Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

fixed size dönüştürme sonrası boot sorunu

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
380 Görüntüleme
(@muratpektas)
Gönderiler: 164
Reputable Member
Konu başlatıcı

herkese selamlar

mevcut hyper-v sistemimde disk yapıları dynamical şeklinde. bunu fixed a hızlı çevirmek için vhdtool programını kullandım. fakat dönüştürme sonrası boot failover hatası aldım. sanırım işletim sistemi uçtu. bu durum normal mi normalse çalışan sistemler de sisteme zarar vermeden bu işlemi yapmak mümkün mü

Gönderildi : 14/09/2009 15:44

(@ArdaTAN)
Gönderiler: 76
Estimable Member

Başka bir problem vardır vhd tool bahanesi olmuştur.Yoksa gayet sağlıklı çalışıyor herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Gönderildi : 14/09/2009 19:01

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

İşlemin sonunda boot failure almanız normal çünkü vhdtool.exe aracı VHD tipler arası convert desteklemez. Öncelikli amacı daha kısa sürede Fixed size VHD yaratmak ve extend işlemleridir. http://www.serhatakinci.com/?p=1580

Bu aracın bir /convert parametresi var ancak bu parametrenin amacı raw disk image dosyalarını fixed size vhd'e convert etmektir.

Sizin convert etmek istediğiniz dynamicaly expanding vhd disk raw değil çünkü içinde bir OS var ve bu da fat yada ntfs formatlı bir dosya sistemi olduğu gösterir. Parametre ile convert sonrasında dynamically vhd fixed size vhd'e dönüşür ancak içeriği de uçar 🙂

Bu tip convert işlemlerini Hyper-V Manager konsolunda Edit Virtual Hard Disk Wizard ile yapın. Biraz zaman alır ancak problemsiz bir convert olur.

Gönderildi : 15/09/2009 02:01

Paylaş: