki fiyat farkını ödeyerek mesela Advanced a yükseltebiliyorsunuz. VMware ESX 3.5 versiyonu ile ilgili olarak http://windowsyazilari.blogspot.com/2008/11/vmware-infrastructure-3-lisanslama.html makalem sanırım fikir verecektir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 30/12/2009 19:01

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Ben buna server2008 de vmware derim ama R2 de vmware bir adım daha önde görünüyor.

Gönderildi : 30/12/2009 19:26

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Bu konunun Exchange Server ile alakası nedir !

taşıyorum konuyu.

Gönderildi : 30/12/2009 22:30

Paylaş: