Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VHD İmage'ı Almak

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,938 Görüntüleme
(@metinselcuk)
Gönderiler: 341
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hyper-v ile oluşturduğum disklerin image'inin almak istiyorum. Guest OS'larım Win. Server 2008 64BIT. Hangi programı önerebilirsiniz?

Gönderildi : 19/09/2009 04:19

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Acronis Backup & Recovery 10 Advanced Server Virtual Edition ile yapılabiliyormuş. Deneyip sonucu yacağım.

Gönderildi : 19/09/2009 05:58

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlk olarak .vhd'nin image'ini .tib olarak aldım, sonra acronis ile tekrar bu image'i .vhd'ye çevrip hyper-v yönetim panelinden guet os oluşturup bu .vhd'yi disk olarak gösterdim sorunsuz çalıştı. Bilginize...

Gönderildi : 21/09/2009 23:00

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Geri bildirim için teşekkür ederiz Metin Bey.

Gönderildi : 22/09/2009 04:21

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

.vhd dosyasını kopyalamak işe yaramıyormu?

Gönderildi : 22/09/2009 19:45

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Eksik bir cevap yazmışım kusura bakmayın Hüseyin bey. Guest OS'un snapshot'unu alıp bir süre sonra bu snopshot'u sildiğimde gereksiz yer kaplayan .ahvd dosyalarının olduğunu farkettim. .vhd ve .ahvd dosyalarının bir zincir şeklinde çalıştığını öğrendim. Bu dosyaları biribiri arasında merge yapmak istedim fakat saatler sürdü diyebilirim. Bitmeyeceğini düşünerek 🙂 bu yola aşvurdum. Merge etse bile disk alanımda bir azalma olmayacağı söylendi. Anlatabildimmi?

Gönderildi : 23/09/2009 01:07

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Evet şimdi anladım [:)]

Gönderildi : 23/09/2009 12:55

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Eksik bir cevap yazmışım kusura bakmayın Hüseyin bey. Guest OS'un snapshot'unu alıp bir süre sonra bu snopshot'u sildiğimde gereksiz yer kaplayan .ahvd dosyalarının olduğunu farkettim. .vhd ve .ahvd dosyalarının bir zincir şeklinde çalıştığını öğrendim. Bu dosyaları biribiri arasında merge yapmak istedim fakat saatler sürdü diyebilirim. Bitmeyeceğini düşünerek 🙂 bu yola aşvurdum. Merge etse bile disk alanımda bir azalma olmayacağı söylendi. Anlatabildimmi?

Selam,

Ben anlamadım 🙂

Acronis ile snapshot/merge konusunda nasıl bir çözüm üretiyorsunuz? ve snapshot makalelerimizi okudunuz mu?

Gönderildi : 23/09/2009 15:46

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Snapshotları sildim fakat guest OS'un tek bir .vhd'den oluşmasını istiyordum. Fakat .ahvd dosyaları ile .vhd'yi merge etmek çook uzun sürdü yarıda kesdim. Acronis ile image alıp .tib'i .vhd'ye convert edip tekrar bu yeni diski gösterdim. Yoksa sağ elimle sol kulağımımı kaşıdım 😀

Gönderildi : 24/09/2009 01:10

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Ok şimdi bende anladım 🙂 ve pratik bir çözüm olmuş.

Merge işlemi o kadar uzun sürdüğüne göre sanpshotlar arasında zaman farkı (daha doğrusu yüksek boyutlu data farkı) vardı.

Snapshot ile işiniz bittiğinde mutlaka hemen silin ve merge işlemini tamamlayın. Ayrıca snapshotları uzun süreli backup yöntemi olarak kullanmayın. Böylece merge için ilerleyen günlerde daha fazla zaman harcamak zorunda kalmaz, aynı zamanda VM'in daha performanslı çalışmasını sağlarsınız çünkü snapshot olan vm'ler birden fazla sanal disk dosyası (vhd ve bağlı olan avhd'ler) kullandığı için performans küçükte olsa düşer.

Gönderildi : 24/09/2009 03:25

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ek bilgiler için teşekkürler Serhat bey.

Gönderildi : 25/09/2009 02:45

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Ek bilgiler için teşekkürler Serhat bey.

Serhat Bey'in söyledikleri çok doğru. Bu kadar çok Snapshot almanız, yarardan çok zarar getirecektir size. Amacınız yedekleme ise System Center Data Protection Manager SP1 ile Windows sunucularını Live olarak yedekleyebiliyorsunuz. Yine yazacağınız ufak bir Powershell scripti ile de geceleri vhd dosyanızın yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 09/10/2009 03:51

Paylaş: