Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v üzerinde isa 2006 çalıştırmak ?

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
318 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Herkese merhaba;

Üzerinde isa server 2006 çalıştırmak üzere hyper-v sanal makine oluşturmak istiyorum.Bu sanal makine üzerinde çift ethernet kartı nasıl tanımlayabilirim acaba?

Kolay gelsin.

Gönderildi : 11/12/2009 12:12

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Makine oluştururken iki ethernet kartı seçip fiziksellere bağlayabilirsiniz ancak firewall ürünlerini sanallaştırmamanızı öneririm.

Gönderildi : 11/12/2009 15:27

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Bu konuyu daha önce detaylandırmıştık. Başlık tam size göre: http://www.cozumpark.com/forums/thread/124529.aspx

Gönderildi : 11/12/2009 18:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Serhat Hocam;

Benimki biraz daha farklı gibi.Ya da ben anlamadım:)Şimdi hocam fiziksel server üzerinde 4 adet NIC mevcut ve biz sadece görüldüğü gibi 1 adet LAN ethernet kullanıyoruz.Daha önceden Hyper-V ' yi kurarken switch protokol olarak Local Area Connection'ı seçtim ve fiziksel makine tahmin edeceğiniz üzere LAN 6 üzerinden işlemine devam etti.Diğer kurduğum sanal makinelerde de network kısmında LAN switchini seçerek yapılandırmasını yaptım.

Anladığım kadarıyla fiziksel sistemde ikinci bir ethetnet kullanıp birincisiyle ilişkilendirmem lazım.Bu ilişkilendirmeyi nasıl yapabilirim?

Daha sonra isa server sanal makinesini kurarken nasıl bir seçim yapmalıyım ki bir iç bacak bir de dış bacak olmak üzere iki adet ethernetim olsun?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/12/2009 20:22

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Serhat Hocam;

Yapıyı anladım.Bizim yapımızda isa olan makinede internal'a ve external'a giden ethernetler aynı switche çıkıyor.(Yani dış bacağı firewall'a iç bacağı iç networke bağlamıyoruz).Bu switch üzerinden dağılım yapılıyor. Bundan dolayı ben hyper-v de  iki ethernet kullansam,birincisi fiziksel host için, ikincisinde oluşan virtual switch'e bir lan bacağı bir de wan bacağı çıkarsam problem olur mu sizce?(Çünkü zaten aynı switche gidiyor.Farklı bir tane daha fiziksel ethernet kullanmaya gerek yok düşündüm.) 

Kolay gelsin.

Gönderildi : 17/12/2009 13:23

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Evet, son yazdığın gibi de çalışır.

Ama şunu unutma. Bu asla tavsiye ettiğim bir yapı değil. Doğru olan: LAN ve WAN bacakları ayrı switchler ve networklerde olmalı + hyper-v host üzerinde bu networklere bakan birer fiziksel NIC olmalı, bu NIC'ler üzerinde virtual switch tanımlanmalı ve VM'in ilgili virtual NIC'lerine bağlanmalı.

Gönderildi : 17/12/2009 23:23

Paylaş: