Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] HyperV Otomatik export hk

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,079 Görüntüleme
(@fatihvural)
Gönderiler: 264
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Win 2018 R2 HyperV kurulu ve içinde çalışan 1 ad. sanal sunucumuz var. Mevcut sunucu için istenmeyen durumlarda kullanılmak üzere bir backup ihtiyacımız var. Sunucu içinde ki verinin yedeği alınıyor ilave olarak sunucununda yedeğini almak istiyoruz.
HyperV export / import işlemleri ile bu sağlanabiliyor. Forumda araştırırken sadece vhd disk dosyasının yedeğinin alınıp farklı HyperV sunucusunda yeniden oluşturup bu vhd yi kullanarak yapılabileceği belirtilmiş. Bu şekilde denedim ve çalışıyor.
En başından HyperV deki sanal makinenin otomatik olarak export işleminin yapılması daha kullanışlı olur diye düşünmüştüm. Araştırdığımda power shell ile bunun yapılabildiğini gördüm, aşağıdaki kod ile çalıştırdım.
Export-VM -Name DC1 -Path F:\Backup
Sormak istediğim ise bunu hergün otomatik olarak ogünkü tarihe göre oluşturduğu klasöre aktarması.
Kod ilk sefer çalışıyor fakat ikinci seferde aynı klasör daha önce oluşturulduğundan tekrar çalışmıyor.
Kodda bu işlemin yapılabilmesi için nasıl bir değişiklik yapılabilir.

İlave olarak export/import işlemimi yada sadece vhd dosyasının yedeğinin alınmasını daha uygun olur.

Gönderildi : 09/06/2020 01:00

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Kodu biraz deneme yanılma yaparak değiştirdim ve istediğim şekilde otomatik çalışıp sanal makinanın export edildiği şekle getirdim.
Oluşan kodu da bat dosyasına bağlayıp görev zamanlayıcısı ile otomatik çalışması sağlandı.
Örnek kod aşağıdaki gibi

$vmname1="sanal1"
$vmname2="sanal2"
$date=Get-Date -Format "dddd-dd-MM-yyyy HHmm "
$yol="C:\export\" +$date

Export-VM -Name $vmname1 -Path $yol
Export-VM -Name $vmname2 -Path $yol

Gönderildi : 09/06/2020 03:27

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İşlemleri Win10 bilgisayarda Hyper V de denemiştim, aynı komutları Serverda (Win 2012 R2 Hyper V Kurulu) denediğim zaman "Hyper-V was unable to find a virtual machine with name" şeklinde hata verip işlem yapmıyor.

Sorun neden kaynaklanıyor olabilir acaba ?

Gönderildi : 09/06/2020 08:11

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Belirttiğiniz vm adının bulunamadığı mesajını almışsınız, get-vm ile vm'i tekrar kontrol edin.

Alias kullanmadan direk komut seti ile test edin.

Ancak kullandığınız yöntem yerine en basit hali ile windows server backup günlük olarak kullanıp, haftalık olarak export almanız daha doğru olabilir.

https://www.cozumpark.com/windows-server-2012-windows-server-backup/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/06/2020 09:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Bence de boşa uğraşıyorsunuz Turan hocama katılıyorum. Disk performansının en az kaybedildiği yöntem bunu bir uygulamanın yapmasıdır kriz anları için de copy-paste güvenilecek bir yöntem olmayabilir nadiren yaşasakta. VM backup uygulamanıza ek olarak fiziksel, sanal iki sunucuyu da WSB ile ücretsiz baremetal yedek alabilirsiniz. Backup roll ortamınızda vm disk dosyasını da tekil alabilirsiniz ama veeam gibi bir yazılımla doğru vm backup alırsanız ve retentian kurgularsanız buna gerek kalmaz, restore-ayağa kaldırma süreçleriniz de hızlanır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/06/2020 11:18

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @turancoskun

Merhaba,

Belirttiğiniz vm adının bulunamadığı mesajını almışsınız, get-vm ile vm'i tekrar kontrol edin.

Alias kullanmadan direk komut seti ile test edin.

Ancak kullandığınız yöntem yerine en basit hali ile windows server backup günlük olarak kullanıp, haftalık olarak export almanız daha doğru olabilir.

https://www.cozumpark.com/windows-server-2012-windows-server-backup/

Power shell yönetici olarak çalıştığı zaman komutlar sorunsuz çalıştı. Görez zamanlayıcısınada bu şekilde bağlayınca export işlemi oldu ve çıkan dosyalarda farklı bir sunucuda import edilince sorunsuz çalıştı.
Alternatif bir yöntem olarak kullanacağım fakat belirttiğiniz gibi bir yedekleme çözümü ile devam edeceğim.

Gönderildi : 10/06/2020 18:19

(@fatihvural)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bence de boşa uğraşıyorsunuz Turan hocama katılıyorum. Disk performansının en az kaybedildiği yöntem bunu bir uygulamanın yapmasıdır kriz anları için de copy-paste güvenilecek bir yöntem olmayabilir nadiren yaşasakta. VM backup uygulamanıza ek olarak fiziksel, sanal iki sunucuyu da WSB ile ücretsiz baremetal yedek alabilirsiniz. Backup roll ortamınızda vm disk dosyasını da tekil alabilirsiniz ama veeam gibi bir yazılımla doğru vm backup alırsanız ve retentian kurgularsanız buna gerek kalmaz, restore-ayağa kaldırma süreçleriniz de hızlanır.

Merhaba Hocam,

Veeam backup & Replication Community Edition sürümünü kurmuştum. Yanlış bilmiyorsam 10 ad. e kadar işlem yapılmasına izin veriyor. Bunun ile disklerin yedeğini alıyordum, hyperv için backup job oluşturmada hata vermişti, onu tekrar deneyeceğim.

Gönderildi : 10/06/2020 18:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Evet 10 ile sınırlı. Diğer lisans modelleri de 10 ar instance üzerinden fiyatlanıyor agent adet ihtiyaçlarına göre model değiştirilebilir sitesinde ayrıntılar var.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/06/2020 18:38

Paylaş: