Forum

Sanallaştırmada Per...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırmada Performans

18 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
1,283 Görüntüleme
(@BulentBaloglu)
Gönderiler: 233
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sanallaştırmada haliyle performans kayıpları oluyor. Bunu en minumum seviyeye düşürmek için nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Mesela benim laptopum var. Sanallaştırmada maximum verimi nasıl alabilirim?

Teşkkürler. 

Gönderildi : 18/04/2008 13:14

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

Sanallastırmayı kullanmak istedigiiniz Platformu acıklayın,önerilerimiz buna göre olucaktır.

Gönderildi : 18/04/2008 13:58

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Mesela ben MCSE adayıyım. Vista üzerine 2003 Server, 1-2 adet de xp client kurmayı düşünüyorum. Kuracağım sanal işletim sistemlerini laptopun kendi harddiskine kurmak mı mantıklı? yoksa usb harici diske kurmakmı? Birde vista üzerinde sanallaştırma performansı etkilermi? Xp üzeirnde sanallaştırma mı yapmak gerekir?

Gönderildi : 18/04/2008 14:10

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Sanallaştırmda öncelikle performans kaybı oluyor demek yanlış olur.

Siz client işletim sistemi üzerinde koşturdugunuz için kaynaklanıyor bu sorunlar.

Ama vmware in kullandıgı kaynaklar cpu ram disk olduguna göre bunları iyi tutmak gerekir tabi...Önerecegim USB degilde fireware disk ve biraz geniş memory tutarsan iyileştirme olacaktır. 

Gönderildi : 18/04/2008 14:20

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Eser Hocam,

Vista home premium üzerine kurarsam sıkıntı olmaz değil mi? 2gb ramim var

Sanallaştırmda öncelikle performans kaybı oluyor demek yanlış olur.

Siz client işletim sistemi üzerinde koşturdugunuz için kaynaklanıyor bu sorunlar.

Ama vmware in kullandıgı kaynaklar cpu ram disk olduguna göre bunları iyi tutmak gerekir tabi...Önerecegim USB degilde fireware disk ve biraz geniş memory tutarsan iyileştirme olacaktır. 

Gönderildi : 18/04/2008 14:23

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

Hepsi Tamamen sanallastırma yapıcagınız HARDWARE özelliklerine bagımlıdır,

MEsela QUAD 2,4 ve 4 gm RAM ile 2 exchange server 1 DC, 1 firewall 2 client rahatlıkla calistirabilirsiniz.

Gönderildi : 18/04/2008 14:27

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Yok öle bir soru vm sayısına ve vm içindeki makina kaynak kullanımına göre çok değişken olacagı için kuracan görecen ama gerçek kaynak olarak veri yazma okuma hızları hızlı olan diskleri kullanmak ram boyutunu yüksek tutmak işlemci teknolojisinde quad core falan baya iyi olur ::))

Gönderildi : 18/04/2008 14:30

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hepsi Tamamen sanallastırma yapıcagınız HARDWARE özelliklerine bagımlıdır,

MEsela QUAD 2,4 ve 4 gm RAM ile 2 exchange server 1 DC, 1 firewall 2 client rahatlıkla calistirabilirsiniz.

Benim laptopun özellikleri : Intel Core 2 Duo 1.8 mhz, 2 gb ram, paylaşımsız 256 mb ekran kartı

Kurmak istediğim sanal makina : 1 adet server, üzerine dc + 2 adet xp client

Gönderildi : 18/04/2008 14:31

(@hasantosuner)
Gönderiler: 6
Active Member

ii bir performans iiçin dikket etmen gereken konu kendi makinadaki ram ve hdd boyut ayrıacağındır. ve bu bağlamda sana tavsiyem yapmak istediğin server için 256 xp'ler içinde 128 mb ram ayarlarını yapmandır. bunun için hangi sanal pc programını kullanırsan kullan bu konuda sanal bir makina kurarken sana yardımcı olacaktır. ii bir performans stersen. şimdi bu işi boyutlara ayaırmak biraz saçma gelebilir bir çok arkadaşa göre ama performans konusunda sıkıntı çekmek istemessen diye bir öneri sadece. ayrıca hdd boyutları makinandaki hdd kapasitene göre ayarlayabilirsin örn: 50000 mb gibiiii....

senin laptop özellikleri sana yeter de artar bu konuda sıkıntı yaşamassın sana verdiğim değerleride girersen rahat rahat çalışırısın .

Gönderildi : 18/04/2008 14:41

(@onurvatandas)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Merhaba,

Bizzat denenmiş bir olayı anlatıyroum:

Makine özelllikler yaklaşık olarak aynı: 2GB RAM, dual core işlemci, SATA2 160GB disk olan bir PC.

Aynı anda 5 VM (2003Ent) çalıştırdım, problem olmadı. Fakat burada sanal makinelere verilen memory ler yüksek olamayacak 🙂

Benim verdiğim değer 256MB. Sen server için biraz daha yüksek verebilirsin ama XP ler için 256 yeterli derim.

Bir de Vista üzerine kurmanı tavsiye etmem, zaten kendisi çok fazla memory kullanan bir işletim sistemi... 

Gönderildi : 18/04/2008 15:25

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Virtual Pc2007 iel vmware 6.0 kıyas edersek hangisinin kullanımı diğerine göre daha iyi?

Gönderildi : 18/04/2008 17:50

(@onurvatandas)
Estimable Member

2007 yi denemedim ama 2005 için başkalarından duyduğumu söylüyorum:

Performans olarak çok ilerde 🙂

Testini yapmak bedava, kolay gelsin diyorum... 

Gönderildi : 18/04/2008 18:20

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese vermiş olduğu cevaptan dolayı teşekkür ederim...

Gönderildi : 18/04/2008 19:59

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Sanallastirma ya da normal makinada Sanal makinalar acma konusunda eger lap top kullanyorsan en fazla seni zorlayacak olan sey disk ben oyle sorun yasadim external usb HDD aldim makinam 750 MB ram 2.8 P4 533 FSB falan 4 tane acabiliyordum iki tane ezternal diske 2 tane da lap top un diskine

sonucta kulladigin lap top da 5400 RPM disk var

Gönderildi : 09/05/2008 22:07

(@pajero)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Kendi Laptopumda 3 gb ram, 80 gb 7200 rpm disk var, ekstradan E-sata protundan çalışan harici sata disk de kullanıyorum.
Sanal disklerin bir kısmı e-sata diskte duruyor. 3 adet 2003, 1 adet xp, 1 adet linux çalıştırıyorum sıkıntı olmuyor. Laptop daki işletim sistemi Vista bussines, sanal uygulama yazılımı olarak Vmware kullanıyorum.

Gönderildi : 16/05/2008 16:50

(@okanse)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Onur hocam, VM leri çalıştırdıgınız host işletim sistemi nedir acaba merak ettim , ayrıca VM lerinizi gercek ortamda mı kullanıyorsunuz, yoksa test için mi, bu konuda çok yeniyim de, performası merak ediyorum

Gönderildi : 03/11/2008 20:35

(@onurvatandas)
Estimable Member

Host isletim sistemi WinXP.

Sanal makineler tamamen test amacli acilmistir. Zaten gercek ortamda calistirmak isteyince kaynak yetersizligi ve performans kayiplari yasamak kacinilmaz olacaktir. 

Gönderildi : 05/11/2008 16:13

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selam,

Bu laptop konfg. ile en az 5 tane VPC çok rahat çalıştırabilirsin.

Gönderildi : 05/11/2008 17:14

Paylaş: