Forum

Veri Tabanı Export ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Veri Tabanı Export Etme

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
951 Görüntüleme
(@ahmetceylan)
Gönderiler: 103
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;Sirketimizde Linux Oracle 6.4 kullanıyoruz,ben oracle'ın expdb komutuyla günün belli bir saatinde yedeğini almak istiyorum ama expdb komutunu bayağı bir araştırdım ama nafile ne yaptımsa olmadı.yazdıgım kod :"exp user/pass@orcl owner=hastane file=exp%date%.dmp"

linux için farklı bir şekilde yazmam gerektiğini bir makalede okudum ama nasıl yazmam gerektiğini yoktu.
Nasıl export edebilirim.
teşekkürler..... 

Gönderildi : 24/03/2015 17:12

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://www.cozumpark.com/blogs/oracle/archive/2012/07/29/oracle-uzerinde-data-pump-ile-export-ve-import.aspx

makalesine göz atmışmıydınız

Gönderildi : 24/03/2015 17:14

(@ahmetceylan)
Gönderiler: 103
Estimable Member
Konu başlatıcı

anlatımda linux server üzerinde export ediyor..windows tabanlı bir client te bu işlemi yapmak istiyorum ben

Gönderildi : 24/03/2015 18:10

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Client tarafından putty gibi bir terminal ile bağlanarak alabilirsiniz

direk clientten datapump çalıştıramazsınız

client dediğiniz makinaya veritabanı kurup database link tanımlar iseniz ve yetkili kullanıcı ( sys şifresi ) sanırım alınabilir

ama o da kulağını epey bir tersten göstermek olur.

putty ile sunucu üzerinde datapump yedeğini alıp kendi makinanıza ftp ile çekebilirsiniz.

Gönderildi : 24/03/2015 18:55

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Selam;

Oracle'da iki türlü export yöntemi var.

1. expdp

2. exp

Bunlarda exp oldukça eski bir yöntem ve bu yöntemi artık mecbur kalmadıkça pek önermiyoruz. bunun yerine expdp kullanmanızı öneriyorum. Expdp ile de yedeği sunucu üzerine çıkartabilir oradan da alabilirsiniz. Bunun için Windows taraftaki client ta bu komutları çalıştırabilirsiniz ancak expdp yedeği sunucu üzerindeki datapump dizinine alacaktır.

EXP ile Windows tarafta çalışan makineye uzakta DB nin yedeğini alabilirsiniz ancak network vb. tüm etklenler nedeni ile veri büyüklüğüne göre yavaş olacaktır.

Bununla ilgili bir yazı yazmıştım. Bunu inceleyerek yararlanabilirsin.

http://www.koraykey.com/?p=3370

Birde Windows Client tarafında komutlar değişmez.

Koray

Gönderildi : 24/03/2015 20:14

(@suleymancapar)
Gönderiler: 160
Reputable Member

Client tarafından putty gibi bir terminal ile bağlanarak alabilirsiniz

direk clientten datapump çalıştıramazsınız

client dediğiniz makinaya veritabanı kurup database link tanımlar iseniz ve yetkili kullanıcı ( sys şifresi ) sanırım alınabilir

ama o da kulağını epey bir tersten göstermek olur.

putty ile sunucu üzerinde datapump yedeğini alıp kendi makinanıza ftp ile çekebilirsiniz.

Aynı bu konuyla alakalı bir sorum olacak hocam . Database linux da.  Windows client makinaya export çekiyorum . Exportu şu komutla başlattım .

expdp user/passw@database-ip:1521/orcl ........... 

database ip sini yazıp çekiyorum şuan . birde sizin dediğiniz network link oluyor sanırım . network_link parametresi tam olarak nasıl kullanılıyor hocam .database tarafında ne yapmam gerekiyor .client kısmında ne yapmam gerekiyor .

Edit : Hocam pardon Koray hocam verdiği linkte anlatmış yazdıktan sonra farkettim kusura bakmayın .

Gönderildi : 25/03/2015 14:39

Paylaş: