Forum

Chrome parolalarını...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Chrome parolalarınızı herkes görebilir!

17 Yazılar
17 Üyeler
0 Likes
782 Görüntüleme
(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye
Konu başlatıcı

Chrome'da bulunan bu özellik, gizli kalması gereken pek çok şeyi "yanlışlıkla" ortaya döküyormuş!

Google'ın, web tarayıcısı Chrome'da bazılarının "açık" olarak değerlendirdiği bu "işlevi" yeniden gözden geçirmesi gerekebilir.

Chrome, tasarımı itibariyle web sitelerine girdiğiniz ve tarayıcınıza hatırlamasını söylediğiniz parolaları düz metin olarak saklıyor. Üstelik bu parolalar, bilgisayarınızın başına oturan herhangi bir kişi tarafından rahatça görüntülenebiliyor. Parolaları görüntülemek için Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster > Kayıtlı parolaları yönet > parolayı göster yolunu izlemek yeterli oluyor.

Bu işlevin Chrome içerisine bilinçli olarak yerleştirildiği belli. Çok benzer bir işlev, Firefox'ta da bulunuyor ancak Firefox, tüm parolalarınızı bir ana parola ile korumanıza izin veriyor (ancak bu ana parola, varsayılan olarak kapalı).

Google, Guardian'a yaptığı açıklamada bu işlevi kilit altına alma gibi bir planının olmadığını belli ediyor. Buradan da şu sonuç çıkıyor: Bilgisayarımızı kullanan herhangi bir kişinin hassas parolalarımızı elde etmesi 1 dakika bile sürmeyebilir. Chrome ve Firefox, bizlere parolalarımızı bir ana parola ile koruma işlevi sunana kadar bilgisayarımızı kilitlemeden başından ayrılmamamız doğru bir davranış olacak.

Chip

Gönderildi : 10/08/2013 17:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Teşekkürler Uğur hocam.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/08/2013 01:33

(@yuceltoluyag)
Gönderiler: 1
New Member

Windows Xp
C:\Documents and Settings\user\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\
Windows Vista
C:\Users\user\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\
Birçok Linux ve Pardus’ta
/home/user/.mozilla/firefox/
  root ile mozilla kullanıyorsa
/root/.mozilla/firefox/

Gönderildi : 17/09/2013 01:46

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

İnternet Explorer ve Apple Safari tarayıcılarını herkese öneriyorum.

Özellikle internet ortamında güvenli bir şekilde dolaşmaları için tavsiye ediyorum.

Google, Firefox, Opera, Yandex tarayıcılarını kullanılan bilgisayarlardaki browser veritabanlarını elde eden herkes parolalar dahil tüm bilgileri elde ediyor.

Günümüzde mail, sosyal medya vs gibi yerlerdeki parolaların çalınmasında bunun çok etkisi var..

Gönderildi : 05/10/2013 01:44

(@ibrahimDOGAN)
Gönderiler: 261
Reputable Member

Emeğe saygı... Tesekkurler Uğur Hocam

Gönderildi : 06/11/2013 12:15

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

Çok teşekkürler Uğur hocam.

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 15/04/2015 17:07

(@kasimcan)
Gönderiler: 59
Trusted Member

az önce firefoxta baktım çok rahat bakılıyor. chrome'de ise şifreyi göstermek için bilgisayarın kullanıcı şifresini sordu, ama o da gösteriyor direk, işin garibi facebook şifrelerini kaydetmemiş. halbuki otomatik açılıyor. nasıl böyle basit bir açık veriliyor anlamış değilim...

Gönderildi : 11/05/2015 12:11

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Bilgilendirme için teşekkürler Uğur hocam.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 11/05/2015 12:15

(@gokerersan)
Gönderiler: 13
Active Member

Faydalı. teşekkürler...

Gönderildi : 03/07/2015 18:04

(@CetinDursun)
Gönderiler: 11
Active Member

Bilgilendirme için teşekkürler; Hayırlı ramazanlar...

Gönderildi : 04/07/2015 17:00

(@birkanherdinc)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Özellikle passtealer için olayı çok kolaya indirgemişler

Gönderildi : 13/07/2015 13:45

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Bende şimdi chrome da denedim windows parolası soruyor, fakat windowsta parola olmayınca şifreler boş çıkıyor.

Gönderildi : 13/09/2015 17:25

(@ibrahim.arslan)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Yalnız kayıtlı parolalar deniyor. Yani kayıtlı olmasına siz izin verirseniz. bu arada bunda google'in bunu gizli olarak serverlerinde kaydetmediği de tartışmalı tabii ki. 

Parolaları görüntülemek için Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster > Offer to save your web passwords.  seçeneğini seçmezseniz hiç bir şekilde kayıt etmiyor. 

Gönderildi : 02/10/2015 01:49

(@fatihengin)
Gönderiler: 6
Active Member

Bilgilendirme için teşekkürler Uğur hocam.

Gönderildi : 16/10/2015 03:17

(@OkanYilmaz)
Gönderiler: 31
Eminent Member

çok faydalı teşekkürler

Gönderildi : 14/11/2015 21:50

(@mustafaakkus)
Gönderiler: 72
Trusted Member

Faydali bilgiler icin tesekkurler Ugur Hocam

Gönderildi : 14/11/2015 21:55

(@canislamoglu)