Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper V Backup

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
386 Görüntüleme
(@bulentalacam)
Gönderiler: 554
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hyper V sunucusundaki virtual disklerin backupını nasıl alabilirim. Bunlar için 3 party programlar mevcut mudur.

Gönderildi : 13/08/2009 17:18

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Hyper-V sisteme ait sanal sunucuların yedeğini almak için  Microsoft firmasının  DPM programını kullanabilirsiniz.Sonra tekrar bir sorun çıktığında tekrar DPM aracılığı ile restore işlemi yapabilirsiniz.

Saygılarımla,

Gönderildi : 13/08/2009 17:24

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Hyper-V sunucularınız nedir?

• Windows Server 2008
  • Hyper-V Server 2008

ve VM'ler nasıl çalışıyor: örneğin cluster var mı, disk tipleri nedir ve pass-throgh disk kullanılıyor mu, ortak bir storage durumu var mı gibi... Çünkü bu doneler doğru backup senaryosunu oluşturmak için önemli.

Gönderildi : 14/08/2009 14:53

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hyper-V Server 2008

Cluster yok.

disk tipleri HP 146GB SAS 10K

ortak bir storage yok 

pass through derken resimdeki durumdan mı bahsediyorsunuz

1

Gönderildi : 14/08/2009 16:03

(@serhatakinci)
Famed Member

Evet, resimdeki disk pass-through. Biliyorsunuz VM'ler bu tip disklere direkt olarak erişirler ve bu disk parent partition üzerinde offline durumdadır.

Parent partition üzernde offline durumda olduğuiçin bu diskler üzerinde VSS kullanılamaz, dolayısıyla DPM gibi araçlar parent partition üzerinde bu diskleri backuplayamaz.

DPM ile VM'in yedeğini alın.

Pass-through diskler için Guest OS üzerinden ayrıca backup işlemi uygulayın. Örneğin ntbackup/ windows backup/ acronis vs.. gibi araçlarla network üzerinde bir dizine yedek alabilirsiniz.

Bu arada Hyper-V R2 de fixed size disk ile pass-through disk performansı neredeyse eşitlenmiş durumda. Bu güzel haber çünkü hem fixed size kullanıp snapshot, vss (örneğin dpm için), live migration, quick migration gibi teknolojilerden tam anlamıyla faydalanabiliyor olacaksınız, hemde Hyper-V 1 deki fixed size disklere göre çok daha performanslı çalışacaksınız.

Gönderildi : 16/08/2009 04:47

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hyper-V R2 ne zaman download edebiliriz. Siz 22 eylül demişiniz fakat bu tarih çok uzun benim için. Daha önce download etme şansımız var mı. Örneğin sizlerden daha önceki tarihlerde microsoft sitesinden download etme yetkisi olan bir arkadaş download edip rapidshare ile falan paylaşma şansı var mı acaba

Gönderildi : 16/08/2009 10:40

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Ek olarak DPM nin  Standard Data Protection ML yi seçmem benim için yeterli olacak mı yoksa Enterprise Data Protection ML sürümünü müi almalıyım. Yoksa elimde Acronis True Image Echo Server for Windows var bu programla direk olarak VM nin backupunu alabilir miyim ?

Gönderildi : 16/08/2009 10:49

(@serhatakinci)
Famed Member

Hyper-V R2 ne zaman download edebiliriz. Siz 22 eylül demişiniz fakat bu tarih çok uzun benim için. Daha önce download etme şansımız var mı. Örneğin sizlerden daha önceki tarihlerde microsoft sitesinden download etme yetkisi olan bir arkadaş download edip rapidshare ile falan paylaşma şansı var mı acaba

Rapidshare olmaz ama özelden adres verirseniz size bir kopya kargolayabilirim.

Edit: Bu arada korgolayacağım ürün Hyper-V Server 2008 R2 yani free olan dağıtım. Yanlış anlaşılmalara mahal vermeyelim 🙂

Gönderildi : 17/08/2009 17:01

(@serhatakinci)
Famed Member

Ek olarak DPM nin  Standard Data Protection ML yi seçmem benim için yeterli olacak mı yoksa Enterprise Data Protection ML sürümünü müi almalıyım. Yoksa elimde Acronis True Image Echo Server for Windows var bu programla direk olarak VM nin backupunu alabilir miyim ?

Acronis, Windows Server 2008 Hyper-V ve VM'leri yedekleyebiliyor ama Hyper-V Server 2008 üzerine agent kurabiliyor mu hiç denemedim.

Bence DPM kullanın. DPM Enterprise sürümünü almalısınız.

Gönderildi : 17/08/2009 17:04

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Ok teşekkürler. Adresimi özelden veriyorum...

Gönderildi : 17/08/2009 17:43

Paylaş: