Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Outlook 365 sürekli olarak ost dosyasının bozulması

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,209 Görüntüleme
(@NuriOzden)
Gönderiler: 70
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, bir kullanıcımızda 60 GB olan ost dosyası sürekli olarak bozuluyor. Scanpst yapıyoruz bir kaç gün çalışıyor ve tekrar bozuluyor. ost yi silerek mailleri yeniden oluşturdum olmadı. Yeni profil ayarladım yine olmadı. sfc /scannow ile tarama yaptım. Hiçbir şekilde kalıcı olarak çözümleyemedim. Aklıma bir tek disk arızası geliyor. Bunlar dışında tavsiyesi olanlar olabilir mi?

Makine i7 10. nesil ve ssd disk. 

Gönderildi : 02/12/2022 17:14

(@tayfuntech)
Gönderiler: 59
Trusted Member

merhaba,

pst dosyasının bozuk olmasıyla ilgili bir hata mı alıyorsunuz? Evetse paylaşırsanız sevinirim.

yoksa bir yerden sonra performans sorunu mu başlıyor outlook’da?

Microsoft 365 Support Engineer
-----------------------------------------
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
------------------------------------------

Gönderildi : 02/12/2022 20:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/microsoft_office-4/outlook-2010-da-arsiv-dosyasi-yukleme-sorunu/

https://www.cozumpark.com/community/microsoft_office-4/361911/

https://www.cozumpark.com/community/mail_sorunlar-13/outlook-buyuk-pst-dosyasinin-kilitlenmesi/

2 konu olabilir. 1. sizing reg limitlerinin arttırılması. 2. mailbox içerisinde bozuk yapı da bir mail varsa yukarda buna atıf yapıyorum bu zaman içerisinde bütün table indexin bozulmasına yol açabiliyor (o mail bulunup açılmasa bile search indexing yapıldığı için). Bu ancak kritik derecede bozuksa pst'ler arasında mailleri taşırken bulunabildiği oluyor (copy değil move) yani hata verip süreç kesiliyor kalanı bulmada manuel işlem.

Biz her zaman bu tip archiving konusunda Hakan abiyle aynı şeyleri yazıyoruz biz bilişimciler mimarinin detaylarını biliyor olduğuımuzdan 60-120 GB mailbox, archive'i dikkat göstererek yönetebiliriz ama helpdesk den çok deneyimli olduğum üzere personel yönetemez, öğrenmiyorsa yönetemiyor mutlaka ezbere hatalı adımlar yaparlar ve bu size'lar üreticinin önerdiği ölçekte olmadığı için bozulma ile sonuçlanır. Son kullanıcı için o yüzden ideal çözüm yıl bazlı arşivleri ayırmaktır. Atıyorum bunlar 15-20 gb oluyorsa onları da bir şekilde ayırmaktır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/12/2022 23:43

(@NuriOzden)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @tayfuntech

merhaba,

pst dosyasının bozuk olmasıyla ilgili bir hata mı alıyorsunuz? Evetse paylaşırsanız sevinirim.

yoksa bir yerden sonra performans sorunu mu başlıyor outlook’da?

Merhaba, pst değil ost nin sürekli bozulmasıyla ilgili sorun yaşıyorum. 

Gönderildi : 05/12/2022 14:13

(@NuriOzden)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Merhaba, sizing reg limitlerini öncesinde 95gb warn, 100gb limit şeklinde set etmiştim. Archive ise 2 yıldan eski mailleri al şekilde ayarlı. ost içinde bozuk bir mailin olması ihtimali beni ürkütüyor açıkçası 🙂 Çok önceki yıllarda böyle bir sorunla bir kez karşılaşmıştım. O maili tespit edip silmem yeterli olmuştu. Birden onu hatırladım. 

Office365 admin panelden duplicate mailleri bulmanın yolunu araştırayım ve çıkanları temizleyeyim. Hem ost size azalır hem de eğer varsa bozuk maili de temizlemiş olabiliriz. 

Gönderildi : 05/12/2022 14:21

Paylaş: