Forum

Solaris Platformu &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Solaris Platformu üzerinde oracle 10g r2 yedeğini rman ile archiveloglarla yedek alma scripti

mustafa aytemir
(@mustafaaytemir)
Üye

Rman ile 2 adet script oluşturmak istiyorum.Her ay tam yedek alsın sonrasın hergünün incremental yedeğini almak archiveloglar ile birlikte alistiyoruz.

Örnek script gönderebilir misiniz.Rman Configurasyonunu yaptım.

İyi çalışmalar

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 27/08/2012 15:07

Salim AKÖZ
(@SalimAKOZ)
Üye

[quote user="mustafa aytemir"]

Rman ile 2 adet script oluşturmak istiyorum.Her ay tam yedek alsın sonrasın hergünün incremental yedeğini almak archiveloglar ile birlikte alistiyoruz.

Örnek script gönderebilir misiniz.Rman Configurasyonunu yaptım.

İyi çalışmalar

[/quote]

Rman Archive Logları Silme işlemi

İlk olarak purge_archive_log.rcv dosyasını oluşturuyoruz.Burada ne zamandan önceki archive logları silmek istediğimizi belirtiyoruz.

‘sysdate-2′  2 günden önceki archive logları siliyoruz.

[email protected] # vi purge_archive_log.rcv

CROSSCHECK archivelog all;

Delete Noprompt archivelog all completed before ‘sysdate-2′;

CROSSCHECK archivelog all;

exit;

purge_archive_log.sh scripti ile Rman’e geçiş yapıp  de yukarıda oluşturduğumuz  purge_archive_log.rcv dosyasını Rman ile kullanıyoruz.

[email protected] # vi purge_archive_log.sh

ORACLE_SID=TEST

ORACLE_HOME=/u01/app/oracle/product/11.2.0/db_1

export ORACLE_HOME

export ORACLE_SID

$ORACLE_HOME/bin/rman target sys/1qaz2wsx cmdfile=/u01/oracle_backup/purge_archive_log.rcv

Scriptin sahibini   oracle:oinstall yapıyoruz.

Oracle kullanıcısına scripti execute etme hakkı veriyoruz.

[email protected] # chown oracle:oinstall purge_archive_log.sh

[email protected] # chown oracle:oinstall purge_archive_log.rcv

[email protected] # chmod 755 purge_archive_log.sh

Oracle kullanıcısının crontab’ına yazdığımız scriptin düzenli olarak çalışmasını istediğimiz  dk/saat/gün/hafta/ periyotları belirtiyoruz.

Aşağıdaki crontabta her gece 02 de düzenli olarak  scriptimiz çalışır ve /tmp/purge_archive_log.log dosyasına script çalışması esnasında oluşan logları yazar.eğer herhangi bir hata almışsak script çalışmasında bu dosyaya inceleyip bir sonuca varabiliriz.

-bash-3.00$ crontab -e

GNU nano 2.0.9                               File: /tmp/crontabVJaa8W                                                                   

#iki gunden onceki archive loglari silmek icin eklenmistir.

00 02 * * * /u01/oracle_backup/purge_archive_log.sh >> /tmp/purge_archive_log.log 2>&1

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/08/2012 22:25

Ugur INAL
(@ugurinal)
Üye

Bunu tavsiye etmem, inan bana başın ağrır disasterda. En azından haftalık 1 gün full, geri kalanı differential almanı tavsiye ederim. 10 Eylüle kadar internet erişimim limitli, sonrasında buraya postalarım bu dediğimin scriptini.

Cheers, 

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2012 02:19

mustafa aytemir
(@mustafaaytemir)
Üye

Sabırsızlıkla bekliyorum

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 10/10/2012 14:13

Ugur INAL
(@ugurinal)
Üye

[quote user="mustafa aytemir"]Sabırsızlıkla bekliyorum
[/quote]

Aşağıdaki linkteki RMAN demo-2 benim bahsettiğim senaryo. bunu referans alabilirsin.

http://psoug.org/reference/rman_demos.html  

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/10/2012 16:11

Paylaş: