Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Outlook Şifre Sorması Hk.

17 Yazılar
6 Üyeler
6 Likes
4,192 Görüntüleme
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 223
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhabalar formlarda da çok gördüğüm ve genel olarak çok sık yaşanan outlook ilk açılışta şifre sorma sorununu bizde yaşamaktayız. Bununla ilgili bulduğum geçici çözüm ise kullanıcı kimlik bilgilerinden kayıtlı şifreleri temizlemek ile 45 günlük GPO şifre politikamız dan sonra şifre değişince yine aynı sorun ile baş etmekteyiz. 

image

bu konuda çok araştırma yaptım AD FS sunucu kurulumunu bile düşündüm. son olarak belki GPO ile kullanıcıların kayıtlı şifrelerini 45 günde bir silinmesi gibi bir nitelik verebilir miyim yada GPO ile zamanlandırılmış görev gibi bir düşüncem oldu. bu konuda fikirlerinizi almak isterim.

Gönderildi : 20/10/2021 14:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu normal bir durum, 45 gün sonunda insanların şifre değiştirmesi ile bir defa şifre girmesi anormal değil, bunu dert ediyorlar ise SSO ürünleri kullanmanız gerekli ki çok gereksiz bir maliyet anlamına gelir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2021 14:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu arada outlook u dert eden mobili nasıl etmiyor, outlook a bile şifre girmek istemiyor ise mobil de soracaktır ona nasıl giriyor? Birde lock sorunları olur bu kadar nazlı ise çalışanlarınız.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2021 14:42

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba Hakan Hocam sanırım ben yanlış anlattım. 45 günde bir kez şifre girmeleri normal tabiki ama şöyle bir durum oluyor. her açılışta outlook şifre soruyor. mesela kullanıcı sabah geldi bilgisayarını açtı. outlook açıldığında her sabah şifre istiyor şifreyi doğru girip kullansa bile outlook kapat aç gene şifre soruyor. bende user altındaki eski tarihli şifre kayıtlarını uçuruyorum. outlook açılırken şifre sormuyor. ama kullanıcı 45 gün sonra şifresini değiştirdi. eski şifre users kayıtlı şifrelerde kayıtlı kaldığından aynı seneryo tekrar ediyor. 

Gönderildi : 20/10/2021 14:52

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

@berkayguzelbeyoglu Merhaba, şöyle bir

https://www.zulfumehmet.com/wp-content/uploads/2021/10/Ortak_Kullanici.zip

batch script yazmıştım, bunu gpo ile çalıştırırsanız işinizi görecektir, Yada her şifre girildiğinde kullanıcılara iletirseniz. ip adresi yerine outlook girmeniz yeterli. sonra kullanıcı kendisi düzenleme yapar, kendinize göre revize edebilirsiniz. 

Not: Dosya işlem yapabilmesi için yönetici olarak çalıştırılmalıdır.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 20/10/2021 16:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ben anlamadım, yani normalde bakın windows ortamında ad şifresi değiştiği zaman outlook şifre sorar, orada bir kutucuk vardır şifreyi hatırla diye, o işaretlidir, değil ise işaretleyin bunu yapınca otomatik olarak cached credentials daki bilgi bu yeni şifre ile değişir ondan bir daha şifre istemez.

Bunun için scriptler, gpo lar filan ilk defa duyuyorum yani çok ilginç 🙂

Gönderildi : 20/10/2021 16:22

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner 🙂 evet Hakan hocam aslında olması gereken o ama nedense kullanıcı o küçük kutucuğu işaretlese bile her açılışta outlook yine şifre soruyor. cached credentials  güncellemiyor 

Gönderildi : 20/10/2021 16:30

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@zulfumehmetozcifci hocam çok teşekkür ederim cmdkey /delete:outlook olarak 45 günde bir zamanlandırılmış görev olarak gpo ile dağıtmayı düşünüyorum

Gönderildi : 20/10/2021 16:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @berkayguzelbeyoglu

@hakanuzuner 🙂 evet Hakan hocam aslında olması gereken o ama nedense kullanıcı o küçük kutucuğu işaretlese bile her açılışta outlook yine şifre soruyor. cached credentials  güncellemiyor 

20 yıldır bu işi yapıyorum ve ilk defa duyuyorum. Neden yazdım? Bu sorun mutlaka vardır ki bak vbs hazırlayan bile var, ama ilk defa duydu isem kesin sizin sistemlere özel bir hata var, yani bir şeyi yanlış yapıyorsunuz bence ona odaklanın bu çözüm değil çünkü.

Gönderildi : 20/10/2021 17:58

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

@hakanuzuner 20 yildir sistem ve exchange yonetiyorum hic boyle bir sorunla karsilasmadim. Sifre oturum acikken degisirse outlook sifre sorar. Oturumu kapat ac yaparsiniz duzelir.

Gönderildi : 20/10/2021 18:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Abi bu kadar basit değildir, baksana adamlar vbs kod yapmış gpo ile dağıtmış 🙂

Gönderildi : 20/10/2021 18:38

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

@hakanuzuner benim karsilastigim kullanici sifre sorma sorunu bu kadar. Bahsedilen gibi bir sorun girmedim hic.

Gönderildi : 20/10/2021 20:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bence de garip 🙂 ama oluyor bunlar sizler daha çok düzgün altyapılı sistemlere destek verdiğinizden görmüyorsunuzdur veya kurgu baştan doğru yapılmış oluyor. Kobi'lerde bu tip şeyler görülüyor 🙂 geneli de uygulayıcı ve kullanıcı hatası.
W7 de credential bozulmaları zor olsa da bir şekilde var ama bu kadar az kayıtta hiç görmedim bu sık tekrar ediyorsa o OS iyi durumda değildir bir şeyleri yanlış gidiyordur. 
Bir diğer deneyimlediğimiz şey de genellikle ortamın network altyapısının problemli olması ve kullanıcı hataları. Outlook profillerini bir şekilde bozmayı başarmak, geçen duyduğunuz üzere yanlış kurguyla bir sürü hesap eklemek kendince ayar icat etmek 🙂 ve uyuz garip eklentiler de buna ek.
Ör cihaz connect'den düşüyor o an bir sürü ağ ibareli eventid vardır muhtemelen cihazda bir şekilde reconnect beklenmiyor şifre ekranı çıkıyor kişiye orayada yanlış birşey girmiş oluyor. Outlook kapatıp açsa düzelecek aslında ama sanki klavyeye rast gele basıyorlar. Pek tabi credential değişiyor sabah açtığında da şifre ekranı geliyor. Bunun her gün yaşandığı yerler gördüm.:) Nasıl ya diyorsun ama oluyor beceriyorlar.:) Hakan abinin dediği gibi iyi kurulmuş yada hatası bulunmuş yapıda bu tür son kullanıcı hataları elimine edilmiş oluyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/10/2021 01:15

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ozman son noktayı koymak ve sabaha kadar uyumayıp tüm denemelerim sonucu bulduğum sonucu sizinle paylaşmak istiyorum 🙂 birkaç faklı bilgisayarda çeşitli denemeler yaptım. çalıştığım firmada bende önce çoğu bilgisayarda Office2010 versiyonu kurulu olduğunu ve 365 yapısına adım adınca 2016 pro plus kurulduğunu gördüm(2010'a dair bazı dosyalar mevcuttu). öncelikle removal tool ile kaldırdım. kayıtlı şifreleri manuel yine sildim ve son olarak temiz bir office 2016 kurdum. daha sonrasında kullanıcının şifresini değiştirip denedim , farklı kombinasyonlar denedim ve sonuca ulaştım her değişimde sadece 1 kez sordu ve kayıt edebildi. 🙂 Bu gün birde temiz Win 10 imajı yapıp onu da deneyeceğim ama bu şekilde bile istediğim sonuca ulaştım. 

Gönderildi : 21/10/2021 08:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Berkay, harikasın. Demek ki böyle bir kök nedeni varmış, yani aslında bu şifre hatırlat düzgün çalışmıyormuş. Dediğim gibi bunun böyle çalışması mümkün değil öyle olsa Dünya ayağa kalkar çok net.

Geçmiş olsun.

Gönderildi : 21/10/2021 10:07

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner haklısın Hakan abi. Böyle bir deneyimle öğrendim bende 🙂

Gönderildi : 22/10/2021 07:57

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Kolay gelsin, o sorunu geçmiş zaman aşağıdaki kodlar ile çözmüştüm.

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Gönderildi : 22/10/2021 08:20

Paylaş: