Forum

oracle db okuma yaz...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

oracle db okuma yazma

Kenan Dogan
(@KenanDogan)
Üye

oracle db sanala taşınacak raid tavsiye edilen nedir raid 5 yada 10 olarak gördüm. oracle db de okuma mı önemli yazmamı neye göre degerlendirip raid yapılandırılmalı .oracle erp kullanılacak ve erp server lar 5 adet olacak.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/08/2012 04:38

Salim AKÖZ
(@SalimAKOZ)
Üye

[quote user="Kenan Dogan"]oracle db sanala taşınacak raid tavsiye edilen nedir raid 5 yada 10 olarak gördüm. oracle db de okuma mı önemli yazmamı neye göre degerlendirip raid yapılandırılmalı .oracle erp kullanılacak ve erp server lar 5 adet olacak.[/quote]


Uygulamaların okuma - yazma değerlerine bakarken aynı zamanda rastgele - ardışıl erişim tipinede bakmak gerekmektedir. Rastgele ve ardışıl erişim yapan disk alanlarının , birbirinden farklı sabit disklerde RAID yapılması , db' deki işlemlerinizde inanılmaz yüksek bir performans sağlayacaktır.


http://www.dba-oracle.com/t_common_oracle_performance_errors.htm  linkinden de detaylı olarak inceleme yapabilirsiniz. Ayrıca http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2008/10/05/veri-depolaman-n-temelleri-b-l-m-1.aspx  linkindeki bilgileride incelemenizi tavsiye ederim...

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2012 07:29

Ugur INAL
(@ugurinal)
Üye

RAID 5 oracle için faciadır. RAID 10 yapılandırın ve mutlaka ama mutlaka ASM kullanın. Bu işlem için profesyonel Oracle desteği alın. Oracle performans sorunlarının %90 ı yanlış IO yapılandırmasındandır. Dönüşünüz çoook zor olur sonra.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2012 02:24

Paylaş: