Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] OneDrive Sahip Değişimi

10 Yazılar
4 Üyeler
11 Likes
440 Görüntüleme
(@mustafadagistanli)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Personel sirkülasyonu hızlı ve dosya boyutları büyük olan bir firmada ayrılan personel, dosyalarını yeni personele devrediyor.

OneDrive alanında 300 GB olan bir personel işten ayrıldığında, dosyalarını yeni personele devretmenin en iyi yolu nedir?

Gönderildi : 17/10/2023 09:00

(@tayfuntech)
Gönderiler: 59
Trusted Member

Merhaba,

Temelde kullanıcının posta kutusunu shared mailbox'a dönüştürüp yeni çalışana delegation vererek email tarafını çözebilirsiniz. Ayrıca OneDrive datası için de işten ayrılan kullanıcının verisinin saklanıp diğer kullanıcılara erişim sağlanması mümkün.

Bu konuda bir video hazırlamıştım. Dilerseniz bir göz atın.

https://www.youtube.com/watch?v=4OSUup6_oZk&ab_channel=tayfuntek

Microsoft 365 Support Engineer
-----------------------------------------
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
------------------------------------------

Gönderildi : 17/10/2023 11:55

(@tayfuntech)
Trusted Member

Ayrıca aşağıdaki makaleye de göz atabilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/bir-onedrivedan-farkli-bir-onedrive-hesabina-dosya-tasimak/

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/10/2023 11:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Tayfun eline sağlık, önce video paylaşmışsın yetmemiş üstüne makale 🙂 Çok iyi.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 17/10/2023 14:09

(@mustafadagistanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @tayfuntech

Merhaba,

Temelde kullanıcının posta kutusunu shared mailbox'a dönüştürüp yeni çalışana delegation vererek email tarafını çözebilirsiniz. Ayrıca OneDrive datası için de işten ayrılan kullanıcının verisinin saklanıp diğer kullanıcılara erişim sağlanması mümkün.

Bu konuda bir video hazırlamıştım. Dilerseniz bir göz atın.

https://www.youtube.com/watch?v=4OSUup6_oZk&ab_channel=tayfuntek

Merhaba hocam, teşekkür ederim.

Mail paylaşımını bu videodaki gibi yapıyorum. Firmanın kullanıcı hesaplarını silmeme prensibi var. Ayrılan personelin sadece lisansını iptal ediyoruz. Bu yüzden kullanıcıyı silerek dosyalarını devretme yöntemini kullanamadım.

Yeni personel, aynı domain oturumundan devam ettiğinde sorun olmuyor, OneDrive bağlantısını kesip kendi hesabıyla giriyor ve dosyaları sahiplenip upload ediyor. (Örnekteki gibi 300 GB dosya varsa 300 GB upload aslında sorun)

Yeni domain hesabıyla oturum açtığında dosyaları profilden profile kopyala veya taşı ile transfer edemedim, 'eşitleme programı çalışmıyor' hatası aldım. Ancak şu şekilde alabildim: paylaşım linki oluşturma yöntemiyle, file server üzerinde, portal admin hesabıyla giriş yaparak.

Bu sorunu yaşadıktan sonra konuyu açtım.

Dosyaları, kullanıcıların Windows profilleri arasında taşıyıp, bulut üzerinde de aynı şekilde taşıma imkanı olsa, cloud ve client pc'de aynı dosyalar olduğu için uploada gerek kalmadan eşitleme olur mu diye merak ediyorum...

Gönderildi : 17/10/2023 23:16

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Upload olmadan client profilleri üzerinden olmaz maalesef zaten süreç manuel oluyor o şekilde.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/10/2023 00:21

(@tayfuntech)
Trusted Member

@mustafadagistanli merhaba tekrar, aslında ikinci cevabımdaki makalede iki onedrive profili arasında dosya transferinden bahsediyor. client tarafına gerek kalmadan cloud üzerinden yapabilirsiniz.

Gönderildi : 18/10/2023 00:57

(@tayfuntech)
Trusted Member

@hakanuzuner teşekkürler abi. içerikleri hazırlamışım ve aylardır pusuda bekliyormuşum gibi olmuş 🙂

Gönderildi : 18/10/2023 00:58

(@mustafadagistanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Upload olmadan client profilleri üzerinden olmaz maalesef zaten süreç manuel oluyor o şekilde.

Dropbox'ta 2007'den beri oluyor hocam. Microsoft'tan da ümitliyiz, 2030 olmadan çözer belki 😊 

Dropbox disk üzerinde işlem yapar gibi çalışyor. Yanlış olmasın diye az önce 237 MB dosya ile denedim, upload-download etmeden saniyede eşitledi.

Google Drive'da denedim, dosyayı bulut ve masaüstünde çoğalttı (2).

Gönderildi : 23/10/2023 21:48

(@mustafadagistanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @tayfuntech

@mustafadagistanli merhaba tekrar, aslında ikinci cevabımdaki makalede iki onedrive profili arasında dosya transferinden bahsediyor. client tarafına gerek kalmadan cloud üzerinden yapabilirsiniz.

Merhaba hocam, teşekkür ederim. Kullanıcının şifresini resetleyip login olup, dosyalarını Sharepoint'e taşıyorum, yeni kullanıcının hesabına giriş yapıp oradan indiriyorum.

Bundan sonra makaledeki gibi yaparım ama Microsoft, Dropbox'ta olduğu gibi, disk ve bulutta dosyalar aynıysa dl/ul yapmadan eşitleyebilmeli. İsterse yapamaz mı? 😊 

Benim ihtiyacım bu. Diskimde ve buluttta aynı 1 TB dosya var ama hesap değişimi yüzünden 1 TB dosya indirmem gerekiyor. Yazık...

Gönderildi : 23/10/2023 22:01

Paylaş: