Anasayfa » Forum

Oracle 11g içi...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Oracle 11g için disk yapılandırması ve raid  

  RSS
Enis büyükgüner
(@Enisbuyukguner)
Üye

Selam arkadaşlar,

HP DL380G7 sunucu almayı planlıyoruz. bu sunucu üzerinde oracle 11g veritabanı kurulacak. burada amaç, yapılacak bir projedeki tüm multimedia (resim,ses ve video) dosyalarının bu veritabanında depolanması. Oracle ın bu tarz uygulamalar için 11g ile gelen oracle multimedia (eski intermedia) özelliği mevcut. benim esas sıkıntım, hesaplamalarıma göre bana toplamda 4TB lık bir veritabanı alanı gerekcek. şimdi sunucunun üzerinde 8 adet disk yuvası var (2.5" sas diskler için). ya işimi bu 8 diskle çözücem yada bir DAT (direct attached storage) uygulamasına gidip daha fazla disk koyabileceğim bir ünite alıcam. her 2 seçenekte de hangi boyuttaki disklerle hangi raid konfigürasyonunu seçmemi önerirsiniz? bu arada projedeki uygulama şöyle çalışıyor; resimler bir kere ekleniyor ve istemciler tarafından n kere listeleniyor dolayısıyla okuma ağırlıklı bir uygulama bu. aslında benim düşüncem bir genişleme yuvasıyla 2 adet disk i işletim sistemi için raid 1 yapmak ve 6 x 900GB disk ile raid 5 ve 1 x 900GB i hot spare olarak kullanmak.fakat buradaki korkum şu; daha önce hiç 4 den fazla diski raid 5 de kullanmadım. dolayısıyla yazma işlemleri çok mu ağır olur? şimdiden önerileriz için çok teşekkür ederim.

herkese iyi çalışmalar 

Alıntı
Gönderildi : 21/10/2011 12:22
Hüseyin ERTUGRUL
(@huseyinertugrul)
Üye

Raid setindeki disk adedinin artması okuma performansını düşürmez. Raid yapılarında seviye değiştikçe yazma hızında düşüş oluşur. En hızlı yazma Raid0 ile mümkünken sırasıyla Raid10, Raid5 ve en yavaş yazma Raid6 dır. Sizin sistemin ihtiyaç duyacağı hızları hesaplayarak ona göre bir yapı seçmeniz daha makul olacaktır. Gerekirse harici bir storage alınabilir sisteme.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/10/2011 01:59
Ugur INAL
(@ugurinal)
Üye

Merhaba,

 Oracle her zaman RAID-10 disk yapısını hararetle tavsiye eder. RAID-5 ten uzak durun, aksii takdirde fiziksel yazma ve okuma hızında ciddi sıkıntılar yaşarsınız. Eğer mevcut yapınız RAID-10 için yeterli gelemyecekse, o zaman başka disk yapısı alternatifleri yerine harici SAN almanızı ve RAID-10 yapılandırmasını burada yapmanızı tavsiye ederim.   

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/10/2011 12:57
Enis büyükgüner
(@Enisbuyukguner)
Üye

harici SAN olarak giriş seviyesi önerebileceğiniz SAN ürünleri nelerdir? ben HP p2000 ile netapp ürünleri arasında kaldım. netapp fiyat açısından daha uygun gözüküyor ama problem çıkma ve destek konuları da benim için çok önemli.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/10/2011 13:02
Paylaş: