Forum

Windows XP hacker'l...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows XP hacker'ları harekete geçirebilir!

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
487 Görüntüleme
(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye
Konu başlatıcı

Bu iddia gerçek olursa, Windows XP çok yakında ortalığı fena halde karıştırabilir...

Hacker'lar Windows XP'de bugün buldukları açıkları saklayarak, işletim sistemine verilen destek sona erdiğinde onları satılığa çıkarabilirler mi? Bir güvenlik araştırmacısına göre "evet".

Microsoft üzerine yoğunlaşan güvenlik uzmanı Jason Fossen, bunun bir iş ekonomisi olduğunu söylüyor. Fossen, normal şartlarda bir "sıfırıncı gün" açığı bulunduğunda bunun Microsoft tarafından incelendiğini ve XP kullanıcıları için bir yama yayınladığını söylüyor. Bulunan açık kritik olduğunda Microsoft, "döngüsünün" dışına çıkarak yani aylık Salı yamalarını beklemeden güncellemeyi hızla yayınlayabiliyor.

Ancak Nisan 2014'ten sonra Microsoft'un XP için yama sunmayacak olması (bu iş için çok yüksek ücretler ödeyen şirketler dışında), hacker'ların şu andan itibaren Nisan ayına kadar bulacakları sıfırıncı gün açıklarını saklayarak suçlulara satmasına veya destek tarihinden sonra bu açıkları kendilerinin kullanmasına neden olabilir. Fossen, herhangi bir kişinin açığın üzerine "oturması" durumunda, açığın satış fiyatının katlanabileceğini düşünüyor.

Fossen'ın iddialarını destekleyecek nitelikte benzer bir durum şimdiye kadar yaşanmadı. Microsoft'un Windows 2000'e verdiği desteği geri çektiğinde işletim sisteminin kullanım oranı oldukça düşüktü. Ancak XP'nin kullanım oranının Nisan 2014'te yüzde 33 ile yüzde 34 arasında olması, yani Windows 2000'den 80 kat daha fazla pazar payına sahip olması bekleniyor. 

Chip 

Gönderildi : 15/08/2013 20:23

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Gayet mantıklı bir yaklaşım. Bu durumda şirketlerin bu durumu göz önünde bulundurarak hızlıca window 7-8 e geçiş planı yapması gerekir.

Bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 15/08/2013 21:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Xp bir çok endüstriyel cihazda ve makinede devam ediyor. Xp işletim sistemi kullanan cihaz internete bağlı değil ve herkes müdahale edemiyorsa mecburen kullanılmaya devam edilecek. Kullanıcılar bitti demeden bu iş bitmez. Şu an windows95 kullanan bir ölçüm cihazımız var 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/08/2013 21:25

(@mertkibar)
Gönderiler: 854
Noble Member

Microsoft Türkiye ile en son yaptığım görüşmede windows xp desteğinin bittiğini, Microsoft destek forumlarını kullanarak destek alabilirsiniz diye söylediler. Biz sadece Microsoft Windows xp kullanan müşterilerimizin lisanslarıyla ilgili sorunları olursa destek vermekteyiz gibisinden 2.ci yanıtını vermişlerdi.

Kısaca anladığım Microsoft ekibi Windows xp desteğini bırakmış.

Gönderildi : 15/09/2013 06:37

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Microsoft belkide bu şekilde haber yaparak insanları windows 8 e geçmeleri için bir satış stretejisi olabileceği inancındayım. windows xp bugüne kadar ki çıkmış en iyi işletim sistemiydi son kullanıcı çok sevdi, windows 8 biraz karmaşık geliyor bir çok kullanıcıya. satış beklentileri istediği gibi olmamış olabilir.

Gönderildi : 16/09/2013 13:10

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye
Konu başlatıcı

bu konu sadece MS te yokki. Mobil cihazlara virüs bulaşabilir diye korku salarak şimdi onlarada antivirüs satılıyor. Daha önce bilgisayarlara aynı korku salındı, her sene yeni virüsler çıkararak aboneliğe bağladılar kullanıcıları. Arabada kaza riskine karşı kasko var, insan için hayat sigortası, sağlık sigortası vs. Herşey korku üzerine kurulmuş artık. 

Gönderildi : 16/09/2013 14:55

Paylaş: