Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware mi ? yoksa Hyper V mi ?? fikirleriniz  

  RSS
Orhan YILDIRIM
(@OrhanYILDIRIM)
Üye

Merhabalar herkese,


virtual server seçimi yapmam gerekli. Hyper V konusunda bilgi sahibiyim. microsoftla konuşup fiyatını öğrendim 2100 dolar.. seçim yapmadan evvel Vmware server daha mı iyidir değilmidir emin olmak istedim..


 Vmware server sadece Linux de mi çalışır ?


 yoksa Windows server da kullanabilirmiyim ??


 hangi sürümünü kullanabilirim ?

Alıntı
Gönderildi : 30/12/2009 17:14
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,


Bu biraz zor yerinden olmuş sorunun ama :))Birine sorsanız linuxmu microsoftmu diye herkes ayrı bi güzelliğini sıralar karşı ürünün eksilerini sayar sürekli.Ben vmware kullandım donanım gereksiniminden dolayı hiperv kullanmadım ama vmware sanırım biraz daha güzel.


Herkes ayrı bir ürünü savunur ama bence buna en iyi kararı verecek olan sanallaştırma yapısını yoğun kullananlardır.Serhat hocam hakan can hocam gibi sanallaştırmayı yoğun kullananlar daha iyi bir tercih sunabilir.


Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/12/2009 17:30
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Merhaba;

Öncelikle VMware Serve ürünü ile Hyper-V aynı katagoride ürünler değildir. Hyper-V nin karşılığı VMware VSphere (ESX 4) dir. VSphere in değişik fiyatlandırma politikaları mevcut. Detaylı bilgiye http://www.vmware.com/files/pdf/vsphere_pricing.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

VMware VSphere modifiye edilmiş linux kernel i kullanır. Üzerinde Windows Server ve Linux sürümlerini kullanabilirsiniz.

Bence seçim için karar vermeden önce test yapmanızda ve sonuçları fiyatlar ile karşılaştırarak karar vermenizde fayda var. Ayrıca hangi ortama aşina olduğunuzda oldukça önemli. Bence özellikle Windows Server 2008 R2 ile birlikte Hyper-V oldukça güçlü bir sanallaştırma çözümü sunmakta.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/12/2009 17:38
Orhan YILDIRIM
(@OrhanYILDIRIM)
Üye

Windows exchange serverla birlikte VMware vSphere 4 kullanabilirmiyim ??


 VMware vSphere 4 ' 'ü    4 ayrı paket olarak ayırmışlar  STANDART , ADVANCED , ENTERPRİSE, ENTERPRİSE PLUS..olarak


Fakat açık söylemek gerekirse kaç adet sanal server kurabileceğim standart advanced yada enterprise la.. microsoftla konuştuğum Hyper V 2100 dolar ve 4 virtual server kurabilme imkanı veriyor..


Vmware de buna denk gelen hangisidir ??

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/12/2009 17:42
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Hyper-V de ki o 4 sanal sunucu aslında kısıtlama değildir. Windows Server 2008 Enterprise ürünü ile birlikte 4 adet sanal Windows Server 2008 Enterprise ürününü de lisanslamış oluyorsunuz (Windows Server 2008 Datacenter sürümünde ise sınırsızdır). Eğer elinizde lisansınız var ise başka Windows Server sanal sunucularını da kurabilirsiniz. Bence Hyper-V nin en büyük artılarından birisi de sunmuş olduğu bu lisanslama kolaylığıdır. Dolayısıyla ödeyeceğiniz toplam tutarları karşılaştırırken bunu da dikkate almanızı öneririm.

Ancak VMware tarafında bu şekilde bir lisans desteği malesef yoktur. Bu 4 ayrı paketin yanısıra çeşitli ekstralardan oluşan Alacarte ürün paketleri de mevcut. Onlarıda incelemenizi öneririm. Ayrıca destek paketi almanız durumunda bir üst kategoriye yükseltme seçeneklerinizde oluyor. Örneğin Standard paket aldınız destek paketiniz olduğunda ihtiyacınıza göre ürününüzü aradaki fiyat farkını ödeyerek mesela Advanced a yükseltebiliyorsunuz. VMware ESX 3.5 versiyonu ile ilgili olarak http://windowsyazilari.blogspot.com/2008/11/vmware-infrastructure-3-lisanslama.html makalem sanırım fikir verecektir.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/12/2009 18:01
Dogan Bayraktar
(@doganbayraktar)
Üye

Ben buna server2008 de vmware derim ama R2 de vmware bir adım daha önde görünüyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/12/2009 18:26
Bugra KESKIN
(@bugrakeskin)
Saygın Üye

Bu konunun Exchange Server ile alakası nedir !

taşıyorum konuyu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/12/2009 21:30
Paylaş: