Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

convert vmdk to vhd sorunu

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
611 Görüntüleme
(@muratpektas)
Gönderiler: 164
Reputable Member
Konu başlatıcı

herkese selamlar,

vmware worstation 6.5 üzerinde exc 2007 standart ile win 2003 x64 standart kurulu. bu sanal ortamı hyper-v server 2008 r2 ye aktaracam. bunun için vmtoolkit adresinde ki  VMDK2VHD programını kurdum. sanal üzerinde vmtools ile pass-through diskimi kaldırdım. tek disk mevcut. ama convert yaptığımda invalid hatası verdi. bunu beceremeyince;

sanala acronis echo server with universal restore yi kurdum ve yedeğini aldım. sonra bu yedeği acronis 8203 versiyonunda convert to virtual ile hyperv ye dönüştürmek istediğimde sadece 32 bit işletim sistemleri desteklenir hatasını aldım. bu da olmayınca

acronis boot disk ile hyper-v de yeni oluşturduğum sanalı çalıştırıp acronis menüsünden ise fiziksel sunucudaki yedeği gösteremediğim den buda başarısızlıkla sonuçlandı.

başka ne yapabilirim. yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 31/08/2009 18:33

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

WinImage i deneyebilirsin. Oldukça başarılıdır

http://www.winimage.com/download.htm

Gönderildi : 31/08/2009 19:13

(@muratpektas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bugra bey sağolun bu program işimi gördüm ama bir sorum olacak. vmware de aldığım snapshotlar var. winimage de vmdk dosyalarına baktığım da ana vmdk dosyası ile alınan snapshotların dosyaları da gözükmekte burada nasıl bir convert yapmam lazım.

Gönderildi : 01/09/2009 14:39

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Snapshot ları convert edemezsiniz.

Gönderildi : 01/09/2009 16:34

(@muratpektas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ana dosyayı convert ettim sistem çalıştı. sorun yok korkum acaba sistem ilk durumunamı döner diye düşünmüştüm olmadı. teşekkürler.

Gönderildi : 03/09/2009 00:07

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Bu tip convert işlemlerinden önce snapshot'ları mutlaka silin. Özellikle Hyper-v tarafında merge işleminin tamamlanmasını bekleyin.

Gönderildi : 15/09/2009 02:24

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

herkese selamlar,

vmware worstation 6.5 üzerinde exc 2007 standart ile win 2003 x64 standart kurulu. bu sanal ortamı hyper-v server 2008 r2 ye aktaracam. bunun için vmtoolkit adresinde ki  VMDK2VHD programını kurdum. sanal üzerinde vmtools ile pass-through diskimi kaldırdım. tek disk mevcut. ama convert yaptığımda invalid hatası verdi. bunu beceremeyince;

sanala acronis echo server with universal restore yi kurdum ve yedeğini aldım. sonra bu yedeği acronis 8203 versiyonunda convert to virtual ile hyperv ye dönüştürmek istediğimde sadece 32 bit işletim sistemleri desteklenir hatasını aldım. bu da olmayınca

acronis boot disk ile hyper-v de yeni oluşturduğum sanalı çalıştırıp acronis menüsünden ise fiziksel sunucudaki yedeği gösteremediğim den buda başarısızlıkla sonuçlandı.

başka ne yapabilirim. yardımlarınızı bekliyorum.

Yapınızda SCVMM var ise VMWare üzerinde çalışan sunucuları P2V işlemi ile Hyper-V'ye aktarabilirsiniz.

Bu yazıya da göz atmanız faydalı olacaktır.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/119154.aspx

Kolay gelsin.

Gönderildi : 09/10/2009 03:57

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Vmdk to VHD converterVmware makinemizi Hyper-V ortamına taşımak için öncelikli olarak aşağıdaki linkte yer alan programla disklerimizi vhd ye çevirmemiz gerekmektedir. Bildiğiniz gibi Vmware vmdk uzantılı disk türünü Hyper-V ise vhd uzantılı disk türünü kullanıyor.

download: Vmdk to VHD converter

İşlem öncesinde vmware makinemizi kapalı durumda iken IDE bir disk eklemesi yapıyoruz. Sonra makinemizi başlatıyoruz. Makine açıldıktan sonra disk yönetimi bölümünde IDE diskimizin dahil olduğunu görmemiz gerekmektedir. Bu işlemden sonra vmware serverimizi kapatıyoruz. Vmdk to VHD converter program ile vmdk diskimizi vhd ye convert ediyoruz. Bu işlem disk boyutumuza göre bir kaç dakika sürebilmektedir. Convert işlemi tamamlandıktan sonra Hyper-V makinemize vhd haline getirdiğimiz diskimizi tanıtıyoruz. Sonra Hyper – V sunucumuzu başlatarak kendi toolunu yüklemesini sağlıyoruz.

Gönderildi : 08/07/2010 21:03

Paylaş: