Forum

Solaris Platformu &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Solaris Platformu üzerinde oracle 10g r2 yedeğini rman ile archiveloglarla yedek alma scripti

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
539 Görüntüleme
(@mustafaaytemir)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rman ile 2 adet script oluşturmak istiyorum.Her ay tam yedek alsın sonrasın hergünün incremental yedeğini almak archiveloglar ile birlikte alistiyoruz.

Örnek script gönderebilir misiniz.Rman Configurasyonunu yaptım.

İyi çalışmalar

Gönderildi : 27/08/2012 15:07

(@SalimAKOZ)
Gönderiler: 200
Estimable Member

Rman ile 2 adet script oluşturmak istiyorum.Her ay tam yedek alsın sonrasın hergünün incremental yedeğini almak archiveloglar ile birlikte alistiyoruz.

Örnek script gönderebilir misiniz.Rman Configurasyonunu yaptım.

İyi çalışmalar

Rman Archive Logları Silme işlemi

İlk olarak purge_archive_log.rcv dosyasını oluşturuyoruz.Burada ne zamandan önceki archive logları silmek istediğimizi belirtiyoruz.

‘sysdate-2′  2 günden önceki archive logları siliyoruz.

root@test # vi purge_archive_log.rcv

CROSSCHECK archivelog all;

Delete Noprompt archivelog all completed before ‘sysdate-2′;

CROSSCHECK archivelog all;

exit;

purge_archive_log.sh scripti ile Rman’e geçiş yapıp  de yukarıda oluşturduğumuz  purge_archive_log.rcv dosyasını Rman ile kullanıyoruz.

root@test # vi purge_archive_log.sh

ORACLE_SID=TEST

ORACLE_HOME=/u01/app/oracle/product/11.2.0/db_1

export ORACLE_HOME

export ORACLE_SID

$ORACLE_HOME/bin/rman target sys/1qaz2wsx cmdfile=/u01/oracle_backup/purge_archive_log.rcv

Scriptin sahibini   oracle:oinstall yapıyoruz.

Oracle kullanıcısına scripti execute etme hakkı veriyoruz.

root@test # chown oracle:oinstall purge_archive_log.sh

root@test # chown oracle:oinstall purge_archive_log.rcv

root@test # chmod 755 purge_archive_log.sh

Oracle kullanıcısının crontab’ına yazdığımız scriptin düzenli olarak çalışmasını istediğimiz  dk/saat/gün/hafta/ periyotları belirtiyoruz.

Aşağıdaki crontabta her gece 02 de düzenli olarak  scriptimiz çalışır ve /tmp/purge_archive_log.log dosyasına script çalışması esnasında oluşan logları yazar.eğer herhangi bir hata almışsak script çalışmasında bu dosyaya inceleyip bir sonuca varabiliriz.

-bash-3.00$ crontab -e

GNU nano 2.0.9                               File: /tmp/crontabVJaa8W                                                                   

#iki gunden onceki archive loglari silmek icin eklenmistir.

00 02 * * * /u01/oracle_backup/purge_archive_log.sh >> /tmp/purge_archive_log.log 2>&1

Gönderildi : 29/08/2012 22:25

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Bunu tavsiye etmem, inan bana başın ağrır disasterda. En azından haftalık 1 gün full, geri kalanı differential almanı tavsiye ederim. 10 Eylüle kadar internet erişimim limitli, sonrasında buraya postalarım bu dediğimin scriptini.

Cheers, 

Gönderildi : 01/09/2012 02:19

(@mustafaaytemir)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sabırsızlıkla bekliyorum

Gönderildi : 10/10/2012 14:13

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Sabırsızlıkla bekliyorum

Aşağıdaki linkteki RMAN demo-2 benim bahsettiğim senaryo. bunu referans alabilirsin.

http://psoug.org/reference/rman_demos.html  

Gönderildi : 10/10/2012 16:11

Paylaş: