Forum

Yer Sağlayıcı Vmler...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yer Sağlayıcı Vmleri Export Etmeme İzin Vermiyor.

6 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
741 Görüntüleme
(@kuyuduzu)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar, bir yer sağlayıcı üzerinde kaynak havuzum var ve vsphere arayüzüyle sunucularımı yönetebiliyorum. Ancak yaşadığımız sıkıntılar ve son dönemde yaşanan kesintiler nedeniyle memnuniyetsizliğim var. Haliyle buradan hizmet almayı durdurmak istiyorum.

Bu aboneliğimde 10 sunucum ve üzerinde çalışan uygulamalarım var. Bunları export ederek ya kendi local veri merkezimde yada başka bir sağlayıcı da çalıştırmaya devam edeceğim.

Fakat işin ucu burda kopuyor. Yer sağlayıcı vsphere üzerinde yetkilerimi kısıtlamış hiç vm export veya clone yapamıyorum. Firmadan bu yetkiyi veya vmlerimin export edilmesini istedim. "Şirket Politikaları" gereği buna izin veremeyeceklerini bildirdiler.

Haliyle müşterinin kaçışını iyice zorlaştırmaya yönelmişler.

Şimdi ben bu vmlerimi nasıl kopyalayabilirim?

Ben belki kopyalayabilirim diye VMware vCenter Converter aracını kullanarak karşı tarafta sanki bir fiziksel makine var gibi kopyalamayı denedim. İşlem başlıyor ama %1'den ileri gitmiyor.

Başka bir çözüm aklına gelen veya bildiği bir yöntem olan var mı?

Gönderildi : 08/06/2020 08:09

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba ilginç bir durum olmuş,

Yetkili kullanıcı ile yapamıyor iseniz ( kısıtlama sebebi ) yine olmaz gibi geldi. VMware Converter V2V %1 bir hata veriyor mu yoksa öyle bekliyor mu.

Benim ilk aklıma gelen replikasyon oldu. Örnek Veeam ile Cloud' daki vCenter yapınıza Local' deki ile replike edip sistemi ayağa kaldırma gibi ama, yetki kısıtlaması buna engel olur diyede düşündüm. 

Bence sözleşmenizi iyi okuyun ve manuel olarak vm' leri onların export etmesini isteyin oda bir seçenek. Tabii firmaların kendilerince bakış açıları var acaba Lisans durumu vs yüzünden mi böyle bir durum gelişti. 

Gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim. Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2020 08:37

(@kuyuduzu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@cahityolacan

Merhaba hocam,

converter %1'de öylece bekliyor 2 saat civarı bekledim. İlerlemedi.

Firmadan manuel olarak export etmesini istemiştim ama dediğim gibi şirket politikaları gereği vmleri export edip bize veremiyorlar mış.

Yani anlayacağınız firmadan destek alamayacağım. 

Gönderildi : 08/06/2020 09:37

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

@kuyuduzu

Merhaba, http://www.datapatroltech.com/double-take-replication-carbonite-availability.html bu ürünü bir inceleyin isterseniz, Internet çıkış hızında da bir kısıtlama vs. yoksa hızlı bir şekilde sunucularınızı başka bir lokasyona replike edebilirsiniz bu ürün ile diye düşünüyorum. 

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2020 10:35

(@kuyuduzu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@recepyuksel Merhaba hocam ürün lisanslı sanırım? Lisanslı çözümler bana yardımcı olamayacak çünkü bu işlem için bütçe istediğim zaman üst taraftan sunucuları yeni lokasyonunda yeniden kurulmasını tercih edeceklerdir 😀

Gönderildi : 09/06/2020 11:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Ben olsam engelleniyor madem bandw. de kısıtlanmadan 🙂 full backup ile diskleri alır sunucuları başka noktada ayağa kaldırırdım. Sunucuların rolleri bilinmediğinden rol bazlı replikasyon seçeneklerine öneri getiremez şimdilik arkadaşlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/06/2020 11:36

Paylaş: