Forum

print server hakkın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

print server hakkında

22 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
733 Görüntüleme
(@mertdomruk)
Gönderiler: 133
Estimable Member
Konu başlatıcı

http://img11.imageshack.us/img11/4381/projem.th.jp g"> http://img11.imageshack.us/img11/4381/projem.th.jp g" target="_blank">http://img11.imageshack.us/img11/4381/projem.th.jp g"/>    projemdeki topolojim resimdeki gibidir.Benim merak ettigim bir serverımızı print server olarak belirledik printerımızı kurduk.Burada kullanıcı hakları duzenlemelerini yapılıyor.Buraya kadar tamam gibi.Şimdi benim clıent makineyede aynı printerı kurmam gerekiyor mu?Yapının nasıl olmasını kısaca anlatırmısınız anladım ama yapılandırmada sorun yasıyorum kısaca anlatırmısınız.Print server yapısını.

Gönderildi : 21/09/2009 21:38

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Örnek olarak satıs grubunun print yetkisi olmasın bu ayarlamayı nasıl yapabilirim.

Gönderildi : 21/09/2009 21:56

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Print serverda ilgili printerın security tabından yetki verecek olduğunuz userlar yada grouplar seçime imkanınız var.İlgili user ya da groupları ekleyip print, yada manage print yetkileri verilebilir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 22/09/2009 00:43

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tesekkürler dediginiz gibi securıytden gruplara hak verdim.print hakkı sadece yazdırma ama renksiz sayfa olarak birde manage print hakkı verdim gruba.sonra localdeki clıent pc me gruptaki kullanıcılarla girdim calısıtra prınt server ıp adresini yazıp prıntera tıkladım.ve baglandım bu işlemleri yaptım bir yanlıslık yoktur heralde ben yenı ögreniyorumda server sistemleri kusura bakmayın danısıyoruz bilen kişilere iyi günler.saolun

Gönderildi : 22/09/2009 04:12

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Print serverda ayarlardan sonra, client tarafında ip ile ekleme yapılabilir.Çıktı almada ve verdiğiniz haklar zaten çelışmış.Elbetteki takıldığınız yerde sormalısınız ki, zira hepimiz böyle öğrendik ve öğrenmeteyiz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 22/09/2009 16:11

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cıktı almada verdiginiz haklar celişmiş derken ne demek istediniz yanlıs birseymi yaptım yani?

Gönderildi : 22/09/2009 18:41

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Security tabindaki haklar, ornegin satis grubu cikti alsin gibi.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 22/09/2009 19:19

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Anladım ben satıs grubunu security dahil etmedim o grubun kullanıcıları zaten ıp ile erisemiyor yazıcıya.Saol gercekten.Ben projemde adım adım ilerliyorum fakat remote desktop da ayarlamaları yaptım administrator olarak clıenttean localdeki 2 server var remote olarak baglanıyorum.Farklı kullanıcılarla baglanmak istiyorum ali.pasa kullanıcısıyla mesela(( To log on the this computer you must be granted the allow log on through terminal services right)).Böyle bir hata alıyoru kitaptan okudum baglanmak istedigim makinada remote acık remote desktop users olarak ekledim (ali.pasa kullanıcısı )fakat bir türlü olmuyor.Neden olabilir?

Gönderildi : 22/09/2009 21:37

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Proje kapsaminda ilerlemeniz guzel gercektende. ali.pasa kullanicisina remote desktop user hakki vermeniy gerekir.Ya da terminal servicesten permission tabi altinda ali.pasa kullanicisini eklmeniz ve hak vermeniz gerekmektedir.

Keyifli calismalar.

Gönderildi : 22/09/2009 21:46

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ugur Bey ben remote ile girilecek olan remote destop users olarak ali.pasa yı eklemiştim.terminal services permission altında hak vermek derken biraz acarmıısınız.Ayrıca ali.pasa kullanıcısı active directoryde kul. özellikleri remote on durumda.

Gönderildi : 22/09/2009 22:20

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet permisson altına ekledim.ali.pasa kullanıcısını normal kullanıcı ile remote desktop dan baglanabildim cok saolun kitap ta cok farklı yazıyor.İyi günler.

Gönderildi : 22/09/2009 23:38

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Cevap yazana kadar siz sorunu çözmüşsünüz. [:)] Rica ederim.Yalnız hangi kitapta farklı yazıyor?Pdf şeklinde ise paylaşmanızda sakınca var mı?

Gönderildi : 23/09/2009 10:36

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bir sakıncası olmaz ama pdf degil farklı derken uygulama seklini anlatıyormus ama tam bilmedigim için farklı geliyor insana Ugur Bey.Ben br konuda daha fikrinizi almak isterim sakıncası olmassa.Ben projemde local de şirket içinde remote desktop olayını yaptım.Admin ve localdeki tüm kullanıcılar remote baglantı oluyor.Bu clientı local dısından şirket dısından şirketiçine remote dekstop nasıl yapabilirim.Öncelikle VPN baglantısı yapmam mı lazım?Bu arada side to clıent VPN yapıyorum.

Gönderildi : 23/09/2009 22:10

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Anladım normal kitap sanırım 🙂 Şirket dışından şirket içine yönlendirme olayını vpn ile yapabilirsiniz.Vpn server yapılnadırırarak,dışarıdan gelecek olan kullınıc için ayarları yaparsınız.Vpn ile ilgili portalda makaleler bulunmakta, arama yaparsanız kolaylıkla bu makalelere erişebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 23/09/2009 22:31

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ugur Bey iyi  günler.Ben VPN olayını saglık bir sekilde gerceklestirdim fakat DHCP server ım local için dagıttıgı IP havuzu 192.168.1.20-192.168.40 arası.Şimdi Vpn Baglantı yapmıs clıent içinde ben 192.168.3.10-192.168.3.20 havuzundan farklı bir lokasyondan IP almasını istiyorum ama VPN baglantı yapmıs CLIENT 192.168.1.20 havuzundan IP alıyor farklı lokasyondan nasıl IP aldırabilirim VPN clıentta?

Gönderildi : 24/09/2009 22:42

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Karşıdan gelen kullanıcın içeri girerken hangi subnete dahil oluyorsa o subnetten ip almalıdır.

misafir kullanıcısının ip adresi 192.168.3.10. Bu durumda misafri kullanıcısı 192.168.3.0 subnetini kullanmakta.Şirket subnetimde 192.168.1.0 subnetini kullanıyorsa.Vpn kurulumunda adres range kısmında tanımlamış olduğum ipadresleri  şirket içerisindeki ip adresleri olamlıdır ki,vpn bağlantısı sonrası ben şirket içersinde biri gibi hareket edebileyim.Bu durumda adres range kısmına 192.168.1.0 subnetinde bulunan ayrıdığımız ip adreslerini buradan belirleriz 192.168.1.40 ile 192.168.1.50 arası gibi.

Farklı lokasyon derken nereden ip aldırmayı düşünüyorsunuz,ip adresini zaten şirket subnetinden alamazsa vpn bağlantısının esprisi aklamz ki.

Ek olarak http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/16/routing-and-remote-access-ile-l2tp-vpn.aspx  makaleyi inceleyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 24/09/2009 22:50

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şöyle belirtiyim şimdi benım VMware da LAN1 ,LAN2,LAN3 network yapım var LAN1 192.168.1.1,LAN 2 192.168.2.1,LAN3 10.3.31.1. benim clıent makinam LAN 3 ayagına baglı clıentın IP si 10.3.31.10.Ben dogal olarak LAN 1 deki pclere ulasamıyorum.Clıentimda VPN yaptım Lan 1 de bulunan paylasımlara ulasılyorum.lan 1 de DHCP(192.168.1.10 IP) serverım var bu server 192.168.1.30.-40 arası şirket içinde clıentalra Ip dagıtıyor.Farklı lokasyon derken demek istedigim LAN 3 den VPN yaptıgım clıent DHCP den 192.168.3.0 IP sı alsın yanı VPN baglantıyla geldigi belli olsun.Ben yaptıgım da 192.168.1.0 agından IP alıyo VPN calsııyor remote desktopta calısıyor.Projemizde yazan sekli ;

vpn kullanýcýlarýna ip static deðil DHCP server ile daðýtýlacak; ve farklý bir ip lokasyonundan ip adresi verilecek.

Anlayamadım kısaca anlatırsanız.İyi günler.

Gönderildi : 25/09/2009 00:26

(@ugurdemir)
Illustrious Member

" Gelen VPN istemcilerinin alacağı ip ler hakkında yorum yapacağımız bir ekrandır. Eğer ortamda DHCP var ise ekran bu şekilde bırakılmalı ve  devam edilmelidir ancak vpn istemcilerine siz elle ip vermek isterseniz “From specified range of addresses” seçilerek ileri deriz.

Gelen vpn istemcilerine iç networkten belirli bir ip aralığı ayırır ve ip dağıtırız. "

Makaleden alıntı olan bu kısmı okursanız, bağlanacağınız serverda dhcp den otomatik almak isteniyorsa, dhcp elle isteniyorsa adres range elle girilir.Yalnız burada dikkat edilmesi gereken içerdeki ip subnet yapısına dikkat etmek.İçerde dhcp dende 192.168.1.0 subnetini kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla, makaleyide incelerseniz daha iyi kavrayacaksınız olayı.Siz içerde 192.168.1.0 subnetini kullanıyorsunuz.Server 192.168.1.10 adresini almış clietnlarda 11,12.13 diye devam etmekte diyelim.Vpn de maksat dışardan içeri girip içerdeki biri gibi davranmaktır.Siz dışardan içeri girerken dhcpdeki dağıtılan ipyi alacakısnız.Ya da elle vereceksiniz.Bu da dolayısıyla içerde kullanılan 192.168.1.0 subneti olacaktır. İçerde 192.168.1.0 subnetini kullanıldığı için içeri girerkende bu subnete uygun ip adresi kullanmalısınız.

Umarım anlatabilmişimdir.Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 25/09/2009 00:37

(@mertdomruk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ugur Bey projemi sonlandırmama cok az kaldı.Yardımlarınız  için çok teşekkür ederim.İyi günler

Gönderildi : 28/09/2009 16:27

Sayfa 1 / 2
Paylaş: