Forum

windows 7 explorer ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows 7 explorer devre dışı bırakma

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,896 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba Windows 7 Explorer devre dışı bırakmak için bir yönteme ihtiyacım var.her türlü yolu denedim fakat başarılı olamadım.explorer,yasaklama ve gizlemek fark etmez yeterki kullanılmaz olsun:)

İyi Çalışmalar

explorer

Gönderildi : 03/07/2012 12:12

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

neden boyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz ? (merak ettimde )

Gönderildi : 03/07/2012 12:21

(@MuratCileli)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Aşağıdaki registry değeri ile yapabilirsiniz.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Explorer\Toolbars\Restrictions]

"NoToolBar"=dword:00000001

Gönderildi : 03/07/2012 12:54

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Explorer disable ederseniz disklere dahi giremeyebilirsiniz. Ne yapmak istediğinizi bildirin yardımcı olalım.

Gönderildi : 03/07/2012 12:58

(@vasviuysal)
Üye

Aşağıdaki registry değeri ile yapabilirsiniz.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Explorer\Toolbars\Restrictions]

hocam bu adres satırını kapatıyor sanırım ama başlat çalıştıra c:\ yazıp enterladığında kullanıcı yine girebilir

Gönderildi : 03/07/2012 13:10

(@MuratCileli)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Doğrudur girebilir. Windows Explorer, masaüstünün yönetiminden ve benzeri pencere işlemlerinden sorumlu process'tir. Eğer tümüyle devre dışı bırakırsanız Windows'u kullanabileceğinizden şüpheliyim.

Gönderildi : 03/07/2012 13:14

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Windows'u kullanamazsınız.

Gönderildi : 03/07/2012 13:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

amacım kullanıcılar explorer browser kullanarak networksharelara ulaşıyorlar. amacım \\ işaretinin kullandırmamak.eger farklı yol veya yontem olursa da olur.yeterki \\ şu işareti kullanamasınlar:)

Gönderildi : 03/07/2012 14:03

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sanırsam Aşağıdaki Anahtar Değeri  windows xp işletim sistemine ait.Windows 7 Bu değer yok

Gönderildi : 03/07/2012 14:48

(@vasviuysal)
Üye

diğer antiviruslerdede varmıdır bilmiyorum ama Kaspersky Security Center ile bunu yapabiliyoruz.

güvenlik duvarı tarafında nereye hangi porttan erişeceklerini/erişemeyeceklerini tanımlayabiliyoruz.

ortamda domain varsa gpo ilede (windows firewall )yapılabilir sanırım .

Gönderildi : 03/07/2012 14:55

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bir kaç gündür araştırıyorum.Ortamda Domain var.fakat windows 7 bir türlü bunun yolunu bulamadım.gpolar ile çok ugraştım fakat nafile.Ne hikmet ise windows 7 de toolbar dokundurmuyor:)

Gönderildi : 03/07/2012 14:56

(@vasviuysal)
Üye

bir kaç gündür araştırıyorum.Ortamda Domain var.fakat windows 7 bir türlü bunun yolunu bulamadım.gpolar ile çok ugraştım fakat nafile.Ne hikmet ise windows 7 de toolbar dokundurmuyor:)

toolbardan bahsetmiyorum gpo ile windows firewali yapilandirarak \\ yazsalar bile erişememelerini saglayabilirsiniz 

domain controller makinaya erişim  haricinde 445 portunu kapatirsaniz ornegin dosya paylasımı yapılamaz 

Gönderildi : 03/07/2012 14:59

(@Anonim)
Konu başlatıcı

durumu şöyle söylüyeyim.kullanıcılar filserver dan maped drive kullanıyorlar.bu yüzden paylaşım portlarını kapatırsam map edilmiş dosyalara da erişemezler.amacım onlara map ettiğim kadar dosyayı görsünler.durum sistemde biraz karışık:) benim için tek çözüm ya explorer adress bar gizlemek,yada yasaklamak.yada \\ share işaretini bilgisayardan kullanımını yasaklamak.

Gönderildi : 03/07/2012 15:06

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

hocam bende de aynı durum var ama gpo ile kapatabiliyorum. Kullanıcılara yetki olayını iyi ayarlamalısın. bunun için paylaşıma açtığın klasör yapılandırması da çok önemli.

Gönderildi : 03/07/2012 15:48

(@vasviuysal)
Üye

durumu şöyle söylüyeyim.kullanıcılar filserver dan maped drive kullanıyorlar.bu yüzden paylaşım portlarını kapatırsam map edilmiş dosyalara da erişemezler.amacım onlara map ettiğim kadar dosyayı görsünler.durum sistemde biraz karışık:) benim için tek çözüm ya explorer adress bar gizlemek,yada yasaklamak.yada \\ share işaretini bilgisayardan kullanımını yasaklamak.

karışık bir durum yok hocam 

2 kural olusturun gpo da windows firewall tarafında serverlerinize her porttan erisim verin 

bir altındaki kuraldada 445 portunu yasaklayın yoksa \\ isaretini adam internette bulur copy paste yapar yine yazar 

explorerde adres satrini kapasaniz calıstıra yaza calistiri kapasaniz cmd dosyasi olusturup onun icine yazar 

Gönderildi : 03/07/2012 16:01

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam,

kullanıcı cmd,çalıştır gibi komutları kullanması zaten yasaklandı.kullanıcının tek kulllanabileceği açık windows explorer bar.burayı kullanımını engellersem yeterli.bunun için bir gpo veya regedit lazım bana

Gönderildi : 04/07/2012 12:35

(@vasviuysal)
Üye

hocam siz bilirsiniz yinede ama adam portable herhangi bir file manager (ornegin total commander ) kullanıp istedigi yere erisir.

ayrıca hadi windows explorerde kapattiniz , internet explorer icin file://servername/share yazip deneyin.

usb girislerini cd/dvd leri interneti surekli biseyleri kapatmaya çalışmaktansa kullanıcın istemediginiz yere erişimini kapatmak

daha kolay cozum degil mi ?

Gönderildi : 04/07/2012 12:54

(@Anonim)
Konu başlatıcı

tabiki haklısınız sizin bahsettiğiniz yöntem daha güvenli.benim network biraz daha karışık.bu yüzden 445 port kapatamıyorum.durumu şöyle izah edeyim.ortada fiziksel 1 tane fileserverım var.her kullanıcının esxi 5.0 üzerinden 1 internet 1 de intranet makineleri var.tüm makineler file server dahil aynı ip blogunda.internet bilgisayarımız herşeyi kısıtlanmış(word,excell gibi editing tool bile yok).bilgisayarlar aynı ip blogunda çünkü fileserver ortak kullanıyorlar.intranet makineleri domain etki alanında.internet makineleri domain etki alanında değil.kullanıcılar fileserver da kendilerine yetki verilmiş paylaşım klasörülerine 2 kullanıcı adı ile erişiyorlar.internet makinelerinden file server a [email protected] ve intranet makinelerinden [email protected] olarak ulaşabiliyorlar.2 kullanıcı adı kullanma sebebim.paylaşımlardaki klasör yetkileri.intranet ve internet makinelerinde filserverdan paylaşılmış klasörler bilgisayarlarına map edilmiş durumda.intranet bilgisayarlarında c dahil olmak üzere tüm sürücülere erişim yasak.comman tools,program yuklemek yasak vs aklına gelecek herşey bu bilgisayarlarda yasak.internet makinesinden kulllanıcı windows explorer'a //filserver yazınca sadece yetkisi olan klasöre erişebiliyor,fakat //192.168.2.15 yazınca file server kullanıcı adı ve şifre istiyor ve burda kişi intranet bilgisayarının kullanıcı adı ve şifresini girebileceği authentication paneli önüne geliyor ki sorunda bu.ben internet kullanıcı adını ve şifresini windows cridentials a kaydettiğim için tekrar sormuyor.benim olayın çözümü ve sistemdeki en önemli gördüğüm açık bu.ya \\192.168.2.15 yazılmasını engelleyeceğim.yada windows explorer barı engelleyeceğim.

Gönderildi : 04/07/2012 13:48

Paylaş: