Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2008 x64-hypervisor üzerine hangi serverlar kurulmalı ve ram ayarları

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
361 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Sisteme yeni bir hyper-v destekli vmm 2008 kurucaz.Ortalama 4 tane sanal makine kurmayı düşünüyoruz.Sizce bu makinelere hangi serverları kurmak mantıklı olur ve ram leri en az ne olmalıdır.Fikirlerinizi bekliyorum.Kolay gelsin.

Gönderildi : 02/10/2009 12:23

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

aslında çoğu sistemi hyper-v üzerinde çalıştırabilirsiniz ancak Microsoft Domain Controller gibi rollerin sanallaştırılmasına kısmen karşı.

şuan benim sistemimde (geçici de olsa, gelecekte de bu şekilde çalışacak) Terminal Server, DC ve Exchange Server çalışıyor.

bir iki ay sonra da yine bütün rolleri Hyper-V üzerinde koşturacağım.

bazı firmalar ürünlerinin sanal sistemlerde çalıştırılmasını istemiyorlar bu konuda da kullanacağınız uygulamanın üreticisi ile görüşebilirsiniz.

ayrıca şunu da hatırlatmak isterim ki Exchange Server Unified Messaging rolünün Hyper-V yada sanal sisitemler üzerinde çalıştırılması önerilmez.

kolay gelsin

Gönderildi : 02/10/2009 16:16

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Mumin Hocam

Ben de file server,terminal file server gibi serverlar kurmayı düşünüyorum.Dc ve exchange dokunmayı düşünmüyorum.Peki bu serverlara ortalama ne kadar ram ayırmalıyız acaba.Sonradan bu ram leri arttırabilir ya da azaltabilirmiyiz.

Gönderildi : 03/10/2009 02:53

(@cozumpark)

Mumin Hocam

Ben de file server,terminal file server gibi serverlar kurmayı düşünüyorum.Dc ve exchange dokunmayı düşünmüyorum.Peki bu serverlara ortalama ne kadar ram ayırmalıyız acaba.Sonradan bu ram leri arttırabilir ya da azaltabilirmiyiz.

File Server İçin aynı anda bağlanacak her 10 kişi başına 1GB, Terminal Server için kullanıcı başına 256MB olacak şekilde RAM olursa fazla fazla yeterli olacaktır.

RAM'leri fiziksel cihazınızın elverdiği ölçüde ve sanallaştırma için kullandığınız ortamın özelliklerinde bahsi geçen maksimum desteklenen hafızada belirtilen sınırlar içinde dilediğiniz zaman arttırabilir ve azaltabilirsiniz.

Ayrıca fiziksel cihazınızın elverdiği ölçüde file server ve terminal serverların RAMleri de bahsettiğim sınırları aşmamak kaydıyla istenildiği zaman arttırılabilir veya azaltılabilir.

Gönderildi : 03/10/2009 03:38

(@cozumpark)

merhabalar

terminal server RAM konusunda biraz hassas doğal olarak. aslında sistem kaynaklarına göre düzenlenebilecek bir durum bu. elinde 30 GB RAM sahip bir sunucu varsa ve sen bunları iki üç sunucu arasında paylaştırabilirsin. Sanal alemde olduğun için zaten istediğin zaman RAM değerleri ile oynayabilirsin sıkıntı olmaz.

benim sunucum 30 GB RAM sahip ve ben bunun üzerinde DC,TS ve Exchange koşturucam.

Windows Server 2008 DC için 2 GB yeter, Windows Server 2008 TS için 6 GB yeterli olur şimdilik (istersem sonra arttırırım) ve Exchange Server 2010 için de 6 GB ram yeterli olur şimdilik. Toplamda 14 GB RAM gitti geriye kalıyor 14 GB RAM daha (2 GB fiziksel makina için gittiğini düşünelim). Eğer istersem bu kalan RAM'leri sanal makinalar arasında dağıtabilirim.

kolay gelsin

Gönderildi : 03/10/2009 12:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Teşşeküür ederim verdiğiniz biligiler için.Kolay gelsin

Gönderildi : 03/10/2009 15:24

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Hocam bence bu senaryoda raid yapısı da ön plana çıkıyor. Belirtilen sunucuları, Raid0 gibi bir yapıda kullanacaksa kullanıcı, çok büyük performans kayıpları ve doğal olarak sıkıntılar yaşayacaktır.

Tüm yapının Hyper-V üzerine taşınması söz konusu ise mutlaka ayrı bir disk sunucusu alınarak, dosyaların bu sunucu üzerinde tutulmasını tavsiye ederim. Ayrıca Search'ün sizin için önemli olmadığı sunucular üzerinde mutlaka "indexing" servisini kapatın ki gereksiz yere disklerinizin performansını düşürmesin.

Hyper-V üzerinde sonradan disk, ram ve işlemci arttırımı yapılabilmekte. Windows 2003 gibi sunucuların diskleri, Windows 7 ya da Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelen VHD attach mantığıyla çok kısa bir süre içersinde network üzerinden büyütülebilir. Bunun dışında Windows Server 2008 zaten kendi içersinden expand edilebiliyor.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 08/10/2009 20:04

Paylaş: