Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Outlook Kişi Listesi Silme

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,851 Görüntüleme
(@vayvan)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Bir kişi işten ayrılında GAL'dan gizleme yapıyorum fakat daha önce çalışanlar bu kişiyi kendi kişi listelerine ekledikleri için manuel olarak silmelerini gerekiyor aksi taktirde rehberlerinde ve mail gönderirken bu kişi çıkmaya devam ediyor. İstediğim ise bir kişi işten ayrılınca o kişiyi tüm çalışanların kişi listesinden silmek. Bunun için bildiğiniz bir powershell komutu ya da başka bir yöntem var mı?

Konu ile ilgili destek kaydı açmıştır Azure'a fakat verdikleri yöntem search başına 10 kişi silebiliyor. Bu şekilde 250+ kişiye bu yöntemi uygulamanın imkanı yok.

Microsoft yöntemi: Search for and delete email messages in your organization - Microsoft Purview (compliance) | Microsoft Learn

Gönderildi : 03/07/2023 16:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Outlook kullanıyorsunuz sanırım. Bu özellik outlook'tan geliyor. Mail atılan her kişiyi önerilen kişi listesine ekliyor.
Neticede bu adres belli zaman birine yönlenip sonra kapanacak neden bu kadar dert ediyorsunuz.

Tekil olarak silinebiliyor veya bu özellik kapatılabiliyor ancak toplu olarak silebilmek için bir kaynak göremedim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/07/2023 14:32

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@www-rizasahan-com hocam outlook'ta kişi eşitlemeyi açtığımızda çalışanlarımızın rehberinde bu kişiler de duruyor. Yani aynı numarayı 3 kişi kullanıyor gibi duruyor rehberlerinde ama bu kişileri silince rehberden de otomatik olarak siliniyor. Rehberde karmaşalığı engellemek istiyorum.

Gönderildi : 04/07/2023 14:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Outlook dosyalarının tutulduğu yerde ost hariç geri kalan dosyaları silin.

Tekrardan indirsin bu durumda ne oluyor bir gözlemlemek lazım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/07/2023 15:02

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@www-rizasahan-com hocam kişiler offline tutulmuyor. OWA üzerinden girince çıkıyor mesela o kişiler.

Gönderildi : 04/07/2023 15:42

(@isacan)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Merhaba Mustafa Bey,

Yaşadığınız sorunla alakalı elimizde bir powershell script var fakat bunu prod ortamda denemeden önce bir test tenant üzerinde denemek gerekiyor. Bir tane test tenant oluşturduk. Kontrol sağlayıp dönüş sağlayacağız.

Danışman - Unifytech Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/07/2023 13:57

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@isacan teşekkür ederim. Bekliyorum.

Gönderildi : 05/07/2023 14:29

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@isacan hocam bir sonuç var mı?

Gönderildi : 12/07/2023 09:02

(@isacan)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Merhaba Mustafa Hocam,

Denedim fakat maalesef olmadı.

Danışman - Unifytech Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/07/2023 00:44

Paylaş: