Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ora-12541

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
6,132 Görüntüleme
(@Murat_iSABETLi)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Oracle 11 g server ve client kurdum.fakat listener ve local net servisini yapılandırdıktan sonra test ettirdiğimde 

Connecting...ORA-12541 ;TNS no listener

The test did not succeed.

iletisini almakayım.

-Servisleri kontrol ettimi

-Kullanıcılara baktım bağlanmaya çalışırken system ile bağlanıyor.

-Farklı bir porttan yayınlama yaptım sonuç yine bu şekilde.yapılması gereken bişey mi atlıyorum acaba.

Gönderildi : 05/10/2011 18:32

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Merhaba,

netca komutu ile mevcut listenerı silip ardından yeniden oluşturun. Tekrar aynı sorunu alırsanız lsnrctl stat ile gelen sonucu post atarmısınız?  

Gönderildi : 05/10/2011 21:17

(@Murat_iSABETLi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ugur hocam

Geç geri döndüm.İşler biraz yoğundu anca fırsat bulabildim.Oracle öğrenmeye yeni başladım.Netca dan kastınız "Network Configuration Asist" ise Listenerı sildim oluşturdum hata aynı şekilde.

Listenerı listele dediğimde listeleme yapmıyor.boş olarak gözüküyor.ara yüzden listenerı görebiliyorum. 

$ lsnrctl stat ile gelen ekran

Listener start ile gelen ekran 

Gönderildi : 07/10/2011 13:25

(@ugurinal)
Estimable Member

Windows domain yapısında iseniz tnsnames.ora dosyanızdaki SERVICE kısmının domain takısında olmasına bakın ve zaten hata mesajıda SERVICE kısmında bir eksiklik olduğunu belirtiyor. Aşağıda bu konu hakkında OTN formuda açılmış sorunu inceleyebilirsin(2 sayfadır).

https://forums.oracle.com/forums/thread.jspa?threadID=369929&start=0&tstart=0

Ayrıca aşağıda listener yapılandırması ile ilgili güzel bir öenk var, onada bakalbilirsin referans olarak. 

http://psoug.org/reference/listener.html  

Gönderildi : 07/10/2011 16:06

(@Murat_iSABETLi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Domain yapısında değil Kendi kullandığım Desktopa kurdum çalışma ve öğrenme amaçlı.Verdiğiniz linkleri mesai sonrası inceleyeceğim .Bi çözüm bulabilirim inş. İlginiz için teşekkürler.

Gönderildi : 07/10/2011 17:09

(@BurakTiryaki)
Gönderiler: 2
New Member

işletim sistemi türkçe mi acaba?
yanlış bilmiyorsam işletim sistemi dil ayarları oracle kurulumu sırasında türkçe ise listener da hata oluşuyordu.

Gönderildi : 02/11/2011 06:44

(@Murat_iSABETLi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İşletim sistemi türkçeydi.Dil ve görüntüleme  ayarlarını ing aldım o tarafta sıkıntı yok.Neyse 10g kurulumu yaptım.daha anlaşılır bi yapısı war en azından neyi nerde yapacağımı bulabiliyorum.biraz daha öğreneyim tekrardan 11 kurulumu yaparım.

ilginiz için teşekkürler. 

Gönderildi : 11/11/2011 14:51

(@EmreOgreten)
Gönderiler: 13
Active Member

Merhaba

Ben de benzer bir hata almaktayım oracle sorunsuz olarak kuruldu ama listenerlarım tam olarak çalışmıyor ve sql developer vb programlarla veri tabanına bağlanamıyorum. lsnrctl status dediğimde  oracle servislerinin kayıtlı olamadığını gördüm acaba netca dosyasından manuel olarak nasıl kaydedebileceğimi tam olarak bilmiyorum bu konuda yardımcı olur musunuz acaba ?

Gönderildi : 19/01/2012 18:33

(@ugurinal)
Estimable Member

Merhaba

Ben de benzer bir hata almaktayım oracle sorunsuz olarak kuruldu ama listenerlarım tam olarak çalışmıyor ve sql developer vb programlarla veri tabanına bağlanamıyorum. lsnrctl status dediğimde  oracle servislerinin kayıtlı olamadığını gördüm acaba netca dosyasından manuel olarak nasıl kaydedebileceğimi tam olarak bilmiyorum bu konuda yardımcı olur musunuz acaba ?

Merhaba, 

ALTER SYSTEM REGISTER komutu ile listeneri kayıt eedbilirsiniz. gene sorun olursa, netca üzerinden otomatik olarak listenarı kayıt edebilirsiniz. Aşağıdaki linkte netca ile listener oluşturma adım adım anlatılmaktadır.

http://dba-onweb.blogspot.com/2008/03/oracle-11g-netca-listener-configuration.html  

Gönderildi : 19/01/2012 19:56

(@EmreOgreten)
Gönderiler: 13
Active Member

Hocam çok teşekkürler sorunu düzelttim ...

Gönderildi : 19/01/2012 22:07

Paylaş: